انتشار: ۱۳:۱۵ - ۲۲ مهر ۱۳۹۴
کتاب ˝هنر به مثابه کار جمعی˝ تألیف محمدرضا مریدی در شیراز رونمایی شد.
به گزارش تابناک فرهنگی،کتاب "هنر به مثابه کار جمعی"، مطالعه جامعه‌شناختی نقاشی معاصر ایران، تألیف محمدرضا مریدی در حوزه هنری استان فارس رونمایی شد.

بیژن کیا، نویسنده معاصر در این آیین با بیان اینکه بحث اصلی کتاب "هنر به مثابه کار جمعی" زیرساخت‌هایی است که کار جمعی در عرصه هنر به آن نیاز دارد گفت: موضوع این کتاب علاوه بر هنر نقاشی به دیگر شاخصه‌های هنری تعمیم داده می‌شود.

او با تاکید بر اینکه وضعیت هنر در ایران، آسیب‌های آن و چگونگی خروج از ایستایی در هنر باید بررسی شود افزود: دغدغه نویسنده "هنر به مثابه کار جمعی" دغدغه ارزشمندی است که در این کتاب به خوبی نشان داده شده است.

محمدرضا مریدی، نیز گفت: مفهوم "جامعه هنری" مفهمومی بود که مدام در ذهنم با آن کلنجار می‌رفتم و همین موضوع سوژه اولیه کتاب من شد زیرا کلمه "جامعه هنری" در ایران یک کاربرد نمادین دارد.

نویسنده کتاب "هنر به مثابه کار جمعی"، خاطرنشان کرد: در تلاش بودم که مفهوم "جامعه هنری" را صیقل دهم و مدام از خود می‌پرسیدم که من چه جایگاهی در این جامعه دارم و عمق این جامعه چقدر است؟ برای یافتن سوال خود یک جامعه هنری را به عنوان نماینده انتخاب کردم و سراغ انجمن هنری نقاشان ایران که یک نهاد رسمی است رفتم.

مریدی تصریح کرد: اجتماع هنرمندان و شبکه فعالان هنر ایران گسسته و نامنسجم است. فردگرایی در فعالیت‌های هنری از یک سو سبب ناتوانی در بیان خواسته‌های صنفی و منافع جمعی شده و از سویی مانع از شکل‌گیری جریان‌های اجتماعی هنر در قالب سبک هنری شده است.

او عنوان کرد: کتاب حاضر با طرح مفهوم "جامعه هنری" ساز و کار فعالیت‌های جمعی در هنر را مورد کنکاش قرار داده و به مطالعه فعالیت‌های جمعی در نقاشی معاصر ایران پرداخته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه هنر تهران با اشاره به اینکه این کتاب با حمایت حوزه هنری خراسان رضوی منتشر شده است افزود: جامعه‌شناسی هنر واقع‌گراست و پای آن روی زمین است اما حوزه هنری به دنبال هنر فرا زمینی است و اقدام حوزه هنری خراسان رضوی برای چاپ این کتاب حرکت ارزنده‌ای است.

سید جواد رفاهی، رئیس حوزه هنری خراسان رضوی، نیز در این مراسم با بیان اینکه امسال نخستین کتاب در زمینه "سینمای دینی" به همت حوزه هنری خراسان رضوی منتشر می‌شود گفت: در این کتاب نظرات علما درباره سینمای دینی گردآوری شده است.

به گفته رفاهی ، باید یک جریان فرهنگی در جامعه هنرمندان ایجاد شود و یک نگاه جمعی باید در بین هنرمندان باشد تا بتواند طوفان فرهنگی ایجاد کند و کتاب "هنر به مثابه کار جمعی" در همین راستا نوشته شده است.

این کتاب به قلم دکتر محمد رضا مریدی، در 263 صفحه و با حمایت حوزه هنری خراسان و انتشارات بدخشان منتشر شده است.

دکتر محمدرضا مریدی پژوهشگر و نویسنده کتاب دارای دکترای جامعه شناسی هنر و عضو هیات علمی دانشگاه هنر (تهران) است.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: