انتشار: ۱۳:۴۰ - ۲۲ مهر ۱۳۹۴
کتابی با عنوان ˝اولین پنجشنبه˝ در باب زندگی و آثار خواننده معروف مصری؛ ام کلثوم، دو مجموعه شعر ˝دیگری˝ در نشر گوشه و چند کتاب در حوزه طنز و شعر در انتشارات مروارید از تازه‌های این روزهای بازار کتاب هستند.
 به گزارش تابناک فرهنگی،"اولین پنجشنبه" عنوان کتابی است درباره زندگی، آثار و ترانه‌های ماندگار ام کلثوم که در نشر بوتیمار منتشر شده است.

ترجمه و گردآوری این کتاب توسط محسن بوالحسنی روزنامه نگار و شاعر معاصر انجام شده است. در پشت جلد "اولین پنجشنبه" چنین می‌خوانیم: " خواننده‌ای را تصور کنید با سبک الا فیتز جرالد و ظاهر النور روزول و طرفداران الویس پریسلی. او زنی است به نام ام کلثوم؛ خواننده ای که به نماد مصر و تمام ممالک عربی تبدیل شد." (ویرجینیا دنیلسون/صدای مصر)

این کتاب در 112 صفحه و با قیمت 9500 تومان منتشر شده است.

همچنین ˝انتقام مه˝ و ˝مد مژه˝ عنوان دو مجموعه شعر است که در نشر گوشه منتشر شده‌اند.

"انتقام مه" نوشته علی القاسی و "مد مژه" اثر بهنود بهادری از سری آثار "قوس‌های دیگر جنون- به مراقبت خشایار فهیمی" در انتشارات گوشه منتشر شده است.

"انتقام مه" در 71 صفحه و با قیمت 8000 تومان منتشر شده است."مد مژه" نیز در 84 صفحه و با قیمت 8000 تومان منتشر شده است.

ایسنا نیز خبر از انتشار چند کتاب در حوزه طنز و شعر در انتشارات مروارید داد. "ماهی گربه را خورد" نوشته تورج رهنما، "یک خواهش کوچک" نوشته سیروس ابراهیم‌زاده، "سوزن ته‌گرد" نوشته رحیم رسولی و "قیفی که سر گشاد دارد" سروده هادی خورشاهیان، کتاب‌های تازه منتشرشده در زمینه طنز هستند.

مجموعه داستان طنز "ماهی گربه را خورد" (داستان‌های طنزآمیز برای کودکان ریش‌دار) نوشته تورج رهنما، شامل 52 داستان کوتاه، در 143 صفحه با شمارگان 1100 نسخه و قیمت 6000 تومان منتشر شده است. در معرفی این کتاب عنوان شده است است: کتاب حاضر مجموعه‌ای است از داستان‌های طنزآمیز‌. اما طنز چیست؟ طنز هنری است ظریف و کم و بیش استثنایی. اگر به اندازه کافی جدی گرفته نشود، به اثری مضحک و "نخ‌نما"، و اگر بیش از حد جدی گرفته شود،‌ به هجو تبدیل می‌شود. برخلاف لطیفه، طنز زمینه‌ای ذهنی دارد‌، اما ذهن طنزپرداز ذهنی است در بند و طغیانگر‌؛‌ و شگفتا‌، وسیله‌ای که طنزنویس از آن برای بیان این خشم استفاده می‌کند،‌ خنده است! اما این خنده‌، سطحی نیست‌، برای تفریح نیست. این خنده‌، بغض‌آلود و از سرِ درد است.

مجموعه نوشتار طنز "یک خواهش کوچک" (قلم‌اندازی‌ها) به قلم سیروس ابراهیم‌زاده، شامل 58 گفتار، در 115 صفحه با شمارگان 550 نسخه و قیمت 8200 تومان به بازار آمده است. در توضیح پشت جلد کتاب آمده است: کتابی که در دست شماست‌، نوشته‌هایی را تقدیم می‌دارد که نویسنده آرزومند بوده به شیوه گذشته‌های دور و نزدیک، نگرش‌های خود را در کار جهان‌، با صبر و حوصله و سر فرصت به روی کاغذ بیاورد. درددل کند. قصه بگوید. شعرگونه‌هایی بسراید. با کلمات بخندد و یا اشکی بریزد... جهان و هرچه را در او هست سبک – سنگین کند. فاش بگوید که در اصل به بازی گرفته‌شده‌ زندگی است و نه بازیگر‌، و حرف‌های سترگی از این دست قلم بزند. اما دنیای امروز دیوانه‌ دل‌ودین‌باخته، به‌ویژه در این یکی دو دهه اخیر چنان دوان‌دوان می‌دود که حال و حوصله و فرصت تدقیق و تامل را از آدمیان گرفته و اهل کتیبه و کتاب دیگر تحمل روده‌درازی‌های قطور را ندارد، و تولیدات نوشتاری قدوقواره‌اش را به اندازه‌ پیامک و متل و در بهترین انواع ضرب‌المثل و کلمات قصار نزدیک‌تر کرده است.

مجموعه داستان "سوزن ته‌گرد" نوشته رحیم رسولی، شامل 16 داستان کوتاه، در 74 صفحه با شمارگان 1100 نسخه و قیمت 6000 تومان منتشر شده است. در ابتدای کتاب آمده است: همیشه یا این‌طوری بوده یا اون‌طوری بوده؛ این‌طوری نبوده که هیچ‌وقت هیچ‌طوری نبوده باشه. همیشه یک طوری بوده. (شوایک. یاروسلاو هاشک)

کتاب شعر طنز "قیفی که سَرِ گشاد دارد" نوشته هادی خورشاهیان، شامل 47 شعر، در 156 صفحه با شمارگان 550 نسخه و قیمت 10000 تومان به بازار عرضه شده است.

"تا زندگی سوم" سروده علیرضا زرین، "منطقه‌ عبور حیوانات وحشی" سروده آرش معدنی‌پور، "تو همچون پاریس زیبایی" سروده غلامرضا معدنی‌پور و "چه می‌گویی در قلبم" سروده کرول ان دافی با ترجمه یگانه وصالی کتاب‌های تازه منتشرشده در زمینه شعر هستند.

"تا زندگی سوم" سروده علیرضا زرّین شامل 68 شعر، در 142 صفحه با شمارگان 550 نسخه و قیمت 9500 تومان منتشر شده است.

"منطقه عبور حیوانات وحشی" سروده آرش معدنی‌پور نیز در 79 صفحه با شمارگان 550 نسخه و قیمت 7000 تومان به بازار عرضه شده است.

"تو همچون پاریس زیبایی" سروده غلامرضا معدنی‌پور شامل 103 شعر در 171 صفحه با شمارگان 550 نسخه و قیمت 10500 تومان منتشر شده است.

"چه می‌گویی در قلبم" سروده کرول ان دافی، شاعر بریتانیایی، با ترجمه یگانه وصالی، شامل 58 شعر، در 146 صفحه با شمارگان 550 نسخه و قیمت 7500 تومان به بازار عرضه شده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: