انتشار: ۲۱:۱۳ - ۲۳ مهر ۱۳۹۴
آفتاب خونین ؛ اثر شاعر آیینی اردبیل استاد میرعلی عابدیان در آستانه آغاز دهه اول محرم چاپ و روانه بازار کتاب شد.
 به گزارش تابناک فرهنگی ، این کتاب دربرگیرنده ابیاتی در مدح و منقبت اهل بیت و به خصوص سرور آزادگان و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش است.
پدید آورنده اثر ارزنده آفتاب خونین گفت : می توان این کتاب را نتیجه 35 سال زحمت و تلاش در عرصه شعر و غزلیات آیینی و ادبیات منسوب به ائمه اطهار (ع) و حسینیت دانست.
میرعلی عابدیان ؛ روز پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود : حماسه عاشورا ؛ احوالات پس از وقایع کربلا ؛ شرح مصایب و سیره زندگانی خاندان نبوی (ع) با استفاده از قالب های شعری مانند چهارمصرع ؛ قصیده ؛ مخمس ؛ ترجیع بند و ترکیب بند در این منظومه به تصویر کشیده شده است.
وی یادآوری کرد : اثر منظوم آفتاب خونین در یک هزار جلد به چاپ رسیده و به خاطر استقبال بسیار زیاد علاقه مندان به فرهنگ و ادب عاشورایی و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در زمان کوتاهی در بازار کمیاب شده است.
عابدیان ؛ اظهار کرد : باتوجه به وجود تقاضای زیاد برای این اثر در بازار کتاب ؛ اگر عمری باشد به فکر چاپ دوم این کتاب در آینده هستیم.
میرعلی عابدیان ؛ متخلص به شاهد در سال 1340 در محله محمدیه شهر ادیب پرور اردبیل دیده به جهان گشود و در دوره زندگانی پربار خویش علاوه بر تصدی مدیریت و فعالیت در محافل فرهنگی ؛ ادبی و آموزشی مانند انجمن شعر و ادب استان اردبیل ؛ مرکز آفرینش های هنری صدا و سیمای اردبیل ؛ انجمن شعر و موسیقی اردبیل و مدیریت دبیرستان های این شهر به قلم فرسایی در زمینه شعر و ادب نیز پرداخته است.
کتابها و آثاری مانند آن سوی دریا شامل غزلیات و اشعار اجتماعی ؛ ادبی و عرفانی و نیز یاشیل غزللر به زبان های فارسی و ترکی ازجمله مهمترین آثار ادبی این شاعر اردبیلی دارای طبع و ذوق لطیف شعری هستند.
عشق و علاقه به اهل بیت (ع) و فرهنگ غنی عاشورا این شاعر برجسته اردبیل را نیز مانند جمع زیادی از ادیبان و صاحبان قریحه های لطیف شاعری در این دیار به سوی خود کشانده به گونه ای که علاوه بر آثار مکتوب وی این خصیصه در سخنرانی ها و اجرای برنامه های مذهبی به مناسبت های گوناگون در مجالس از نامبرده مشهود است.
شهر اردبیل نزدیک به 200 سال مرکز تجمع و حضور عارفان و شاعران پرآوازه بوده و به همین دلیل دارالارشاد لقب گرفته و مرکزیت این شهر به عنوان خاستگاه مذهب تشیع در دوران حکومت صفویه گرایش شاعران و عندلیبان را به پرداختن به مسایل اهل بیت (ع) سبب شده است.
به دلیل از بین رفتن اسناد و مدارک ، اولین شاعر مرثیه سرای اردبیل را نمی توان شناسایی کرد اما به نوشته بعضی تذکره نامه ها در عصر صفویه شاعران مرثیه پرداز فراوانی از این دیار بر ادبیات عاشورا گام نهاده اند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: