انتشار: ۱۴:۳۷ - ۲۱ مهر ۱۳۹۴
امسال نیز به رسم هر ساله، آیین بزرگداشت یاد روز لسان الغیبِ شیرازی با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هنرنمایی گروه موسیقی سنتی هم آوایان به سرپرستی استاد حسین علیزاده، لحظات فرح بخشی را برای اهالی فرهنگ و ادبِ شیراز به همراه داشت.
 20 مهرماه در تقویم ملی کشورمان به نام روز بزرگداشت حافظ ثبت شده است که هر سال به این مناسبت برنامه‌های متنوعی با حضور مسئولان و حافظ پژوهان داخل و خارج از کشور در جوار آرامگاه این شاعر پر آوازه کشورمان برگزار می‌شود.امسال هم دیار این شاعر و عارف نامی کشورمان، میزبان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیات همراه شد.

به گزارش تابناک فرهنگی علی جنتی در آیین بزرگداشت یاد روز حافظ در جمع فرهنگ‌وران شیرازی و در میان شور، اشتیاق و ازدحامِ اهالی مشتاقِ لسان الغیب گفت: با وجود رمز آلودی شعر و شخصیت حافظ تاکنون هیچ هنرمندی از جمله مجسمه‌ساز، نقاش یا پیکره تراشی نتوانسته است تمثیلی از این شاعر بزرگ بسازد، لذا امیدوارم این گره سخت هنری به زودی بازگشته و چهره‌ای از حافظ شیرازی دستمایه هنرمندان قرار گیرد.

وزیر ارشاد حافظ را حافظه تاریخی کشور و آبرو و اعتبار تاریخ ادبیات ایران خواند و افزود: همچنان که دیگر مشاهیر ادب و عرفان هم مایه افتخار این سرزمین هستند.

او گفت: شخصیت پر رمز و راز حافظ حاوی هزاران نکته و گشودن این راز و رمز را در توان ادیبان است و سخن گفتن از شگفتی‌های او سخت و دشوار است.

جنتی غزل حافظ را ماندگار و جاودانه دانست و عنوان کرد: اشعار حافظ همه از فصاحت، بلاغت و آرایه‌های ادبی پرباری برخوردار است و دیوان او تنها گنجینه‌ای ادبی نیست، بلکه دریایی مشحون از اخلاق و سیر و سلوک عارفانه در قالب لفافه‌ای کنایی به شکلی زیبا و ساده است.

او اضافه کرد: زبان حافظ همچنان که در این شعر گنجانده شده ساده و آشناست که پیامی آسمانی را پنداری از کهکشان‌ها به ما می‌رساند.

وزیر فرهنگ و ارشاد آثار حافظ را سرشار از روحیه اصلاح طلبی عنوان کرد و گفت: حافظ با بهره‌مندی از این ویژگی گویی شیوه‌ای تازه در نمایان سازی بداخلاقی‌ها و بد فهمی‌های زمانه خود برگزیده است.

جنتی، ادامه داد: ماندگاری شعر و شخصیت حافظ قابل تامل است، زیرا بازگویی آن در این روزها برای همه ادب دوستان شنیدنی است.

وی رمزپردازی را یکی از زیبایی‌های شعر حافظ دانست و افزود: کاربرد وسیع ایهام شعر این عارف را لذت بخش و رازناک کرده است. افزون بر این، سنت شعر عرفانی حافظ در آشکار کردن رفتار ناپسند ناچار از استفاده از رمز و ایهام است. چراکه او در بیان رفتارهای دوره خود ناچار به شرح طلبی و چندپهلویی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شرح طلبی شعر حافظ را بی‌شباهت با آیه‌های قرآن ندانست و گفت: شعر حافظ شعری برگرفته از قرآن و طالب تفسیر است. از ویژگی‌های آن انتظار و طلب ظهور موعود است. از این رو، آرمان مهدویت در سراسر شعر حافظ نهفته است.

وی به ایجاز و ژرف‌نگری شعر حافظ با بهره‌مندی از قرآن اشاره کرد و گفت: حسن استفاده از تناسب‌های لفظی و معنوی و اجزایی که در این شعر آفریده کم نظیر است.

جنتی شعر حافظ را به دلیل خطوط افقی و عمودی غزل به منزله یک سمفونی دانست و ادامه داد: اگر کسی از مباحث دینی و تفاسیر قرآنی بهره برده باشد دریافت می‌کند که شعر حافظ در بهره‌یابی از آیات قرآن استادی چیره دست است.

او به اقتباس از قرآن به صورت مستقیم در اشعار حافظ اشاره کرد و گفت: حافظ گاه با درک بخشی از آیات قرآن به سخن خود شکوه و زیبایی بخشیده و گاه با آوردن لفظی یا ترکیبی از آیه‌های قرآن کریم چنان هوشمندانه در غزل نهفته که آن آیه به ذهن هر مخاطبی متجلی و تداعی می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد مهارت حافظ در بکارگیری شاهد کلام خود ستود و گفت: بسیاری از ابیات حافظ نزد اهل فضل و ادب آیه‌های قرآنی را تداعی کرده است. او با بهره‌مندی از داستان‌ها و قصص قرآنی انسان مسلمان را به تفکر و تامل وا می‌دارد.

جنتی با اشاره به اینکه شعر حافظ تاویل‌پذیر و تفسیر شدنی است، عنوان کرد: آثار او به رویدادهایی اشاره دارد که ارادت به اولیاء الله را تعبیر می‌کند. بدین شکل که وقتی از دیدن سرهای بریده بی‌گناه سخن به میان می‌آورد اشاره به سرهای بریده شهدای کربلا دارد یا آنجا که از شاه شمشاد قدان می‌سراید نیز به قمر بنی هاشم(ع) اشاره کرده است.

وی اشعار دیوان حافظ را شگفت‌انگیز دانست و یادآور شد: غزل‌های حافظ لطیف، خوشخوان و تراش خورده در عین حال سرشار از کنایه و آرایه‌های تلمیح گون است. با این همه شعر او از شور سرشار و مناسبات وزن غزلهایش حساب شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد با اشاره به اینکه از خلال شعر حافظ زلالی و فرزانگی می‌طراود، افزود: ظرایف مضمونی شعر حافظ ذوق زیباشناختی ما را ارضا می‌کند و به جرات می‌توان گفت جهان حافظ زیرربط با واقعیت و آکنده از تجربه روان شناختی است.

حافظ تکراری نیست و تکرار نمی‌شود

دبیر همایش یادروز حافظ نیز در این مراسم گفت: مردم با حافظ زندگی می‌کنند زیرا او تکراری نیست و تکرار نمی‌شود.

بهزاد مریدی افزود: به واسطه طرح افکنی ما، جهان خلق دوباره می‌شود جهانی که مطلقا نمی‌شود از آن خارج شد تا آنرا شناخت و به واسطه پاره‌ای از این هستی ما را به وجود رسانده است.

او با اشاره به راز ماندگاری حافظ ابراز کرد: برای شناخت جهان حافظ نیازمند طرحی نو و برای شناخت متن اشعار او باید در آن شناور شد زیرا راز ماندگاری او در میان مردم طرح افکنی است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ادامه داد: طرح افکنی را باید نیاز کنونی جهان دانست و با حافظ می‌شود جهان خود را معنا بخشید زیرا او از معنا جدانیست.

در این مراسم پس از خوشامدگویی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و دبیر همایش حافظ، استاندار فارس و معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور نیز به سخنرانی پرداختند.

هر ساله، با فرا رسیدن 20 مهر، یادروز حافظ قرآن، برنامه‌های متنوعی برای بزرگداشت خواجه اهل راز در شیراز اجرا می گردد.

امسال نیز برگزاری دهه فرهنگ فارس از 10 تا 20 مهر، از مهم‌ترین اقدامات انجام شده در این راستا بود و طی این ایام برنامه‌های ویژه‌ای جهت تکریم حافظ برگزار شد که از جمله آن‌ها می‌توان به گردهمایی هزار شاعر پارسی‌گویی و با همسایگان خواجه اهل راز نام برد.

19 مهرماه نیز مصادف با شب بزرگداشت این شاعر بزرگ پارسی‌گوی، آرامگاهش با حضور اهالی فرهنگ،‌ ادب و هنر گلباران شد تا مقدمه‌ای جهت برگزاری برنامه‌ ی یادروز حافظِ قرآن باشد.

همچنین مراسم یادروز حافظ با حضور علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر و سفرا و نمایندگانی از کشورهای آسیا و اروپا در جوار آرامگاه خواجه شیراز برگزار شد.

اجرای موسیقی ایرانی و سنتی به سرپرستی حسن ‌علیزاده و با آواز محمد معتمدی از جمله برنامه‌های این روز بود و در این مراسم علاوه بر وزیر ارشاد، استاندار فارس و امام جمعه شیراز نیز در مقام حافظ سخنرانی کردند و سپس اصغر دادبه، استاد دانشگاه و حافظ پژوه مطرح ایران به ایراد سخن پرداختد.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: