انتشار: ۱۶:۱۰ - ۲۷ مهر ۱۳۹۴
کمیسیون مشترک همکاری‌های سینمایی ایران و ایتالیا تشکیل شد.
به گزارش تابناک  فرهنگی ،این نشست صبح دوشنبه 27 مهر با حضور معاون وزیر فرهنگ ایتالیا،مدیران امور بین الملل و سینمایی و نیز نمایندگان اصناف سینمایی در حوزه پخش و تهیه ایتالیا، هیات ایرانی به سرپرستی دکتر"حجت الله ایوبی " و همراهی "علیرضا تابش"، "سید روح الله حسینی"،"علی پور مرجان"  رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در رم برگزار شد.

در این جلسه " نیکولا بروللی" معاون وزیر فرهنگ ایتالیا گزارشی از وضعیت سینما در ایتالیا و نیز عزم راسخ این کشور بر تقویت همکاری دو کشور در حوزه سینما ارائه کرد.

به گفته بروللی ،سینمای ایران در ایتالیا کاملاً شناخته شده است و مردم و اهالی فرهنگ و هنر ایتالیا احترام ویژه ای برای سینمای ایران قائلند.

"نیکولا بروللی" ورود نسل نو و اندیشه ای تازه در سینمای ایران را از مزیت های بزرگ این سینما دانست. وی افزود: زمینه های مختلف همکاری بین دو کشور اجرا شود و لازم است زودتر این زمینه ها بررسی و تبدیل به دستور کار  دارای همکاری شود.

در ادامه،"حجت الله ایوبی" ضمن تشکر از توجه و عزم جدی وزارت فرهنگ ایتالیا برای همکاری با جمهوری اسلامی ایران ،ایتالیا پیشتاز روابط  فرهنگی در دوران پساتحریم دانست.

ایوبی افزود: سفر وزیر فرهنگ ایتالیا به ایران و سفری که علی جنتی به ایتالیا در دو سال گذشته نشانه چنین عزم راسخی است.

ایوبی همچنین گزارشی از ساختار سازمان سینمایی ایران ،وضعیت اصناف و تولید سینمایی،انجمن سینمای جوانان،نمایش خانگی و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ارائه کرد.

ایوبی در عین حال افزود: در دو سال گذشته تحولات مهمی در زیرساخت های سینمایی اتفاق افتاد و استقبال مخاطبان نشان می دهد که سینما به بخش جدایی ناپذیر زندگی مردم ایران تبدیل شده است.

در ادامه این جلسه ،" علیرضا تابش" درباره نحوه حمایت از فیلم های سینمایی و ورود بخش خصوصی به این عرصه توضیحاتی داد.

وی گفت:  از جمله سیاست های دولت رعایت عدالت، شفافیت و حمایت از فیلم های فرهنگی است.

در ادامه، دکتر "سید روح الله حسینی" نیز در ادامه جلسه طرح تاسیس مدرسه ملی سینما به ایران رو تشریع و اعلام کرد این مدرسه برگرفته از تجربه ایرانی نظام استاد و شاگردی است؛ این نظام همچنین در حوزه های علمیه ایران نیز اجرا می شود که بسیار موفق است.

وی افزود: مدرسه ملی سینما از مزیت های همه مدارس دنیا، اساتید و کارگاه ها بهره می گیرد اما هدف اصلی تر نهادینه کردن تجربه سینمای ایران است.

در خاتمه سخنان طرف ایرانی مذاکرات، ایوبی پیشنهاد کرد که برای عملی تر شدن تفاهمنامه این دو کشور در سه عرصه : 1) تولیدات مشترک 2) تبادل تجربه و اساتید از طریق برگزاری و کار گاه های مشترک 3) همکاری در خصوص ارتقاء صنعت انیمیشن قرار داد همکاری منعقد شود.

در پایان جلسه نیز مقرر شد کمسیون همکاری ها در این سه عرصه قراردادهای همکاری را پیشنهاد و پس از نهایی شدن در جلسه دیگری به امضای طرفین برسانند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: