انتشار: ۱۴:۰۱ - ۱۵ تير ۱۳۹۵
رسانه های آلمانی از جمله روزنامه اشپیگل، دی سایت و دی ولت و سایت رادیو آلمان ضمن بازتاب خبر درگذشت عباس کیارستمی، از وی به عنوان چهره ای تاثیرگذار در تاریخ سینمای ایران یاد کردند.
به گزارش سرویس  سینما و تئاتر تابناک فرهنگی ؛ روزنامه اشپیگل با انتشار عکسی از کیارستمی که در حال فیلمبرداری از صحنه یک فیلم است، ‌نوشت: این کارگردان ایرانی 76 ساله که برای درمان بیماری سرطان اخیرا به فرانسه سفر کرده بود روز دوشنبه در این کشور درگذشت.
به نوشته این روزنامه، کیارستمی از کارگردان تاثیرگذار در سینمای ایران بود که موج جدیدی را در آن ایجادکرد.
اشپیگل با اشاره به فیلم «طعم گیلاس» کیارستمی که در سال 1997 میلادی برنده نخل زرین جشنواره فیلم کن شد، ادامه می دهد: وی اخیرا به همراه تعدادی کارگردان از کشورهای دیگر به عضویت آکادمی اسکار درآمد که انتقاد برخی از چهره های مطرح هالیوود را به دنبال داشت.
روزنامه دی سایت آلمان نیز با انتشار عکسی از کیارستمی نوشت:‌ کیارستمی چهره ای تاثیرگذار در تاریخ سینمای ایران بود که بر اثر ابتلا به سرطان در سن 76 سالگی درگذشت.
به نوشته این منبع اینترنتی، کیارستمی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران ماند اما فعالیت های بین المللی نیز داشت.
این کارگردان ایرانی همچنین برای فیلم «باد ما را خواهد برد» در سال 1999 میلادی جایزه بزرگ سندیکای بلژیک نیز را دریافت کرد.
کیارستمی در سال 2014 نشان دکوراسیون علوم و هنر اتریش را از ان خود کرد.
روزنامه دی ولت آلمان نیز این جمله کیارستمی را تیتر کرد: «اگر درختی را که ریشه در خاک دارد از جایی به جای دیگر ببرید، آن درخت دیگر میوه نمی‌دهد، اگر هم بدهد آن میوه دیگر به خوبی میوه‌ای که در سرزمین مادری خود می‌تواند بدهد، نیست.»
به نوشته دی ولت، کیارستمی این جمله را پس از ماندن خود در ایران و ترک نکردن این کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی بیان کرد.
این روزنامه ادامه می دهد: کیارستمی چهره ای با نفوذ در سینمای کشور خود بود که از یک هفته گذشته برای درمان بیماری در فرانسه بستری شد.
بر اساس این گزارش، سایر روزنامه های آلمانی زبان نیز با انتشار خبر درگذشت کیارستمی به جوایز بین المللی و سوابق فعالیت این چهره مطرح سینمایی کشور پرداختند.
سایت رادیو آلمان نیز با اشاره با افتخارات کیارستمی گزارش داد: این کارگردان سینمای ایران با حضور در 40 جشنواره بین المللی، جوایزی متعددی را کسب کرده است.
عباس کیارستمی کارگردان سینمای ایران و سازنده آثاری مطرحی چون «خانه دوست کجاست»، «طعم گیلاس»، «کپی برابر اصل»، «نان و کوچه» و «کلوز آپ» که برای درمان بیماری خود به فرانسه رفته بود، روز گذشته(دوشنبه) در سن 76 سالگی درگذشت.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: