انتشار: ۱۶:۳۶ - ۱۲ مرداد ۱۳۹۵
پوستر شانزدهمین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی با شعار «آسمان عروسکها آبی است» با حضور علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خانه عروسک رونمایی شد.
به گزارش سرویس سینما و تئاتر تابناک فرهنگی به نقل از شانزدهمین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی تهران- مبارک، این پوستر توسط مرضیه سرمشقی نمایشگر عروسکی طراحی شده است.

** امسال بیشتر در جریان مشکلات گروه های عروسکی قرار گرفتیم
مرضیه برومند دبیر جشنواره در این مراسم با ابراز خرسندی از دورهمی هنرمندان در خانه عروسک، گزارشی از آثار رسیده به جشنواره ارائه کرد.
وی با اعلام ارتقای سطح کیفی نمایش های شرکت کننده در این دوره از جشنواره افزود: امسال جشنواره خیلی خوبی خواهیم داشت چون سطح کارها خیلی بالاست.
دبیر شانزدهمین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی تهران- مبارک با اشاره به گردهمایی سه روزه گروه های شهرستانی در خانه عروسک یادآور شد: امسال بیشتر در جریان مشکلات گروه های عروسکی قرار گرفتیم. گروه های شهرستانی به مدت سه روز در کارگاه های آموزشی حضور داشتند و فیلم آثارشان را در کنار یکدیگر دیدیم و در صورت تمایل کارگردانان پیشنهاداتی را به آنان ارائه دادیم تا کیفیت کار خود را ارتقاء دهند.
وی افزود: وظیفه مرکز هنرهای نمایشی حمایت از تئاتر عروسکی است، اما وظیفه ما هم این است که آثار خوبی اجرا کنیم که مخاطب داشته باشد.

** سقوط تمدن فرهنگی با جدی نگرفتن نمایش عروسکی
بهروز غریب پور دیگر هنرمند تئاتر نیز با گرامیداشت یاد سه نمایشگر فقید عروسکی یعنی اردشیر کشاورزی، کامبیز صمیمی مفخم و جواد ذوالفقاری اظهار کرد: هرچند آنان به صورت فیزیکی در میان ما نیستند اما یادشان با ماست.
این کارگردان تئاتر ادامه داد: هر تمدن فرهنگی که نمایش عروسکی را جدی نگیرد، محکوم به سقوط است. اگر تمدن های بزرگ ما هنوز پایدارند، به این دلیل است که می دانستند عروسک همزاد بشر است و بی توجهی به آن، بی توجهی به بزرگ ترین دستاوردهای بشری است.
غریب پور خواستار اصلاح نگاه سیستم دولتی به تئاتر عروسکی و بودجه آن شد و اضافه کرد: این تلقی سطحی است که عروسک را وسیله ای بی ارزش بدانیم و فکر کنیم هنرمندان عروسکی کاری سطحی و ساده انجام می دهند؛ من همواره به این طرز تلقی اعتراض داشته ام.
وی با تأکید بر اینکه باید بودجه ای متناسب با شأن و جایگاه تئاتر عروسکی به آن اختصاص پیدا کند، گفت: اسپیلبرگ با اتکا به جهان انیمیشن توانست آثار موفقی را بیافریند. اگر انیمشین و نمایش عروسکی نبود، فیلمی مانند «ای تی» ساخته نمی شد و مسئولان هم اگر بودجه متناسبی به نمایش عروسکی و انیمیشن اختصاص ندهند، هالیوود داستان های قرآنی ما را خواهد ساخت.

** فتح قله های هنر تئاتر توسط هنرمندان تئاتر عروسکی
مهدی شفیعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی نیز با ابراز خرسندی از جایگاه نمایش عروسکی ایران گفت: امروز هنرمندان تئاتر عروسکی قله های این هنر را فتح کرده اند و این سرمایه ای است که هر کشوری به راحتی به دست نمی آورد.
وی با تقدیر از پیگیری مرضیه برومند برای حل مشکلات گروه های شرکت کننده در جشنواره اضافه کرد: برومند تنها به فکر خود نیست؛ وی به جای اینکه نمایشی را اجرا کند که قطعاً برایش آورده مالی بسیار بیشتری می داشت، وقت خود را به برگزاری جشنواره تئاتر عروسکی اختصاص داده و پیگیری های خوبی هم برای افزایش امکانات سخت افزاری این نمایش انجام داده است.
مدیر مرکز هنرهای نمایشی، برگزاری جشنواره ها را بهانه ای برای جلب مخاطب بیشتر و کمک به تولیدات بهتر دانست و افزود: طبق قرارهای قبلی حتماً پیگیر اجرای عمومی تمام کارهای جشنواره خواهیم بود.
وی خطاب به مدیر جدید تئاتر شهر گفت: باید اجرای نمایش عروسکی در برنامه اجراهای مجموعه تئاترشهر پررنگ تر شود و حتماً از اجرای عمومی این نمایش ها حمایت مالی خواهیم کرد.
شفیعی ابراز امیدواری کرد برومند پس از برگزاری جشنواره، یک نمایش بزرگ عروسکی را به صحنه بیاورد؛ چرا که تئاتر عروسکی هم نیازمند اثری مانند «شهر موش ها» است که مخاطب گسترده داشته باشد.
در این مراسم هنرمندانی همچون بهرام شاه محمدلو، حمید جبلی، هما جدی کار، هنگامه مفید، یوسف صدیق، مریم سعادت، دنیا فنی زاده، یوسف صدیق، آزاده پورمختار، حمیدرضا اردلان، مرضیه محبوب، راضیه برومند و آناهیتا غنی زاده و همچنین پیمان شریعتی مدیر جدید تئاتر شهر حضور داشتند و پوستر جشنواره را امضا کردند.
شانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی تهران مبارک با شعار«آسمان عروسکها آبی است» یکم تا هشتم شهریورماه در تهران برگزار می شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: