انتشار: ۱۱:۳۴ - ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴
صالحی در مراسم اختتامیه نمایشگاه کتاب:

از تجربه واگذاری امور نمایشگاه سربلند بیرون آمدیم

مراسم اختتامیه بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، عصر دیروز شنبه ۲۶ اردیبهشت ماه در ضلع جنوبی مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد.
به گزارش تابناک، سیدعباس صالحی به عنوان اولین سخنران اختتامیه پس از خیرمقدم به ناشران و اصحاب رسانه گزارشی مختصر از نمایشگاه بیست و هشتم کتاب تهران ارائه داد.

رئیس بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، در ابتدا به دیدار مقام معظم رهبری از نمایشگاه کتاب تهران اشاره کرد و گفت: در دیدار مقام معظم رهبری از نمایشگاه کتاب تهران وقتی ایشان با آمارهای منتشر شده بعد از انقلاب متوجه شدند دو نکته را فرمودند. اول اینکه این رقم با ظرفیت ایران فاصله دارد. دوم اینکه روی این آمار باید تبلیغ بیشتری شود. اگرچه این نمایشگاه هم کاستی‌های خود را داشت اما با این حال ایران در رده هفدهم یا هجدهم چاپ در جهان است.

صالحی در ادامه به چند محور اصلی در نمایشگاه تهران اشاره کرد و افزود: نمایشگاه این دوره تفاوت اساسی با دوره‌های پیشین داشت. در درجه اول بحث ساختاری و مدیریتی آن بود که بر اساس رویکرد تدبیر و امید، اختیارات امور به دست اهل آن سپرده شد و امروز که در گام آخر و روز آخر نمایشگاه قرار داریم فکر می‌کنیم که از این تجربه به عنوان گام اول سربلند بیرون آمدیم.

وی افزود: بحث دوم موضوع بخش بین‌الملل است که در این دوره از نمایشگاه پررنگ‌تر ظاهر شده بود؛ بخشی که متاسفانه سالیان سال کمرنگ شده بود اما امسال کشور عمان می‌ه‌مان ویژه بخش بین‌الملل نمایشگاه بود و به این ترتیب فرصت خوبی برای ورود به دریچه جهان عربی فراهم شده بود.

رئیس بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران همچنین گفت: دیدار روسای نمایشگاه‌های مختلف مثل پاریس، کن و فرانکفورت فرصت را برای گسترش ارتباطات بین‌المللی فراهم کرد. فعال‌سازی سفارتخانه‌ها نیز به این معنی که هر روز متعلق به یک کشور بود، از اقدامات خوب بخش بین‌الملل بود.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه صحبت‌هایش به بحث تاثیر فروش نمایشگاه کتاب در صنعت نشر اشاره کرد و گفت: براساس آخرین آماری که تا این لحظه به من رسیده است، با تراکنش‌های بانک صادرات ۶۶ میلیارد و چهارصدهزار تومان از طریق دستگاه‌های کارتخوان خرید شده است. این در حالی است که در سال گذشته کل تراکنش مالی ۴۶ میلیارد تومان بوده است. به طور کلی می‌توان گفت با در نظر گرفتن تورم پانزده درصدی، افزایش فروش پنجاه درصدی در کتاب‌ها داشتیم و اقتصاد نمایشگاه رو به جلو بوده است.

صالحی ادامه داد: در نمایشگاه کتاب امسال تفاهم‌نامه‌های جدی و خوبی در جهت فراهم شدن تسهیلات بازدیدکنندگان منعقد شد. امضای تفاهم‌نامه با شرکت پست و تخفیف چهل درصدی شرکت پست به ناشران و تفاهم‌نامه با شرکت رجا به منظور احداث یک کتابخانه در هر قطار مسافربری از جمله این تسهیلات است. همچنین در حاشیه این نمایشگاه جلساتی صمیمی با میهمانان ویژه و اهالی فرهنگ و هنر برگزار شد. افرادی مثل دکتر لاریجانی رئیس مجلس، دکتر حداد عادل، دکتر ولایتی، مهندس چمران از جمله این افراد بودند که در نشست‌های رودررو با اهالی نشر از مسائل و مشکلات این حوزه مطلع شدند.

رئیس بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، افزود: تقویت حوزه خدماتی نمایشگاه هم در حوزه اطلاع‌رسانی و هم فضاهای محیطی از دیگر اقدامات مثبت این دوره از نمایشگاه بود. همچنین با تاکید وزارت ارشاد مدیریت منابع درآمدی در این دوره از نمایشگاه صورت گرفت که حذف بن‌های رایگان از جمله این موارد مدیریتی بود.

صالحی اضافه کرد: براساس افکار سنجی‌های روزانه ۳۴ درصد بازدیدکنندگان و ۳۶ درصد غرفه‌داران امسال رضایت نسبی بیشتری نسبت به سال گذشته نمایشگاه داشتند. اگرچه این دوره هم کم و کاستی‌های خود را داشت ولی باید تلاش کنیم از کاستی‌ها کم کنیم و به نقاط قوت نمایشگاه کتاب بیفزاییم.

وی در پایان با اشاره به مشارکت بیش از هفتاد سازمان در برگزاری نمایشگاه کتاب تهران از همه کسانی که در برگزاری این نمایشگاه نقش اساسی داشتند به خصوص شهردار تهران تشکر و قدردانی کرد.

بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «خواندن، گفت‌وگو با جهان» تا پایان امروز شنبه ۲۶ اردیبهشت ماه در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) برپاست.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
  • محمود مهدی پور
  • Iran, Islamic Republic of
  • ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۳۰
0
0
هیچکس مخالف گفتگو با جهان نیست
مذاکره با دزد وقتی در خانه مسلمین است قبل از خروج ومذاکره تحت شبح تهدید اوج حماقت است