انتشار: ۱۸:۱۸ - ۳۰ تير ۱۳۹۷
یک هنرمند صنایع دستی گفت: سازمان میراث فرهنگی درحالی یکی از بازیگران را به عنوان سفیر صنایع دستی انتخاب کرده که اصلا نشانی از این هنر در او نمی بینیم بلکه برند خارجی روی لباسش نمایان است.

سهیلا جوادی از هنرمندان صنایع دستی در رشته جاجیم بافی در تهران درباره انتظاراتش از سفیر صنایع دستی به خبرنگار مهر گفت: چند وقت پیش شنیدیم که سازمان میراث فرهنگی اقدام به انتخاب سفیر صنایع دستی کرده است و از میان افراد شناخته شده یکی از بازیگران سینما را برگزیده است البته وقتی که ما ایشان را دیدیم متوجه نشدیم در کدام فیلم بازی کرده اند در هر صورت گفتند که هنرمند شناخته شده ای هستند. پس از آن بود که ما سرچ کردیم ببینیم فعالیشان در حوزه صنایع دستی چه بوده است و حتی در برنامه های سازمان میراث فرهنگی هر زمان که حضور پیدا می کردند می دیدیم که آیا یکی از هنرهای صنایع دستی را در پوشش ایشان ملاحظه می کنیم یا نه .که البته چیزی پیدا نکردیم. من نمی دانم که ملاک انتخاب سازمان میراث فرهنگی از انتخاب سفیر صنایع دستی چه بوده است. 

وی ادامه داد: سفیر صنایع دستی می بایست حداقل در ظاهر و پوشش سفیر صنایع دستی برای معرفی یکی از رشته های آن تلاش کند ولی ما می بینیم که سفیر صنایع دستی برندهای خارجی بر تن دارد. تنها با اعتراض برخی از هنرمندان، سازمان میراث فرهنگی رفته و از چند کارگاه دیدن کرده است. اما آیا واقعا این همه تلاش یک سفیر است؟ ما در رشته های دیگر هم سفیر داریم ببینید آنها چقدر فعال هستند اصلا خیلی از هنرمندان دیگر هم هستند که بهتر از او می توانستند سفیر صنایع دستی باشند چرا ایشان را انتخاب کردند که هیچ اطلاعی از هیچ یک از رشته های صنایع دستی ندارد. سازمان میراث فرهنگی برای یک نفر هر چند وقت یک بار بازار شهرت به پا می کند که نفعی به حال کسی ندارد. با این وجود اگر فکر می کنند که می بایست اطلاعات بیشتری درباره صنایع دستی به سفیر برسانند این کار را انجام داد و ما هم حاضریم که رشته های مختلف این هنرها را به او یاد بدهیم و انتظاراتمان را اعلام کنیم.

این هنرمند جاجیم باف گفت: حداقل این است که شاهد بودیم سفیر صنایع دستی از هنرمندان دیگر نیز دعوت می کرد که از کارگاههای صنایع دستی دیدن کنند و یا اینکه در پوشش خود از این هنرها نیز استفاده شود مگر بازیگران در دورهمی ها و جشن های خود هزینه های زیادی برای لباس خود نمی کنند و برخی از آنها از رشته های صنایع دستی برای تزئین لباسشان استفاده نمی کنند؟ آیا نمی شود که سفیر صنایع دستی نیز چنین هنری را در این برنامه ها به نمایش بگذارد؟

وی افزود: توقع ما بر این بود که لااقل سفیر صنایع دستی در یک برنامه سخنرانی می کرد که ما هم می دانستیم ایشان اطلاعات اولیه ای در این باره دارند  و یا رسانه ها سخنانش را منعکس می کردند که مردم هم می دیدند هنرمندان ما به استفاده از هنرهای دستی اهمیت می دهند ولی ما هیچ خروجی از سفیر تا به حال ندیده ایم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: