انتشار: ۱۸:۴۱ - ۲۳ تير ۱۳۹۷
علیرضا بیرانوند ـ دروازه‌بان تیم ملی فوتبال کشورمان ـ از رامبد جوان، مجری برنامه «خندوانه» خواست تا یکی از برنامه‌هایش را با لباس لُری اجرا کند
جناب خان یک دست لباس لُری را به مهمان برنامه «خندوانه» که شب گذشته (۲۲ تیرماه) برگزار شد، هدیه داد. علیرضا بیرانوند مهمان این برنامه که متعلق به قوم لُر است، نیز لباسی که به او هدیه داده شده بود را پوشید و گفت: خیلی دوست داشتم با لباس لُری در یک برنامه تلویزیونی حاضر شوم.

او ادامه داد: بعد از قهرمانی تیم پرسپولیس تصمیم گرفتم با لباس لُری جایزه این قهرمانی را دریافت کنم اما اسپانسر برنامه، این اجازه را به من نداد. من افتخار می‌کنم که لُر هستم.

دروازه‌بان تیم ملی فوتبال کشورمان از رامبد جوان ـ مجری این برنامه ـ خواست: اگر دوست داری یک برنامه را با لباس لُری اجرا کن.  

همچنین رامبد جوان به برخی از بانوان حاضر در برنامه‌اش که روسری گُلوَنی به سر داشتند اشاره کرد و گفت: این بانوان قبل از شروع برنامه درباره این سربند مخصوص اقوام لُر به ما توضیحاتی دادند.

به گزارش ایسنا، پوشاک لرها به ویژه بویراحمدی‌ها و بختیاری‌ها در گذشته ویژگی‌ خاصی داشت که به تدریج به خصوص پس از اصلاحات حکومت رضاشاه این ویژگی کمرنگ شده است. پوشش مردان لر شامل کلاه نمدی، پیراهن ساده و شلوار بسیار گشادی به نام تُمبون و کفش‌های گیوه است.

یکی از تن پوش‌هایی که مردان لر بختیاری را از دیگران متمایز می‌کند، جامه‌ای بی آستین به نام چوقا(چوخا) است که بلمدی آن تا زانو و از جنس پشم سفید با راه راه‌های سیاه عمودی است.

زنان لر نیز جامه‌ای بلند (جوه، جُما، پیرهن) که روی پیراهن چاکدار و چین‌دار قرار می‌گیرد، می‌پوشند. سربندی دستار مانند نیز موها را می‌پوشاند. پوشاک زنان لر به رنگ‌های شاد و روشن است و با مهره‌های شیشه‌ای، سکه‌ها و منجوق‌ها تزئین می‌شود.

علیرضا بیرانوند، سعید عزت‌الهی و میلاد محمدی ـ بازیکنان تیم ملی کشورمان مهمانان برنامه شب گذشته «خندوانه» بودند که روز جمعه (۲۲ تیر ماه) روی آنتن رفت.


منبع: ایسنا


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: