انتشار: ۱۱:۵۶ - ۰۳ تير ۱۳۹۷
انتخاب فضاي روستا به عنوان جامعه هدف، خود حامل پيام مهمي است كه بر گستردگي و ميزان تاثيرگذاري سياست هاي دولت ها و جهت دهي افكار عمومي در فرآيند اجتماعي شدن يك كشور اشاره دارد.
تابناک فرهنگی :

بعد از مدت ها در سينماي ايران به تماشاي يك فيلم كمدي نشستم كه دم دستي نبود و با سكانس هاي كمي جدي، كمي شوخي يك پيام اجتماعي را با ظرافت هر چه تمام به مخاطب منتقل مي كرد.

سكانس آغازين فيلم بعد از تيتراژ متفاوتش با صداي آقاي حياتي در پيچ و خم هاي جاده اي كه مقصد روستا را متبادر مي كرد و از راديوي يك وانت بار شنيده ميشد با اعلام خبر سياست هاي تشويقي و تنبيهي جمعيت  در سال ١٣٧٢ به خوبي ذهن تماشاگر را مشغول داستان مي كرد.
در ادامه ،بازي درخشان شبنم مقدمي و احمد مهران فر بيش از هر چيز به فيلم نامه خوب خجالت نكش جان مي بخشيد.

انتخاب فضاي روستا به عنوان جامعه هدف، خود حامل پيام مهمي است كه بر گستردگي و ميزان تاثيرگذاري سياست هاي دولت ها و جهت دهي افكار عمومي در فرآيند اجتماعي شدن يك كشور اشاره دارد.

استفاده هوشمندانه و بجا از برش هاي سخنراني آقاي احمدي نژاد در سفرهاي استاني كه بيست سال بعد از اولين سكانس فيلم را نمايش ميدهد منجر به شكل گيري جريانات اصلي فيلم مي شود.

رضا مقصودي در اين كمدي شريف موفق شده طنز را به خوبي در خدمت انتقال پيام براي يك موضوع اجتماعي بگيرد.

احمد مهران فر كه در ذهن پيش آگاه مخاطب همچنان ارسطو شناخته مي شود با شخصيت پردازي خوب و روانش توانسته نقش يك مرد روستايي خونسرد و بي خيال را ايفا كند به گونه اي كه از ارسطو فاصله مي گيرد. 

شبنم مقدمي نيز با استفاده از ميميك هاي بجاي صورت و رعايت لهجه درست در طول فيلم توانسته نقش صنم را به خوبي براي فيلم نامه نويس"ليلي با من است" خلق كند.

اين طنز اجتماعي نسبتا گاف ندارد اما در طول فيلم ساده انگاري هايي به چشم مي خورد.مثلا چطور در روستايي با آن جمعيت كم صنم باردار ٥ ماه از خانه خارج نمي شود و كسي سراغي از او نمي گيرد و يا چطور خانواده صنم كه يك بار نوزاد را ديده اند در منزل مرضيه متوجه نمي شوند اين همان نوزاد است؟ 

هر چند كه اين دو نكته از ارزشمندي فيلم نامه و كارگرداني خوب اين فيلم نمي كاهد و با چشم پوشي از برخي ضعف ها مي تواند يك فيلم كمدي مناسب براي تغيير ذائقه مخاطب باشد،فيلمي كه براي خنداندن مخاطبش به هر شيوه اي متوسل نمي شود.

  فارغ از اين كه در اين فيلم به تغييرات مهندسي نشده سياست هاي جمعيتي كشور اشاره شده كه خود مجال مفصلي مي طلبد، بي شك يك كشور براي بقاي خود به جمعيت جوان و تداوم نسل ها نياز دارد.بر اين باورم در كنار تدوين سياست هاي جمعيتي بايد به اين مهم انديشيد كه بسترهاي لازم براي ازدياد جمعيت از جمله در اختيار بودن نيازهاي اوليه يك ضرورت است. فراموش نكنيم كه يك جامعه سالم به افراد سالم نياز دارد و سلامت يك جامعه در بستري امن و تامين تضمين مي شود!

نازلي خرامان/ خبرنگار و مجری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: