انتشار: ۱۸:۱۵ - ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
شهرام کرمی در شرایطی که بودجه تئاتر با کاهش روبه‌رو شده و مطالبات هم هنوز پرداخت نشده است، با تاکید براینکه اداره‌کل هنرهای نمایشی متولی اصلی تئاتر دانشگاهی نیست، احیای کانون تئاتر دانشگاهی را اقدامی برای شکل‌گیری اتفاقات موثر از طریق دانشگاه عنوان می‌کند.

به گزارش ایسنا، مدتی قبل مدیرکل هنرهای نمایشی میلاد نیک‌آبادی را به عنوان مدیر کانون تئاتر دانشگاهی در زیرمجموعه مدیریتی خود منصوب کرد تا تئاتر دانشگاهی در این اداره کل هم اموری برای پیگیری داشته باشد؛ این در حالی است که این حوزه در سال‌های قبل فعالیت پررنگ و مثمرثمرتری در دانشگاه‌ها داشت و حتی جشنواره تئاتر دانشگاهی که متولی اصلی آن وزارت علوم است و جایگاه مهمی در معرفی جوانان به تئاتر حرفه‌ای کشور داشته هر سال ضعیف‌تر شده است.

یکی از دلایل این اتفاق این است که در چند سال گذشته وزارت علوم حضور چندان مفیدی در برپایی این رویداد نداشته و جشنواره هر سال با مشکلات بیشتر و قدرت و اثرگذاری کمتر برگزار شده است به طوری که در دوره اخیر جشنواره که اردیبهشت‌ماه برگزار شد دبیر آن انتقادهای زیادی از نبود اعتبار مطرح کرد. همچنین در این سال‌ها دانشگاه‌ها کمتر امکاناتی را در اختیار تئاتری‌ها و دانشجویان قرار داده‌اند و حتی برای برگزاری جشنواره خودشان هم سالن‌ها و پلاتوهایی را که دارند نه تعمیر و نو کرده‌اند نه برای اجرای تئاتر به شرکت‌کنندگان در جشنواره داده‌اند و همین شده که در روزهای نزدیک به جشنواره دبیرش باید سرگردان پیدا کردن سالن و چانه زدن با مدیران سالن‌های دولتی و خصوصی باشد تا جایی برای اجراها داشته باشند.

بنابراین با بازگشایی دوباره کانون تئاتر دانشگاهی در اداره کل هنرهای نمایشی این انتقاد وارد شد که این امر می‌تواند به نوعی سبب شود مسئولان مربوط در وزارت علوم و دانشگاه‌ها وظایف خود را بر دوش این اداره کل حواله کنند که شواهدی از آن، به نحوی در دیدار اخیر برخی مدیران و کارشناسان این مجموعه که تاکنون چندان خبری از آن‌ها نبود، با کرمی مشهود است.

طبق گزارش رسیده از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی،  مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم که در پی تشکیل کانون تئاتر دانشگاهی با مدیر کل هنرهای نمایشی دیدار کرد از آمادگی مجموعه وزارت علوم برای شناسایی ظرفیت های تئاتر دانشگاهی و حرکت در کنار هنرهای نمایشی برای ایجاد جریان تئاتر دانشگاهی برای بچه‌های جوان تئاتر خبر داد.

 محمدهادی عسگری در این دیدار گفت: تجدید حیات کانون‌های تئاتر در دانشگاه‌ها از مطالبات جدی دانشجویان است و بررسی ما نشان داده هر دانشگاهی که کانون تئاترش فعال بوده در زمینه اجتماعی و علمی موفق‌تر عمل کرده است. مطالعه جدی در کانون‌های فرهنگی نشان می‌دهد که بیشترین علاقه‌مندی دانشجویان در حوزه تئاتر و موسیقی است.

وی استفاده از ظرفیت کانون‌های تئاتر دانشگاه‌ها همچنین تقویت جشنواره تئاتر مناطق با همراهی اداره کل هنرهای نمایشی و انجمن هنرهای نمایشی ایران برای هرچه بیشتر دیده شدن دانشجویان دانشگاه‌های شهرهای مختلف کشور را از جمله زمینه های همکاری وزارت علوم و اداره کل هنرهای نمایشی بر شمرد.

عسگری با بیان این که در این زمان بیش از هر چیز به امید نیاز داریم تصریح کرد: امیدواریم که در کنار ساختار کانون‌های تخصصی هنرهای نمایشی و زیرساخت های انجمن های هنرهای نمایشی ایران ، با همراهی ظرفیت های وزارت علوم اتفاق های خوب در حوزه تئاتر و تئاتر دانشگاهی رقم بخورد.

در ادامه این جلسه فریبا عدمی ، رئیس اداره فعالیت‌های اجتماعی وزارت علوم نیز با سپاسگزاری از احساس مسئولیت کرمی نسبت به تئاتر دانشگاهی و تشکیل کانون تخصصی تئاتر دانشگاهی گفت: وقتی تئاتر وارد حوزه آکادمیک می شود باید ارتباطش را به صورت نهادینه با کل جامعه و همه نهادهای مرتبط برقرار کند. خوشبختانه تئاتر دانشگاهی هم این ارتباط را برقرار کرده و هم به ارتباط علمی رسیده است.

عدمی در ادامه به استعدادهای جوانی که در مناطق و شهرهای مختلف کشور نادیده گرفته می شوند اشاره کرد و ارتباط بخش دانشگاهی و اداره کل هنرهای نمایشی را یکی از مسیرهای نقش آفرینی موثر تئاتر در امیدآفرینی در جامعه دانست و تاکید کرد: اگر بتوانیم در این زمینه به برنامه ریزی منسجم برسیم قطعا نتایج مطلوب و مثبت آن را شاهد خواهیم بود.

سیدبهیاد نجفی کارشناس هنرهای نمایشی وزارت علوم نیز در بخش دیگر این جلسه با قدردانی از احیای کانون تئاتر دانشگاهی در مرکز هنرهای نمایشی بر تقویت کانون‌های تئاتر دانشگاه ها ، احیای بخش مناطق جشنواره تئاتر دانشگاهی و مشارکت اداره کل هنرهای نمایشی و انجمن هنرهای نمایشی ایران در بحث آموزش کارگاهی تاکید کرد.

کمال زارعی دیگر کارشناس هنرهای نمایشی وزارت علوم نیز پیشنهاد داد مرکز هنرهای نمایشی یکی از اعضای اصلی در شورای سیاستگذاری جشنواره تئاتر دانشگاهی باشد .

وی با اشاره به تولیدات پژوهشی و نمایشنامه های برگزیده دانشگاهیان ، به نقش انتشارات نمایش در انتشار کتاب‌های تخصصی تئاتر پرداخت و آن را به عنوان یکی از زمینه های همکاری مشترک دو اداره کل برشمرد.

میلاد نیک‌آبادی مدیر کانون تئاتر دانشگاهی در این جلسه با اشاره به نگاه جدید وزارت علوم که از زمان انتصاب مهندس عسگری مشهود است گفت: دانش آموختگان دانشگاه‌ها وقتی وارد عرصه حرفه‌ای می‌شوند به سراغ مرکز می‌آیند و از همین روست که برای این اداره کل تئاتر دانشگاهی اهمیت بسیاری دارد. سطح آموزش به خصوص در شهرستان ها ، برگزاری کارگاه های مشترک ، نشریه تئاتر دانشگاهی ، تقویت کانون های تئاتر و برگزاری جشنواره از طریق مجامع و برگزاری جلسات هم اندیشی بین تمام کانون های تئاتر دانشگاهی می تواند در این زمینه مورد دقت و برنامه ریزی قرار بگیرد.

در بخش پایانی این جلسه مشترک شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی گفت: خودم از بدنه علمی تئاتر هستم و به عنوان یک معلم اعتقاد دارم راه سازندگی و اتفاقات موثر و تجربی از دانشگاه شکل می گیرد. از این جهت اولین کاری که در این سمت دنبال کردم تشکیل و احیای مجدد کانون تئاتر دانشگاهی بود.

وی با اشاره به حمایت اداره کل از جشنواره تئاتر دانشگاهی امسال تاکید کرد: برای کمک و حمایت از تئاتردانشگاهی پیشقدم شدیم . امسال علاوه بر حمایت های زیرساختی مانند سالن و پلاتو ، کمک مالی هم برای جشنواره داشتیم . اولین کار برگزیده جشنواره هم از 4 تیرماه اجرای عمومی اش را در مجموعه تئاتر شهر آغاز خواهد کرد.

شهرام کرمی افزود: گرچه ما در بسیاری از حوزه ها مانند تئاتر دانشگاهی یا تئاتر کودک متولی اصلی نیستیم ولی اعتقاد داریم از بخش های مرتبط اساسی با ما هستند بنابراین از گسترش فعالیت های آن استقبال می کنیم.

وی در بررسی جشنواره تئاتر دانشگاهی نیز توجه به انتخاب به موقع دبیر را یادآور شد و تاکید کرد انتخاب دبیر در چند سال گذشته افت و خیزهای بسیاری را برای جشنواره رقم زده است.

در ادامه جلسه تنظیم تفاهم نامه ای مدون بین دو اداره کل مطرح شد تا اقدامات در چهارچوب مشخص صورت پذیرد و میلادنیک آبادی به عنوان رابط مرکز و حوزه تئاتر دانشگاهی معرفی شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: