انتشار: ۱۵:۱۴ - ۲۷ خرداد ۱۳۹۷
محمود عزیزی ـ مدیر سابق تئاتر «نصر» ـ با تاکید بر لزوم تبدیل لاله‌زار به منطقه‌ای فرهنگی گفت: تئاتر «نصر» داستانی طولانی در شهرداری دارد و سال‌هاست که برخی مدیران با طرح‌های ارائه‌شده فقط پز سیاسی داده‌اند.
اخیرا رئیس کمیته معماری شورای شهر تهران اعلام کرده است که به زودی فراخوان انتخاب مهندسان مشاور برای انجام مطالعات نحوه مرمت و احیای تئاتر نصر انجام می‌شود. او همچنین اظهار کرده، «باید در مورد کاربری این تئاتر هم تعیین تکلیف شود، اما در بازیدی که اخیرا از این تئاتر داشتم، تصورم این است که ساختار فضایی این مکان هنوز حال و هوای "تئاتر" دارد و  کاربری اصلی آن می‌بایست همان تئاتر بماند و می‌تواند به پاتوقی برای اهالی تئاتر بدل شود.»

این اظهارنظر اگرچه پس از خرید بنای تئاتر نصر توسط شهرداری تهران می‌تواند نویدبخش زنده‌شدن جریان فرهنگی و هنری در این بنا و منطقه لاله‌زار باشد، اما انگار تجربه‌های گذشته چندان هم امیدوارکننده نیستند.

در این‌باره محمود عزیزی که سابقه مدیریت تئاتر نصر را دارد، با انتقاد از مدیریت‌هایی که در این‌باره تصمیم می‌گیرند، به ایسنا گفت: این کارها هم مثل همان سالن‌هایی است که شهرداری ساخته؛ سالن‌هایی که از کیفیت بهره‌ای نبرده‌اند و فقط به امتیازی برای مدیرانشان تبدیل شده‌اند اما این را که چقدر نتیجه داشته همه شاهد هستیم.

او با اشاره به اینکه تا به حال اقدام اساسی و فکرشده‌ای را آنطور که باید در این راستا شاهد نبوده‌ایم، ادامه داد: البته تمام این‌ها به بی‌کفایتی وزارت ارشاد برمی‌گردد چرا که شورای عالی انقلاب فرهنگی ساخت موزه تئاتر را (در این محل) مصوب کرده و به وزارتخانه ابلاغ کرده بود، اما آن‌ها کاری نکرده‌اند.

عزیزی گفت: تئاتر نصر داستانی طولانی دارد. زمانی که آقای کرباسچی (به شهرداری تهران) آمد به او اقدامات متعددی را پیشنهاد دادیم که هم به پاک شدن هوای تهران کمک می‌کرد و هم آن آشفته‌بازار لاله‌زار را به منطقه‌ای فرهنگی تبدیل می‌کرد. در آن زمان هنوز تئاتر «دهقان» نابود نشده بود و تئاتر «سعدی» هم برقرار بود. چندین سالن در آنجا فعال بودند و از آنجا که فقط تئاترشهر و سنگلج به عنوان مراکز دولتی بودند وضعیت خوبی می‌توانست در آنجا وجود داشته باشد و امکانات خوبی در اختیار هنرمندان قرار گیرد به ویژه آنکه تالار وحدت را هم خیلی‌ها به عنوان سالن تئاتر قبول نداشتند.

او افزود: چند سال از زمانی که فرهنگستان هنر، پروژه موزه تئاتر را مصوب و به وزارت ارشاد محول کرد گذشته و پس از 12 سال هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است. مدیران شهرداری اگر می‌خواهند کاری کنند باید آن محل را به یک منطقه فرهنگی تبدیل کنند. البته این موضوع هم چند سال است مطرح شده و با آن پز سیاسی داده‌اند. با این حال آرزوی ما این است که این کار انجام شود ولی مشکل اینجاست که در این‌باره تعداد محدودی از آدم‌ها را انتخاب می‌کنند که با خودشان کنار بیایند و نتیجه کارهایشان را هم در جاهای مختلفی دیده‌ایم.

او خاطرشان کرد: درباره تبدیل لاله‌زار به منطقه فرهنگی هم بارها صحبت شده، پلان‌های آن را پیدا کرده و به شهرداری داده‌ایم، گراند هتل و تئاتر نصر می‌توانند وضعیت مناسبی پیدا کنند و موزه تئاتر هم آنجا برقرار شود چرا که در این سال‌ها اگرچه راه‌اندازی موزه تئاتر و سینما با هم مورد بحث قرار گرفته بود اما پس از سال‌ها برای سهم موزه تئاتر هیچ اتفاقی نیفتاده است.

به گزارش ایسنا، زمستان سال گذشته در خبری اعلام شد که بعد از حدود ۱۵ سال با امضای تفاهم‌نامه‌ای بین کمیته امداد امام (ره) به عنوان مالک، جهاد دانشگاهی که سرقفلی این بنای تاریخی را در اختیار داشت و سازمان زیباسازی شهر تهران، تملک این بنا در اختیار سازمان زیباسازی درآمد، تا بعد از مرمت و بررسی‌های دقیقِ کارشناسی یک کاربری کاملا فرهنگی به خود بگیرد.

سالنِ تئاتر نصر پیش‌تر قسمتی از ساختمانِ "گراند هتل" بوده است. این بنا در ضلع جنوبی ساختمان گراند هتل در چهار اشکوب ساخته شده و از طریق ورودی ضلع شرقی خود به خیابان لاله‌زار مرتبط می‌شود.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: