انتشار: ۱۱:۵۳ - ۲۱ خرداد ۱۳۹۷
شهرداد روحانی می گوید که ارکستر سمفونیک تهران در موقعیتی است که می تواند سفیر فرهنگی بسیار خوبی برای ایران در جام جهانی روسیه باشد.
رهبر ارکستر سمفونیک تهران درباره اجرای کنسرت این ارکستر در مسکو همزمان با جام جهانی روسیه افزود: ارکستر سمفونیک تهران برای نخستین بار به تور روسیه می رود و در سه شهر سن پترزبورگ، مسکو و کازان در بهترین سالن ها، کنسرت خواهد داشت.
وی با تاکید بر اینکه این اجرا با توجه به همزمانی با مسابقات جام جهانی می تواند در سطح بین المللی بسیار اثرگذار باشد، اظهار داشت: به طور حتم پس از اجرای ارکستر سمفونیک تهران در روسیه خبرهای بسیار خوبی خواهیم شنید زیرا به اجرای بسیار خوب این مجموعه اطمینان دارم.
روحانی با بیان اینکه ارکستر سمفونیک تهران شبهای پیش از مسابقات جام جهانی فوتبال، کنسرت برگزار می کند، گفت: در واقع این کنسرت ربطی به جام جهانی ندارد اما غیر مستقیم، سفیر فرهنگی ایران در این رویداد مهم بین المللی به شمار می رود.
این موسیقیدان و آهنگساز ایرانی تصریح کرد: در کنار حضور تیم ملی فوتبال ایران در این رویداد جهانی، یک سفیر فرهنگی از کشورمان هم در سالن های کنسرت بسیار معتبر و مهم روسیه برنامه خواهد داشت که هم ارکستر سمفونیک و هم آهنگسازان کشورش را به علاقه مندان موسیقی معرفی می کند.
رهبر ارکستر سمفونیک تهران اضافه کرد: به دلیل حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی 2018، دو قطعه ساخته ام و چند آهنگساز دیگر نیز قطعاتی ساخته اند که دو قطعه من در کنسرت اجرا می شود تا اشاره ای به مسابقات جام جهانی شود.
روحانی گفت: مسابقات جام جهانی باعث شد که از روسیه چندین دعوت برای اجرای ارکستر سمفونیک تهران ارسال شود که ما این موضوع را به فال نیک می گیریم.
وی اظهار داشت: کنسرت ارکستر سمفونیک در مسکو در سالن چایکوفسکی هال که سالن معتبر و معروفی در دنیاست، برگزار می شود، در سن پترزبورگ هم در سالن فیلارمونی جایی که ارکستر مارینسکی که معروفترین ارکستر روسیه به رهبری والری گرگیف همیشه در این سالن برنامه دارد، اجرا خواهیم داشت.
رهبر ارکستر سمفونیک تهران با بیان اینکه در این کنسرت قطعاتی از آهنگسازان بزرگ موسیقی کلاسیک همچون چایکوفسکی، موسورگسکی آهنگساز روس و دورژاک آهنگساز چک نواخته می شود، اضافه کرد: این قطعات در کنار آثاری از آهنگسازان ایرانی همچون احمد پژمان، حسین دهلوی و حشمت سنجری اجرا می شود.
وی ادامه داد: دو اثر ساخته من با ارکستر سمفونیک تهران در تالار رودکی ضبط شده که به زودی منتشر خواهد شد و این نخستین بار است که اجرای ارکستر سمفونیک تهران، ضبط صوتی شده و انتشار می یابد.
روحانی بیان داشت: خوشحالم بگویم همزمان با مسابقات فوتبالی که تیم ملی ایران با سه تیم بزرگ دنیا بازی می کند ما نیز سه کنسرت در شهرهایی که میزبان مسابقات تیم فوتبال ایران هستند، خواهیم داشت.
وی ادامه داد: این اقدام بسیار مهمی برای معرفی ارکستر سمفونیک تهران، موزیسین ها و آهنگسازهای ایرانی به دنیا است و می توان آن را اتفاق خوبی برای موسیقی ایران به شمار آورد.
رهبر ارکستر سمفونیک تهران توضیح داد: ما نمی توانستیم تمام آثار آهنگسازان ایرانی را در یک کنسرت بگنجانیم، در نتیجه سعی کردم انتخاب کنم و ان شاءالله در برنامه های مختلفی که ارکستر سمفونیک خواهد داشت، آثار سایر آهنگسازان ایرانی نیز در کنار آثار آهنگسازان جهانی اجرا می شود.
روحانی به این موضوع نیز اشاره کرد که در چند وقت اخیر، چندین روزنامه روسیه با وی به گفت و گو نشسته اند و گفت: آنها در مورد اجرای ارکستر سمفونیک تهران در روسیه کنجکاو بودند و چندان نیز اطلاع نداشتند که حتی در ایران، ارکستر سمفونیک تا این حد فعال است و با این کیفیت بالا کار خود را انجام می دهد.
این رهبر برجسته ارکستر ادامه داد: وقتی قرار شد ارکستر سمفونیک برای اجرای برنامه به روسیه برود، من بخشی از اجراهای صوتی و تصویری ارکستر را برای برگزارکنندگان کنسرت در روسیه فرستادم که کنسرواتوار چایکوفسکی یکی از آنها است و رییس این کنسرواتور هم به تازگی به ایران آمده بود.
وی اظهار داشت: به همین دلیل روس ها راغب و علاقه مند شدند که راجع به ارکستر سمفونیک، موسیقی کلاسیک و آثار آهنگسازان ایرانی بدانند، موضوع دیگری که برای آنها سوال بود اینکه آیا بانوان نیز در ارکستر سمفونیک فعال هستند و برایشان جالب بود که نیمی از اعضای ارکستر را خانم ها تشکیل می دهند.
روحانی گفت: همه این روزنامه نگاران پایان مصاحبه را با این جمله تمام می کردند که بسیار مشتاق دیدار برنامه شما در روسیه هستیم و علاقه مندیم کنسرت ارکستر سمفونیک را از نزدیک ببینیم.

**اجرا در شهرستانها
رهبر ارکستر سمفونیک تهران در ادامه به برنامه های دیگر ارکستر اشاره کرد و گفت: ما همچون سال گذشته قرار است در شهرستان های مختلف کنسرت داشته باشیم.
روحانی توضیح داد: ما به شهرها و شهرستانهایی رفتیم که ارکستر سمفونیک تهران تاکنون سفر نکرده بود و مردم با ساختار و صدادهی ارکستر سمفونیک آشنا نبودند.
وی ادامه داد: به عنوان مثال در یکی از برنامه هایی که سال گذشته در آبادان اجرا کردیم به قدری استقبال زیاد شد که مجبور شدیم کنسرت را در یک ورزشگاه برگزار کنیم و حدود چهار هزار نفر این کنسرت را دیدند.
رهبر ارکستر سمفونیک تهران اظهار داشت: در شهرهای دیگر نیز اینگونه بود، استقبال در اهواز به حدی بود که اجراهای خود را به دو شب افزایش دادیم و چون آنجا نیز سالن مناسبی برای اجرای این کنسرت نبود، در یک ورزشگاه که 1500 نفر گنجایش داشت دو شب کنسرت اجرا شد.
روحانی افزود: در سفر به شیراز نیز در باغ عفیف آباد که حدود 2500 صندلی در فضای باز چیده بودند، در کنار آثار موسیقی کلاسیک جهانی، آثار آهنگسازان ایرانی نواخته شد.
به گفته وی، این اشتیاق نشان دهنده آن است که مردم از کار با کیفیت استقبال می کنند، استقبالی که از ارکستر سمفونیک در شهرهای مختلف به عمل آمد بسیار نویدبخش بود و به همین دلیل اجراهای این ارکستر در شهرستان ها ادامه خواهد داشت.

**دعوت فستیوال های بین المللی
رهبر ارکستر سمفونیک تهران اظهار داشت: از فستیوال های مهم موسیقی بین المللی برای اجرای ارکستر سمفونیک دعوت شده است، که ما تک به تک در حال بررسی آنها هستیم و به محض نهایی شدن در آن مورد اطلاع رسانی خواهیم کرد.
به گفته وی، ارکستر سمفونیک تهران اواخر تیرماه به رهبری مهمان روی صحنه خواهد رفت.
روحانی از اجرای کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در تالار وحدت، دو هفته پس از بازگشت از روسیه و در روزهای 14 و 15 تیرماه خبر داد و گفت: از یک سولیست ایرانی اتریشی برای حضور در این اجرا دعوت کرده ایم؛ میترا کوته یک پیانیست موفق ایرانی متولد اتریش است که کنسرتو پیانو شماره دو رخمانینوف را با ارکستر سمفونیک تهران اجرا می کند که یکی از زیباترین کسنرتو پیانوهای دنیا است.

منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: