انتشار: ۱۳:۴۶ - ۱۹ خرداد ۱۳۹۷
فریدون الهیاری از بازسازی سقف و تالار کاخ چهلستون سرهنگ‌‌ آباد توسط مواد و مصالح ضدحریق خبر داد.

فریدون الهیاری در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به آغاز عملیات مرمت عمارت چهلستون سرهنگ آباد در شهر تاریخی زواره، گفت: در حال حاضر، اقداماتی که دارد صورت می‌گیرد در حوزه‌ی تثبیت‌سازی بناست. در مرحله اول از عملیات مرمت این عمارت، مرمت و بازسازی کل سقف عمارت و همچنین دوپوش تالار اصلی در مرکز عمارت صورت می‌پذیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان در ادامه تصریح کرد: بازسازی‌هایی که صورت می‌گیرد در قسمت تالار اصلی عمارت و سقف‌هایی است که آسیب دیده‌ بودند. این بازسازی جهتِ جلوگیری از آسیب بیشتر به تزئینات بناست. درحال حاضر، فقط تثبیت‌سازی اضطراری عمارت صورت می‌گیرد.

او درخصوص مواد و مصالحِ ضدحریقی که در این بازسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بیان داشت: با توجه به این‌که در حریق دو ماه قبل، بخش‌های چوبی این عمارت دچار آسیب‌های جدی شده است، تلاش داریم تا طرح مطالعاتی جهت استفاده از فناوری ضدحریق جهت تیرهای چوبی عمارت چهلستون سرهنگ آباد نیز در کنار اجرای طرح‌های مرمتی صورت پذیرد. مسئله‌ای که وجود دارد این است که در موردِ موادی که به کار برده می‌شوند بهتر بود که ضدحریق باشند. به همین منظور می‌بایست از موادی استفاه می‌شد که تا کمتر چوبی و در مقابل حریق مقاوم باشند. این بازسازی در قسمت بام عمارت است بنابراین در منظر بنا مشکلی ایجاد نمی‌کند.

او در مورد بودجه‌ی مورد نیاز این کار گفت: برای بازسازی و مرمت کاخ در مرحله اول هزینه‌ای بالغ بر 100 میلیون تومان اختصاص یافته است. این بودجه هم براساس اعتبارات خود سازمان میراث فرهنگی است. منتهی هزینه‌ی اقدامات بعدی منوط به تعیین و تکلیف موضوع به لحاظ حقوقی توسط دستگاه قضایی است تا بانیِ آتش‌سوزی ملزم به پرداخت باقی هزینه‌ها شود. همچنین میراث فرهنگی باید با مالکین عمارت در این خصوص به یک جمع‌بندی برسد.

او در پاسخ به این سؤال که مسئله‌ی قضایی این پرونده به کجا رسیده، گفت: میراث فرهنگی پیگیر است و دادگستری و مراجع قضایی هم پرونده را دنبال می‌کنند. خوشبختانه به سرنخ‌های مناسبی هم رسیده‌اند. حال منتظریم مسئله را به لحاظ حقوقی خود دستگاه قضایی اعلام کند. طبق قانون کسانی که آسیبی به بناهای واجد ارزش‌ وارد می‌کنند به غیر از مجازاتی که تعیین شده، بازسازی عین به عین آن هم برعهده‌شان است.

کوشک سرهنگ آباد یا بنای تاریخی معروف به کاخ چهلستون اردستان که سال‌ها مالک خصوصی داشت و مورد بی‌مهری قرار گرفته بود، قرار بود با 500 میلیون تومان بودجه مرمت ابتدایی‌اش آغاز شود اما در نخستین روز کاری سال 97 خبر رسید این بنای تاریخی دچار آتش‌سوزی شده و بخش‌هایی از سازه چوبی آن از بین رفت. این اقدام در اثر اختلافی بود که بین مالکین بنا وجود داشت اما نبود مسئولان یگان حفاظت و عدم حضور نگهبان اصلی‌ترین دلیل این حادثه قلمداد می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: