انتشار: ۲۲:۱۷ - ۰۹ خرداد ۱۳۹۷
روز ۱۴ رمضان سالروز شهادت مختار ابن ابی عبیدہ ثقفی است.
تابناک فرهنگی: مختار به معنای کامل (منفی و مثبت) یکی از سیاستمداران قرن اول هجری است که علی‌رغم فراز و فرودهایی که در جریانات پر شتاب عصر خود داشت، مفتخر به تمجید و تکریم اهلبیت علیهم‌السلام شد.

سخن درباره مختار و قیام او بسیار است اما در اینجا می‌خواهیم درباره‌ی قاتلین مختار یا همان زبیریان چند جمله گفتگو کنیم.

عبدالله ابن زبیر( پسر شوم زبیر) مانند مختار متولد سال اول هجری است که در تاریخ اسلام به فرصت طلبی،شکم چرانی و تزویر مشهور است.

پدرش زبیر از شیعیان خالص اهل‌بیت بود و از معدود کسانی بود در جریان شهادت حضرت فاطمه (س) و فاجعه حرق دار در خانه علی برای دفاع از او شمشیر کشید.

اما با رشد و نمو پسر نحسش با اهل بیت فاصله گرفت.حسادت آل پیامبر مسئله‌ای بود که از جوانی او را آزار می‌داد و تا پایان عمر هم رهایش نکرد.

عبدالله آتش بیار جنگ جمل ،اولین جنگ داخلی اسلام بود و باعث عاقبت زشت و ناپسند پدرش شد.پس از معاویه، از کسانی بود که با یزید بیعت نکرد و معتکف مکه شد و ظاهرا بعد از عاشورا اولین کسی است که از جو عاطفی شهادت سیدالشهدا ع بهره می‌برد و برای انتقام قیام می‌کند.

اما با این حال شدت عداوت او با خاندان پیامبر پایانی ندارد.فشارهای بنی زبیر به خاندان پیامبر در همان سالهای کوتاه زمامداری‌شان به حدی است که حتی با بنی‌امیه و بنی‌العباس هم قابل مقایسه نیست.

ابن زبیر ضمن ایجاد شرایط تبعید بازماندگان عاشورا به یک روستا و تحریم اقتصادی وحشتناکی که در آن حتی امکان ازدواج برای خاندان پیامبر فراهم نبود؛صلوات را از نماز حذف کرد و در خطبه‌ها نام پیامبر را به بهانه اینکه مایه افتخار بنی‌هاشم می‌شود ،نیاورد.

یکی از دختران امام حسین (ع) با زور و اکراه به عقد برادر خود مصعب ابن زبیر در آورد و مطابق برخی تعابیر گروگان گیری کرد.

با ظواهر دینی غلیظ عواطف مذهبی جامعه را تحریک می‌نمود و در پی ایجاد مذهبی برای خود بود که در آن همه کاره باشد.
وی حتی در ابعاد کعبه تجدید نظر کرد و یک در به آن اضافه کرد تا بتواند از دری وارد و از درب دیگر خارج گردد و بر این اساس یک نوع طواف دیگر اختراع کند
از دیگر عجایب زبیریان دستگیری محمد حنفیه پسر امیرمومنان و برخی علویون بود که در این واقعه مقرر بود این افراد زنده زنده به آتش کشیده شوند که با دخالت لشکر مختار این جنایت به انجام نرسید.

اوج شقاوت آل زبیر اما در برخورد با مختار خودش را نشان داد. فرزندان ناجوانمرد و نابخرد زبیر پس از تسلط به کوفه در یک نیمروز تمام سپاهیان تسلیم شده کوفی را کشت.

شهادت مختار یکی از سرنخ های معدود ردیابی این گروه ملعون و خناس است که توشه ای از حسد و تزویر خود نبرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: