انتشار: ۱۵:۰۷ - ۰۹ خرداد ۱۳۹۷
دبیر جلسه دیدار شعرای آئینی با رهبر معظم انقلاب بر لزوم برگزاری هدفمند کنگره‌های شعر در راستای اهداف انقلاب اسلامی تاکید کرد.
تابناک فرهنگی:حجت‌الاسلام والمسلمین زمانی، دبیر دومین کنگره شعر دفاع مقدس در پاسخ به اینکه دومین فراخوان کنگره شعر کتاب دفاع مقدس منتشر شده؛ ایده اصلی این کنگره که تولید شعر بر اساس کتاب است، چگونه شکل گرفته است، گفت: توجه به این موضوع که کنگره‌های شعر به صورت هدفمند برگزار شود مسئله مهمی است. ضرورت فرهنگ کتاب و کتابخوانی بر همه روشن است و باید جامعه امروز را به خواندن آثار فاخر دعوت کنیم.

دبیر جلسه دیدار شعرای آئینی با رهبر معظم انقلاب در ادامه توضیح خود گفت: آنچه در این راستا اهمیت دارد شعر و آثار دفاع مقدس است. خواندن آثاری که در عرصه دفاع مقدس و در طول این سال‌ها تولید شده، مانند نخستین کنگره کتاب دفاع مقدس از جمله موضوعات مورد توجه در این دوره است که مبنای آن را نیز کتاب قرار داده‌ایم.

زمانی افزود: شاعران با الهام از کتاب به خلق آثار ادبی می‌پردازند، با این تفاوت که در این دوره به جای یک کتاب،‌ سه کتاب برای خواندن عرضه شده است که دست شاعران برای مضمون‌آفرینی بازتر باشد.

وی همچنین درباره اینکه دوره اول به کتاب شهید «علی خوش‌لفظ» اختصاص داشته است و استقبال شاعران و بازخورد آن کنگره چگونه بود، عنوان کرد: در دوره اول،‌ کتاب وقتی مهتاب گم شد که حاصل خاطرات مرحوم خوش‌لفظ است با استقبال خوبی از سوی شاعران مواجه شد. زمانی که این کتاب نوشته شد، وی در قید حیات بود و روزهای پایانی عمر خود را می‌گذراند.

زمانی گفت: توانستیم این کنگره را در زمان حیات ایشان برگزار کنیم. بیش از 600 اثر به دبیرخانه ارسال شد که بخشی در کتاب کنگره عرضه شد و آنچه داوران گفتند این بود که آثار ارزشمندی به دست‌شان رسیده است. بر این اساس، این مرحله به عنوان اولین کار در این عرصه با موفقیت فراوان همراه بود که امیدواریم این کنگره ادامه یابد. در عرصه دفاع مقدس آثار فراوان است که می‌توان به آنها پرداخت؛ البته در دیگر عرصه‌های انقلاب هم آثاری هستند که می‌توان به آنها توجه کرد.

گفتگو: آزاده غلامی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: