انتشار: ۱۹:۳۰ - ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷
مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد از مشاوره طراح موزه هنرهای معاصر در مرمت و تعمیر آن خبر داد و گفت: اصالت موزه در روند بازسازی این بنای هنری تاریخی تغییر نمی کند.
به گزارش سرویس میراث فرهنگی و گردشگری تابناک فرهنگی ، مجید ملا نوروزی روز سه شنبه در نشست خبری تشریح بازسازی موزه هنرهای معاصر تهران گفت: بازسازی موزه تنها مختص به تعمیر تاسیسات و در اصطلاح، اعصاب ساختمان است و تلاش کردیم بدون خراب کردن حتی یک دیوار، شرایط موزه را با نیازهای امروز سازگار کنیم.
وی با اشاره به جایگاه موزه هنرهای معاصر در میان 10 موزه برتر جهان گفت: ارزش آثار موزه اکنون حدود 5 میلیارد دلار است که با توجه به افزایش و کاهش مداوم قیمت آثار هنری در دوره هایی حتی 10 میلیارد دلار نیز تخمین زده شده است.
ملانوروزی از تخصیص 2 گالری برای نگهداری آثار در مدت مرمت موزه خبر داد و افزود: تمامی امور امنیتی را در این مکان قرار دادیم تا اثری گم نشود و یا مورد آسیب قرار نگیرد.
مدیر کل دفتر هنرهای تجسمی، وضعیت آثار گنجینه موزه را مناسب عنوان کرد و گفت: به دلیل اینکه آثار در محل تاریک و مناسبی در حال نگهداری هستند نسبت به آثار مشابه همان هنرمندان در دیگر موزه ها، وضعیت بهتری دارد و البته این به معنی نگهداری صحیح ما نیست بلکه اجبارا چون آثار در محلی است که در معرض بازدید قرار ندارد و نور به آن تابیده نمی شود وضعیت مناسب تری دارد.

**هیچ اثری در زمان بازسازی از موزه هنرهای معاصر خارج نمی شود
رییس موزه هنرهای موزه تهران نیز در این نشست گفت: هیچ اثری از گنجینه در زمان بازسازی موزه خارج نمی شود و در این بازسازی به دنبال افزایش ظرفیت مکانی گنجینه موزه از 600 اثر به 4 هزار اثر افزایش دهیم.
علی محمد زارع با اشاره به پیگیری های چهار ساله برای مرمت و بازسازی موزه، گفت: پس از تلاش های فراوان در دولت دوازدهم موفق شدیم بازسازی موزه را شروع کنیم و خوشبختانه در بودجه مرمت، محدودیتی وجود ندارد و هیچ گونه خساستی در کار نخواهد بود و مبنای کار این است که بازسازی موزه یک بار برای همیشه انجام شود.
وی گفت: یکی از نگرانی های موجود در بازسازی ساختمان ها، تغییر طرح و ساختار معماری آنهاست اما در این بازسازی، معماری و طراحی موزه به هیچ وجه تغییر نخواهد کرد.
زارع بر تفکیک مرمت موزه از مرمت آثار تاکید کرد و گفت: در این مرحله، تنها کالبد مکان مورد ترمیم قرار می گیرد در صورتی که ترمیم آثار ضرورت حضور تیم های کارشناسی خارجی مربوط به همان اثر را ایجاب می کند و فرایندهای کاملا متفاوت دارد که اکنون در برنامه موزه نیست.
مجری طرح بازسازی موزه هنرهای معاصر نیز در این نشست با اشاره با کارنامه موفق خود در مرمت برج آزادی، تئاتر شهر، خیابان سی تیر و موزه شهید بهشتی گفت: موزه هنرهای معاصر ساختمان ارزشمندی است و در عین موزه بودن، ولی زندگی در آن جریان دارد و روند بازسازی باید کاملا کاربردی و متناسب با نیازهای زندگی امروز باشد.
محسن عقابی افزود: برخی از نیازهای مهم موزه از جمله نور، تهویه و رطوبت ساختمان رفع خواهد شد و ما در تلاش هستیم امنیت و ایمنی ساختمان را در کمال حفظ اصالت آن افزایش دهیم و آسیب های وارده را رفع کنیم.
رئیس اداره نظارت بر طرح های عمرانی وزارت ارشاد هم از تخصیص اعتبار 6 میلیارد تومانی به بازسازی موزه خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طراح موزه (کامران دیبا) ایرانی بوده، تمامی امور مرمت و بازسازی توسط مهندسان و معمارهای ایرانی انجام می شود و تا جای ممکن از کالاهای با کیفیت ایرانی که قدرت رقابت با کالاهای خارجی را دارند استفاده شده و در مواردی که شرکتهای ایرانی در آن تجهیزات فعال نبودند از بهترین کیفیت خارجی استفاده شده است.
مسعود معمار از موزه نیاوران، تئاتر شهر و موزه هنرهای معاصر به عنوان 3 بنای مهم یاد کرد که در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارند و عنوان کرد: اقدامات لازم برای جلوگیری از تخریب این ساختمان ها انجام شده است.
وی پیش بینی کرد عملیات بازسازی موزه هنرهای معاصر تا شهریورماه به پایان رسد و از معاونت هنری وزارت ارشاد درخواست کرد به لحاظ هنری به روند بازسازی موزه کمک کند.
موزه هنرهای معاصر به دلیل بازسازی، 9 اردیبهشت ماه امسال تعطیل شد و مسئولان این مجموعه اعلام کردند که موزه برای حفاظت مناسب از بنا و آثار و فعالیت های مناسب به بازسازی و مرمت نیاز دارد و برای جلوگیری از آسیب­های احتمالی، بازسازی این مجموعه به صورت کارشناسی و حرفه ­ای آغاز می­ شود.
موزهٔ هنرهای معاصر تهران که در سال 1356 بنا شده است، شامل جامع‌ترین و مهم‌ترین گنجینه‌های هنر مدرن در خارج از اروپا و آمریکای شمالی و مالک یکی از 5 تا 10 مجموعهٔ مهم هنر نوگرا در دنیاست.
این موزه دارای کارهای مهمی از جنبش‌های هیجان‌نمایی انتزاعی، پاپ آرت، مینی‌مالیسم، مفهومی و فتورئالیسم است.
از جمله آثار مهم موزه می‌توان به کارهای بسیار شاخصی هنرمندان نوگرای ایرانی و هنرمندان خارجی همچون گوگَن، رُنوار، پیکاسو، ماگریت، ارنست، پولاک، وارهول، لُویت و جاکومتی اشاره کرد.
مجموعهٔ آثار موزه را می‌توان در سه گروه آثار موجود در مخزن (گنجینه)، آثار ارائه شده در گالری‌ها و فضاهای درون موزه و نیز تندیس‌های موجود در محوطه بیرونی دسته‌بندی کرد.
گنجینه هنرهای معاصر موزه هنرهای معاصر شامل مجموعه کم‌نظیری از آثار پیشروان هنر معاصر ایران است و بیش از چهار هزار اثر ارزشمند و یگانه از نخبگان هنرهای تجسمی ایران و جهان در این گنجینه نگهداری می‌شود که نزدیک به 400 عدد از آن‌ها، دارای ارزش استثنایی است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: