انتشار: ۱۲:۲۲ - ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷
معاون فرهنگی وزیر خارجه مجارستان با رییس نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار و گفت وگو می کند.
به گزارش تابناک فرهنگی ؛خانم یودیت هامراشتاین Judit Hammerstein معاون فرهنگی وزیر خارجه مجارستان روز جمعه در حاشیه سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با بیان اینکه قرار است شنبه و در چهارمین روز از برپایی نمایشگاه با سید عباس صالحی و محسن جوادی دیدار کند، اظهار داشت: محور این گفت وگوها، توسعه روابط فرهنگی دو جانبه است، هرچند در این دیدارها، علاوه بر مرور فعالیت های کنونی دو کشور، درباره همکاری های آتی دو طرف در حوزه فرهنگ هم مذاکره خواهد شد.
وی که مسوولیت امور فرهنگی مجارستان در خارج از این کشور را نیز بر عهده دارد، برگزاری همایش های مختلف فرهنگی در کشورش و خارج از آن را به منظور آموزش، گسترش و ترویج ادبیات زبان مجاری از دیگر حوزه های کاری خود برشمرد.
این مقام وزارت خارجه مجارستان افزود: تلاش می شود زبان و ادبیات مجارستانی را با حضور در نمایشگاه های بین المللی کتاب مانند نمایشگاه کتاب تهران گسترش دهیم.
وی با اشاره به دو بار حضور ایران در فستیوال کتاب مجارستان گفت: دوستان ایرانی از ما پیشی گرفته اند بنابراین باید بیشتر تلاش کرد تا به این سطح برسیم.

** دو هزار دانشجوی ایرانی امسال در مجارستان تحصیل می کنند
معاون فرهنگی وزیر امور خارجه مجارستان یکی از زمینه های همکاری تهران - بوداپست را توسعه آموزش عالی اعلام کرد و گفت: امسال دو هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاه های مجارستان تحصیل می کنند.
وی با بیان اینکه همکاری ها و روابط فرهنگی بین ایران و مجارستان روند بهتری داشته، یکی از محورهای همکاری ها را توسعه آموزش عالی دانست و افزود: دانشجویان ایرانی پس از فراغت از تحصیل به کشور خود باز می گردند، در حالیکه هر یک از آنها سفیر فرهنگی بوده و سعی می کنند همکاری های دو کشور را افزایش دهند.
هامر اشتاین با بیان اینکه در زمینه فیلم هم همکاری خوبی بین دو کشور وجود دارد، گفت: تهران و بوداپست در فستیوال های بین المللی فیلم هم مشارکت دارند، امیدوار هستیم این همکاری ها در زمینه کتاب هم گسترش یابد.
وی مجموع همکاری ها در حوزه های فرهنگی دو طرف را مناسب و رو به جلو عنوان کرد و تاکید کرد: روابط فرهنگی دو کشور از سال های گذشته روند بهتری داشته است.
معاون فرهنگی وزیر امور خارجه مجارستان یکی از اهداف سفر به ایران را ارزیابی سلیقه ایرانی ها در حوزه کتاب دانست و ادامه داد: مجارستان، سال آینده با کتاب های بیشتر و غرفه وسیع تری در این نمایشگاه حضور خواهد داشت.
معاون فرهنگی وزیر خارجه مجارستان به دعوت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تهران سفر کرده و قرار است به تعدادی از شهرهای ایران هم سفر کند.
به گزارش تابناک فرهنگی ؛مجارستان برای نخستین بار در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران صاحب غرفه است.
سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با شعار «نه به کتاب نخواندن» از 12 تا 22 اردیبهشت ماه از ساعت 10 تا 20 در مصلای امام خمینی (ره) میزبان علاقه مندان به کتاب است. 
در نمایشگاه امسال 132 ناشر خارجی کتاب های خود را عرضه می کنند. 
صربستان کشور میهمان و تونس شهر میهمان این دوره نمایشگاه هستند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: