انتشار: ۱۷:۰۳ - ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷
معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: صنوف مرتبط با رویداد گردشگری تبریز 2018 در حوزه های مختلف، مجوز فعالیت شبانه روزی دریافت کرده اند.
به گزارش سرویس میراث فرهنگی و گردشگری تابناک فرهنگی ، علی اصغر مونسان روز یکشنبه در نشست خبری رویداد تبریز 2018 در محل سازمان میراث فرهنگی افزود: در سال 2018میلادی جشنواره ها و خرده رویدادهای مختلف فرهنگی و هنری به میزبانی تبریز خواهیم داشت.
وی بیان داشت: در همین راستا، در این سال تخفیف های ویژه ای برای اقامت در هتلها، بازدید از موزه ها و اماکن تاریخی و خرید صنایع دستی همچون فرش، کیف و کفش اعمال خواهد شد.
مونسان یادآور شد: پس از انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال 2018، تعداد 6 کمیته تخصصی در کشور برای پیشبرد امور تشکیل شد و طی 20 ماه گذشته، 55 جلسه برگزار شده و 450 دستورالعمل به تصویب رسید.
وی تصریح کرد: ستاد ملی تبریز 2018 نیز اردیبهشت ماه 96 در دولت تشکیل شد تا در مورد حوزه های زیرساختی و رویدادهای فرهنگی و اجتماعی تصمیمات لازم را بگیرد.
رییس سازمان میراث فرهنگی، تبلیغات پروازهای ترکیه (ترکیش ایرلاین) برای معرفی جاذبه های تبریز در سراسر نقاط دنیا و اعطای مجوز برای تبدیل کاربری خانه های قدیمی به واحدهای بوم گردی و اقامتی سنتی تبریز را از مهم ترین اقدامات این ستاد برشمرد.
وی با بیان اینکه این رویداد تاکنون موجب رشد 50 درصدی اقامت گردشگران در تبریز شده است ابراز امیدواری کرد این روند تا پایان سال 2018 ادامه داشته باشد.

** اعطای مشوق 30 دلاری به تورگردانها به ازای جذب هر گردشگر 
استاندارد آذربایجان شرقی نیز در این نشست گفت: تبریز 2018 نه فقط برای گردشگری تبریز و آذربایجان شرقی بلکه فرصت طلایی برای توسعه گردشگری ایران است.
مجید خدابخش افزود: بعد از انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی، آذربایجان شرقی که در صنعت و صادرات غیر نفتی جزء استانهای پیشتاز بود اکنون گردشگری را به عنوان محور توسعه خود می بیند.
وی ادامه داد: در این مدت هتل سازان برای ساخت 32 هتل جدید درخواست داشته اند که هفت مورد به زودی مورد بهره برداری خواهد رسید، ضمن اینکه ضریب اشتغال تختها در هتلها برای ایام عید نوروز 50 درصد رشد داشته است.
استاندارد آذربایجان شرقی گفت: به ازای جذب هر گردشگر، مشوق 30 دلاری در اختیار تورگردانها قرار می گیرد.
وی ادامه داد: با وزارت ورزش و جوانان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تفاهمی شده تا رویدادهای مهم خودشان را در سال 2018 میلادی در تبریز برگزار کنند که از جمله رویدادهای ورزشی پیش رو، مسابقات والیبال آسیایی در تیرماه 2018 به میزبانی تبریز خواهد بود.

** اختصاص 50 میلیارد تومان برای تملک بخشهایی از ربع رشیدی 
معاون میراث فرهنگی کشور نیز در این نشست اظهار کرد: حدود 50 میلیارد تومان برای تملک بخش هایی از ربع رشیدی تخصیص پیدا کرده است و 19 موزه استان آذربایجان شرقی نیز تجهیز شده است.
محمدحسن طالبیان افزود: نمایشگاهی در تابستان با تکیه بر اشیای شاخص آذربایجان شرقی در زمینه میراث فرهنگی برگزار می شود و چند پروژه دیگر در بازار شهر تبریز به ثمر خواهد رسید.

** افتتاح اولین خانه ایرانی صنایع دستی در تبریز
سرپرست معاونت صنایع دستی کشور نیز گفت: نمایشگاهی از آثار نفیس و فاخر هنرمندان و صنعتگران تبریز در حاشیه اجلاس بین المللی این رویداد در تاریخ پنجم اردیبهشت افتتاح می شود.
پویا محمودیان افزود: اولین خانه ایرانی صنایع دستی از سلسله خانه های ایرانی به نام خانه صلح‌جو در همین ایام افتتاح می شود که همه وسایل و چیدمان آن از صنایع دستی ایرانی خواهد بود، ضمن اینکه انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی فرش نیز به این رویداد کمک خواهد کرد.

** حرکت کاروان گردشگری اتوبوسی تبریز در همه استانها 
معاون گردشگری کشور نیز در این نشست گفت: برای اولین بار کاروان اتوبوسی تبریز 2018 که در آن فرش، کیف، کفش و صنایع دستی استان آذربایجان به نمایش درمی آید در سایر استانها به راه می افتد و به عنوان شبهای تبریز مردم را برای سفر به آذربایجان شرقی جذب خواهد کرد.
محمد محب خدایی افزود: در ایام نوروز گردشگران برای تبریز 10 هزار میلیارد تومان گردش مالی داشته اند و امیدواریم تبریز که موقعیت استراتژیکی اقامتی و ترددی دارد شاهد توسعه روزافزون گردشگری باشد.
به گزارش تابناک فرهنگی ، در نهمین اجلاس سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی در کمیته 9 نفره گردشگری 7 کشور، به دلیل ظرفیت های موجود تاریخی، سبکهای جهانی، زیرساخت های مناسب، چشم اندازهای طبیعی، تنوع آیین های سنتی و مرکز فرش دستباف، تبریز را به عنوان پایتخت نمونه گردشگری جهان اسلام در سال 2018 انتخاب کرده اند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: