انتشار: ۱۹:۵۲ - ۲۸ فروردين ۱۳۹۷
هم اندیشی مشترک جمعی از اهالی مطبوعات و رسانه با شماری از نمایندگان مجلس و مسئولانی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درراستای بررسی و ارائه راهکارهای مشکلات و معضلات این حوزه برگزار و اولویت های حمایت مجلس و دولت از رسانه های کشور تبیین شد.
به گزارش تابناک فرهنگی ، نخستین نشست هم اندیشی اعضای این انجمن با حضور شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مسئولان اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های کشور و بخشی از فعالان عرصه اطلاع رسانی به منظور بررسی و ارائه راهکارهای مشکلات و معضلات موجود مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری برگزار شد.
دبیر انجمن صنفی مدیران رسانه های کشور در ابتدای این نشست با تشریح اهداف و برنامه های این هم اندیشی به پاره ای از مشکلات اهالی رسانه و مطبوعات اشاره کرد.
محمد حیدری از مسائل اقتصادی فراوان، قوانین بالادستی وزارتخانه‌ها، حذف مشاغل اصلی مانند ویراستاری، موضوع یارانه، گرانی و کمبود کاغذ، مشکلات زیرساختی، نظام فروش و حمل و نقل، نبود امنیت شغلی، مشکلات بیمه و حقوق و دستمزد و... به عنوان مشکلات امروز رسانه ها نام برد و رسیدگی به مشکلات و اهتمام بیشتر به این حوزه را از مسئولان خواستار شد.

** لزوم همراهی سه جانبه رسانه ها با سه قوه 
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از شرکت کنندگان در این نشست با اشاره به شرایط جامعه و تاکید لزوم همراهی سه جانبه مطبوعات با قوه مقننه و دولت، اظهار داشت: در شرایط فعلی کشور، مطبوعات می توانند کمک رسان و بازتاب دهنده تفکرات و عملکرد دولت ها باشند. 
محمد علی وکیلی ادامه داد: با تغییرات محسوس جامعه و همچنین قدرت گیری فضای مجازی رابطه دولت ها که پیش از این از بالا به پایین و عمودی شکل بود، تبدیل به رابطه ای افقی و هم سطح شده است. با این شرایط جایگاه و ارزش رسانه ها بیشتر نمود پیدا کرده و وظایف آن سنگین تر خواهد بود.
نماینده تهران در بخش دیگری از سخنان خود، با تشریح عملکرد هیأت نظارت بر مطبوعات طی چند سال گذشته، روند اعطای مجوزها در این هیأت را مثبت ارزیابی کرده و افزود: در هیأت نظارت به دنبال اعمال قوانینی هستیم که سال ها وجود داشته ، اما به آن عمل نشده است.
عضو هیأت نظارت بر مطبوعات، همچنین با اشاره به روند رسیدگی به شکایات مطروحه علیه نشریات و انتقاد از وضعیت فعلی این هیات، گفت: باید این روند به گونه ای شود که تخلفات نشریات ابتدا در هیأت نظارت مطرح و پس از رسیدگی، در صورت تأیید تخلف، پرونده به دادگاه ارسال و یا محدودیت ها توسط هیأت نظارت اعمال شود.
وکیلی با تأکید بر این نکته که نباید به طور همزمان دادگاه و هیأت نظارت بر مطبوعات به یک تخلف رسانه ای رسیدگی کنند، اظهار داشت: پیش از این با رأی نیمی از اعضای هیأت نظارت نشریات متخلف لغو امتیاز می شدند، اما در حال حاضر برای این کار می بایست حداقل دو سوم اعضای هیأت نظارت رأی به «لغو امتیاز» بدهند.

** پیگیری حقوق رسانه ها و خبرنگاران 
وکیلی با اشاره به اهمیت فوق العاده «یارانه های نقدی مطبوعات» برای ادامه حیات رسانه ها، از معاون مطبوعاتی و همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست که در این خصوص با سرعت و دقت عمل بیشتری اقدام نمایند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین درخصوص وضعیت گرانی کاغذ مورد نیاز مطبوعات اظهار داشت: در حال حاضر جلساتی با وزیر اقتصاد و دارایی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت تلاش برای کاهش قیمت تمام شده «کاغذ» صورت گرفت است که امید به بهبود شرایط وجود دارد.
وی در پایان سخنان خود، درخصوص موضوع «طرح ترافیک خبرنگاران» و مشکلاتی که معاونت حمل و نقل شهرداری تهران برای رسانه ها و همچنین در روند توافق با معاونت مطبوعاتی ایجاد کرده است، با اشاره به جلساتی که با شهردار پیشین و همچنین سرپرست فعلی شهرداری صورت گرفته به حاضرین در این هم اندیشی قول داد که رفع این مشکل در اسرع وقت را پیگیری خواهد کرد.

** رفع موانع بیمه تامین اجتماعی اصحاب رسانه 
در ادامه این مراسم، عضو هیأت رئیسه انجمن صنفی مدیران رسانه های کشور با تشریح بخشی از عملکرد این انجمن و همکاری موثر آن با مجموعه معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار داشت: با تلاش های صورت گرفته در حال حاضر تفاهم نامه بسیار ارزنده ای درخصوص موضوع «بیمه تأمین اجتماعی» با سازمان مربوطه و معاونت مطبوعاتی امضاء شده که می تواند بسیاری از مشکلات موجود فعالان عرصه مطبوعات و رسانه ها را رفع کند.
«جواد نبوتی»با اشاره به همکاری های صورت گرفته با سازمان امور مالیاتی کشور و معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزود: درخصوص سازمان تأمین اجتماعی و همچنین امور مالیاتی، جلسات هفتگی مشاوره و راهنمایی با حضور نماینده های معاونت مطبوعاتی و انجمن صنفی مدیران رسانه برگزار می شود.

** توصیه به رسانه ها برای تقیت روحیه خودباوری و تشویق به خرید کالای ایرانی
نماینده مجلس شورای اسلامی دیگر سخنران این مراسم بود که با قدردانی از تلاش های مطبوعات در شرایط فعلی اقتصادی، از رسانه ها خواست بر تقویت روحیه خودباوری مردم و همچنین تشویق به خرید کالاهای تولید داخل تأکید داشته باشند.
زهرا سعیدی مبارکه افزود: نمایندگان مجلس همواره در تلاش هستند که مشکلات اقتصادی و فرهنگی جامعه به بهترین شکل ممکن رفع گردد، اما برای حصول نتیجه بهتر این اصناف هستند که می توانند به بهترین شکل ممکن کمک کنند.
سعیدی مبارکه با اعلام آمادگی خود برای حضور در جلسات بعدی انجمن صنفی مدیران رسانه، اظهار داشت: به اعضا و مدیران انجمن توصیه می کنم درمورد یارانه مطبوعات و دیگر مشکلات این حوزه با اتحاد بیشتر و در قالب صنف، خواسته  های خود را از طریق مجلس شورای اسلامی پیگیری کنند.

** پیگیری یارانه مطبوعات و سهمیه طرح ترافیک خبرنگاران از اولویت هاست
این نماینده مجلس با اشاره به موضوع پرداخت نشدن به موقع «یارانه مطبوعات» هم گفت: مجلس پیگیری و نظارت لازم را انجام خواهد داد تا این مشکلات رفع شوند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود با تأکید بر لزوم ساماندهی فضای مجازی از فعالان رسانه ها و مطبوعات درخواست کرد تا در این خصوص پیشنهادات یا نظرات خود را به مجلس ارائه نمایند.
عضو فراکسیون رسانه مجلس شورای اسلامی با اشاره به مکاتباتی که درخصوص «طرح ترافیک خبرنگاران» با وزیر کشور انجام شده است،گفت: به شخصه پیگیر این موضوع هستم و امید به نتیجه گیری دارم.

** پرداخت «یارانه نقدی» به مدیران رسانه ها بهترین روش حمایتی است
یک عضو دیگر کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز طی سخنانی در این نشست با بررسی روند اعطای مجوزهای نشریات و انتقاد از افزایش به گفته او 'بی رویه' در این روند، تأکید کرد: باید بتوانیم از نشریات موجود به اندازه کافی حمایت کنیم نه اینکه همین حداقل ها را هم با افزایش تعداد نشریات از بین ببریم.
سید احسان قاضی زاده هاشمی همچنین با انتقاد از ساختارها و تصمیمات معاونت مطبوعاتی طی سال های گذشته، اظهار داشت: طرح های هزینه بر و سنگینی چون «طرح اشتراک» بودجه، یارانه مطبوعات را از بین برد و در عمل چیزی به جز ضربه زدن به این نهادها عاید نکرد.
نماینده مردم فریمان و سرخس در مجلس شورای اسلامی با مقایسه روند افزایش بودجه بخش کتاب، تئاتر و سینما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بودجه معاونت مطبوعاتی طی سال های گذشته، گفت: فعالان عرصه مطبوعات و رسانه ها می توانند با تلاش های صنفی منسجم تر بخش بیشتری از بودجه دریافتی این وزارتخانه را به خود اختصاص دهند.
قاضی زاده، با اشاره به اشکال مختلف پرداخت یارانه مطبوعات از گذشته تاکنون از جمله «خرید کاغذ توسط معاونت مطبوعاتی» و دیگر روش های آزموده شده، تأکید کرد: به تجربه ثابت شده که بهترین و معقول ترین روش برای حمایت از مطبوعات، در اختیار گذاشتن «یارانه نقدی» به مدیران رسانه هاست که امیدوارم معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این موضوع را مدنظر داشته واجرایی کند.
در پایان این هم اندیشی، شماری از مدیران رسانه های حاضر در جلسه ضمن تأکید بر تداوم این گونه جلسات و هم اندیشی ها، به ابراز خواسته ها و نظرات خود از مجلس شورای اسلامی پرداختند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: