انتشار: ۱۵:۲۷ - ۲۷ فروردين ۱۳۹۷
نشست «در جست‌وجوی هویت ملی در معماری ایرانی» با سخنرانی پروفسور توماس مایر، معمار و محقق سوئیسی تبار در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.
به گزارش سرویس میراث فرهنگی و گردشگری تابناک فرهنگی ، نشست «در جست‌وجوی هویت ملی در معماری ایرانی»، پنجشنبه 30 فروردین ماه در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان برگزار می‌شود.
مایر در سخنرانی خود، بخشی از پژوهش چهل ساله خود را که برای اولین‌بار در قالب کتاب «راهنمای توریسم معماری ایران» به دو زبان انگلیسی و آلمانی منتشر شده، به گوش علاقمندان و دانش‌پژوهان معماری ایران خواهد رساند.
سخنرانی وی به زبان انگلیسی تنظیم شده و با ترجمه هم‌زمان ارائه خواهد شد.

**بررسی آثار به جای مانده از سلطان محمد در فرهنگستان هنر
در آخرین نشست شورای علمی همایش «سلطان محمّد معمار یزدی» که به بررسی و اعلام نظر نهایی درباره مقالات رسیده به دبیرخانه این همایش اختصاص داشت، اعضا نظر نهایی خود درباره مقالات رسیده به دبیرخانه را عنوان کردند و به انتخاب سخنرانان و چگونگی ارائه مقالات پرداختند.
در این نشست مهدی مکی‌نژاد، عضو هیات علمی فرهنگستان هنر و دبیر علمی همایش سلطان محمد به همراه ‌‌زهره بزرگمهری، فریبا کرمانی، سیدمحمدعلی گلاب‌زاده‌، سید مجید هاشمی، سلمان نقره‌کار‌، اعضای شورای علمی این همایش و الهام فتاحی، دبیر اجرایی آن حضور داشتند.
سلطان محمّد معمار یزدی از نام‌‌آوران و سرآمدان فنّ و هنر معماری ایرانی در اوایل قرن یازدهم هجری است که طراحی مجموعۀ بزرگ گنجعلی خان کرمان در دورۀ صفویّه به نام وی ثبت شده و بر اساس طراحی او، پا گرفته و توسعه یافته است. 
این مجموعه شامل میدان،‌ کاروانسرا، حمّام، ‌مسجد،‌ آب‌انبار، ضرّابخانه،‌ چهارسوق و بازار است که هر یک از این بناها دورنمایی از شگفتی‌ها و راز و رمزهای معمارانه را جلوه‌گر ساخته است.
این معمار بزرگ، تسلّطی تمام و کمال بر انواع فنون معماری ایرانی و نیز مقرنس‌سازی‌، رسمی‌بندی و یزدی‌بندی داشته است .
فرهنگستان هنر با همکاری سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی و علمی کرمان، همایش «سلطان محمد معمار یزدی» را 24 اردیبهشت برگزار می‌کند.

**نمایش آثار اندی وارهول و کیارستمی در گالری ایوان
گالری ایوان در جدیدترین نمایشگاه خود از 31 فروردین ماه، میزبان مجموعه‌ای از آثار هنری بیش از بیست هنرمند با عنوان «سیاه و سفید» است.
نمایشگاه سیاه و سفید شامل آثاری از مجموعه شخصی فریدون آو است که در قالبهای گوناگون مانند نقاشی، مجسمه و عکس خلق شده‌اند و وجه اشتراک این آثار سیاه و سفید بودن همه آنها است.
در این مجموعه آثاری از اندی وارهول، عباس کیارستمی، صادق تیرافکن، فریدون آو،علی رضا، سهند حسامیان، علی شایسته، امیر کسری گلرنگ، نیکزاد نجومی، بیتا فیاضی، فرهاد مشیری، وحید حکیم، امید حلاج، امیر محمدزاده، پانته‌آ رحمانی، کامبیز صبری، کوروش شیشه گران، سپهر مصری، مهسا تهرانی، سارا عباسیان، مهسا کریمی‌زاده، ذبیح الله محمدی، نرگس هاشمی، میترا فراهانی و رعنا فرنود به نمایش درمی‌آید. 
نمایشگاه «سیاه و سفید» که با همکاری گالری دستان برگزار می‌شود، 31 فروردین تا 14 اردیبهشت در گالری ایوان به نشانی الهیه، خیابان مهدیه، خیابان جبهه، کوچه لسانی، بن‌بست حمید، شماره یک برقرار است. 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: