انتشار: ۱۴:۱۵ - ۲۷ فروردين ۱۳۹۷
فیلم کوتاه «حد» ساخته جواد دارایی و فیلم سینمایی «اسرافیل» به کارگردانی آیدا پناهنده در جمع آثار رقابتی دو جشنواره خارجی قرار گرفتند.
به گزارش  سرویس سینما و تئاتر تابناک فرهنگی، جشنواره فیلم «سان‌اسکرین» در پیتسبورگ آمریکا از 26 تا 29 آوریل 2018 برابر با 6 تا 9 اردیبهشت 1397 برگزار می شود.
فیلم کوتاه «حد» ساخته جواد دارایی در این جشنواره 2 بار به نمایش درمی‌آید.
امسال 30 فیلم برای نخستین بار در این جشنواره به نمایش درمی‌آیند و چهار فیلم کوتاه نامزد اسکار از جمله شرکت کنندگان این دوره هستند و 13 کارگاه تخصصی هم برگزار می شود.
این فستیوال از سال 2005 شروع به کار کرده است و امسال سیزدهمین دوره خود را برگزار می کند.
فستیوال فیلم «سان‌اسکرین» به تدریج کار خود را گسترش داده و هر سال بهار در فلوریدا و پاییز در لس آنجلس برگزار می شود.
سال 2014-2013 «سان‌اسکرین» یکی از 23 جشنواره سینمایی آمریکا بود که از سوی آکادمی اسکار به عنوان جشنواره‌ای معتبر به رسمیت شناخته شد.
همچنین «حد» برنده سوم بخش فیلم کوتاه در جشنواره فیلم «کارنگی ملون» در پیتسبورگ شده است که از تاریخ 22 مارس تا 8 آوریل برگزار شد و جایزه 250 دلاری را دریافت کرد.

**یک فستیوال بین‌المللی دیگر برای «اسرافیل»
همچنین فیلم سینمایی «اسرافیل» در ادامه حضور بین المللی خود این بار در بخش مسابقه سیزدهمین فستیوال بین المللی فیلم‌های شرقی ژنو حضور دارد.
این فیلم از یکم تا نهم اردیبهشت ماه امسال (21 تا 29 آوریل) در ژنو و در بخش مسابقه این فستیوال با شش فیلم دیگر به رقابت می‌پردازد. 
این فستیوال با حضور صدها فیلم در بخش‌های کوتاه و مستند و سایر بخش‌ها آغاز به کار خواهد کرد و برگزارکنندگان فستیوال امسال «امید» را جان مایه انتخاب فیلم‌ها اعلام کرده و بر روی مسائلی چون زنان،‌ جوانان و دیگر مباحث اجتماعی، تمرکز خواهند داشت.
فیلم سینمایی «اسرافیل» به کارگردانی آیدا پناهنده و تهیه کنندگی مستانه مهاجر که در زمانی نامناسب در داخل ایران اکران شد، این روزها به صورت تک سانس و در سالن های معدود به اکران خود ادامه می‌دهد.

**نمایش فیلم های فرانسوی در ایران
اما در ادامه برگزاری هفته های فیلم خارجی در ایران، این بار با حضور میشل فرودون فیلمساز مطرح فرانسه، هفته فیلم این کشور از 27 تا 29 فروردین ماه با نمایش 6 فیلم در سالن برگزار می شود.
آیین گشایش هفته سینمای فرانسه، فردا دوشنبه، ساعت 14:30 با حضور علی محمد زارع رییس موزه هنرهای معاصر تهران و فرانسوآ سنمو سفیر فرانسه در ایران برگزار می شود.
این برنامه با نمایش فیلم «کودک وحشی» ساخته‌ فرانسوا تروفو محصول سال 1970 به مدت 84 دقیقه و با همکاری سفارت فرانسه در ایران، انستیتو فرانسه و مرکز زبان فرانسه تهران در محل سینماتک موزه هنرهای معاصر آغاز خواهد شد.
همچنین روز دوشنبه 27 فروردین ماه ساعت 16:30 فیلم «اوقات تابستانی» به کارگردانی الیویه آسایاس محصول سال 2008 به مدت 100 دقیقه به نمایش در می آید.
در ادامه هفته فیلم فرانسه، روز سه شنبه 28 فروردین ساعت 14:30 «فیلم خاموشی دریا» به کارگردانی ژان- پیر ملویل محصول سال 1949 به مدت 86 دقیقه و ساعت 16:30 فیلم «سرزمین ناشنوایان» به کارگردانی نیکولا فیلیبر محصول سال 1992 به مدت 99 دقیقه و روز چهارشنبه 29 فروردین ساعت 14:30 فیلم «جیب بر» به کارگردانی روبر برسون محصول سال 1959 به مدت 79 دقیقه و ساعت 14:30 فیلم «مردی که فریاد می زند» به کارگردانی محمد صالح هارون محصول سال 2010 به مدت 92 دقیقه به نمایش در می آید. 
همه فیلم ها به زبان فرانسه و با زیرنویس فارسی نمایش داده می شود.
در این هفته هنری، ژان میشل فرودون سردبیر سابق مجله‌ «کایه‌ دو سینما» طی 3 روز در برنامه ای ویژه در سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران به درونمایه‌ «انتقال دانش» خواهد پرداخت. وی گزینش فیلم ها را بر عهده گرفته و شخصا در زمان نمایش آنها، جهت معرفی فیلم ها و اداره جلسه نقد و بررسی با مخاطبان حضور خواهد داشت.
این سومین سال متوالی است که این منتقد برای برگزاری برنامه‌ای سینمایی به ایران سفر می‌کند و مهمان سینماتک است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: