انتشار: ۱۵:۱۰ - ۲۷ آذر ۱۳۹۶
مراسم عروسی، مراسمی سنتی یا آیینی است که طی آن آغاز یک زندگی مشترک و ازدواج یک زوج جشن گرفته می‌شود. این مراسم در کشورها و فرهنگ‌ها، ادیان و مذاهب گوناگون، گروه‌های قومی و حتی طبقات اجتماعی گوناگون، به صورت های مختلفی برگزار می شود.

نکته هایی درباره مراسم عروسی که نمی دانستید


به گزارش تابناک فرهنگی به نقل از سایت تشریفات (tashrifat.org)، مراسم عروسی، مراسمی سنتی یا آیینی است که طی آن آغاز یک زندگی مشترک و ازدواج یک زوج جشن گرفته می‌شوداین مراسم در کشورها و فرهنگ‌ها، ادیان و مذاهب گوناگون، گروه‌های قومی و حتی طبقات اجتماعی گوناگون، به صورت های مختلفی برگزار می شود.

جشن عروسی یکی از مباحث کلی است که ازدواج جدا می باشد و بخش قانونی و کلی ازدواج در کشورهای گوناگون، معمولاً در دفاتر قانونی ثبت می شود.

در کشور ما ازدواج در دفتر های ثبت ازدواج صورت می پذیرد و کاملا قانونی می باشدلکن برای مراسم عروسی باید به نکاتی توجه کنید که ما آنها را برای شما به صورت یکجا لیست می کنیم. برگزاری مراسم برای عروسی رسمی دیرینه می باشد و ریشه در اعماق تاریخ دارددر ایران جشن عروسی رسمی کهن واساطیری داردو چون تاکید بر ازدواج در اسلام بیشترتوصیه شده است به این امر به دید بهتر و مقدس تری نگاه می شود.

قربانی کردن در شب مراسم عروسی و حتی تک به تک جزییات عروسی در ایران به رسوم اقوام و باستانیان برمی گرددرسوم مشترک را هم در جهان می توان در نظر داشت. تاریخچه برخی از رسوم در مراسم عروسی، قدمتی دیرینه داشته و به قبل از تاریخ باز می گردد. این رسم ازدواج و مراسم عروسی در فرهنگ بسیاری از کشورهای جهان مشترک می باشد.

رد و بدل کردنحلقه ازدواج، رد و بدل کردن پول (مهریه و شیربها و مانند آن)، هدیه دادن گل، میهمانی در شب عروسی، موسیقی، شعرخوانی، دعا و خواندن کتاب مقدس (قرآن، انجیل و …) در فرهنگ کشورهای گوناگون به شکل‌های مختلف و با جزئیاتی مختلف وجود دارد.

لکن برخی دیگر از رسوم، مانند کیک عروسی، رقصیدن عروس و داماد، اگرچه در برخی از فرهنگ‌ها مشابه هستند، ولی در تمامی فرهنگ‌ها این چنین نمی باشد. لباس عروس همواره در طول تاریخ اهمیت فراوانی نیز در مراسمعروسیداشته، همه عروس‌ خانمها، مایل بودند زیباترو جذاب تر دیده شوند.

گاهی جواهرات آویز شده روی لباس عروس از لباس وی پر اهمیت تر بوده‌ و لباس عروس چنان با جواهرات پوشیده می شده است، که فقط جواهرات بیشتر به چشم می آمد و جلوه می کرد.

در تاریخ آمده است افراط کردن در این کار باعث شد تا در قرن ۱۵ میلادی در کشور انگلستان، شاهزاده مارگریت مجبور شود به دلیل سنگینی لباسش، برای راه رفتن از دو نفر به عنوان همراه یا همان ساق دوش کمک بگیرد.

باید گفت که رسم پوشیدن لباس عروس سفید رنگ، به انگلستان در زمان ملکه ویکتوریا باز می‌گردد.

با وجود فراگیر شدن رنگ سفید در بیشتر کشورها، بسیاری از ملت ها همچون هند ترجیح می‌دهند با لباس رنگی و بین المللی خود مراسم عروسی را برگزار کنند.

تاریخچه برخی از رسوم در مراسم عروسی، قدمتی دیرینه داشته و به قبل از تاریخ باز می گردد. این رسم ازدواج و مراسم عروسی در فرهنگ بسیاری از کشورهای جهان مشترک می باشد.

رد و بدل کردنحلقه ازدواج، رد و بدل کردن پول (مهریه و شیربها و مانند آن)، هدیه دادن گل، میهمانی در شب عروسی، موسیقی، شعرخوانی، دعا و خواندن کتاب مقدس (قرآن، انجیل و …) در فرهنگ کشورهای گوناگون به شکل‌های مختلف و با جزئیاتی مختلف وجود دارد. لکن برخی دیگر از رسوم، مانند کیکعروسی، رقصیدن عروس و داماد، اگرچه در برخی از فرهنگ‌ها مشابه هستند، ولی در تمامی فرهنگ‌ها این چنین نمی باشد.

لباس عروس همواره در طول تاریخ اهمیت فراوانی نیز در مراسمعروسی داشته، همه عروس‌ خانمها، مایل بودند زیباترو جذاب تر دیده شوند. گاهی جواهرات آویز شده روی لباس عروس از لباس وی پر اهمیت تر بوده‌ و لباس عروس چنان با جواهرات پوشیده می شده است، که فقط جواهرات بیشتر به چشم می آمد و جلوه می کرد.

در تاریخ آمده است افراط کردن در این کار باعث شد تا در قرن ۱۵ میلادی در کشور انگلستان، شاهزاده مارگریت مجبور شود به دلیل سنگینی لباسش، برای راه رفتن از دو نفر به عنوان همراه یا همان ساق دوش کمک بگیرد.

باید گفت که رسم پوشیدن لباس عروس سفید رنگ، به انگلستان در زمان ملکه ویکتوریا باز می‌گردد. با وجود فراگیر شدن رنگ سفید در بیشتر کشورها، بسیاری از ملت ها همچون هند ترجیح می‌دهند با لباس رنگی و بین المللی خود مراسم عروسی را برگزار کنند.

منبع: http://www.Tashrifat.org


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: