انتشار: ۱۷:۲۹ - ۱۸ آذر ۱۳۹۶
انتخاب محمدمهدی عسگرپور به عنوان دبیر تخصصی بخش فیلم نهمین جشنواره سیمرغ و پیام تسلیت مدیر عامل خانه کتاب برای درگذشت مدیر کتابفروشی قابوس، دو خبر کوتاه فرهنگی ایرنا در روز شنبه است.
به گزارش سرویس سینما و تئاتر تابناک فرهنگی ؛امیر لله گانی دبیر جشنواره جهانی سیمرغ در حکمی محمدمهدی عسگرپور را به عنوان دبیر تخصصی بخش فیلم نهمین جشنواره سیمرغ انتخاب کرد.
محمدمهدی عسگرپور متولد 1342 در تهران و فارغ‌التحصیل رشته سینما از دانشکده صدا و سیما، تهیه‌کننده و کارگردان است.
وی کارگردانی فیلم های سینمایی همچون «مهمان داریم»، «اقلیما» و «قدمگاه» را بر عهده داشته است.
جشنواره سیمرغ در پنج بخش تئاتر،‌ فیلم، ادبی، هنرهای تجسمی و موسیقی، بهار 1397 در شهر تهران برگزار خواهد شد.
**پیام تسلیت مدیر عامل خانه کتاب برای درگذشت مدیر کتابفروشی قابوس
مدیر عامل خانه کتاب طی پیامی درگذشت حاج مراد دردی قاضی؛ مدیر کتابفروشی قابوس را تسلیت گفت.
به گزارش تابناک فرهنگی  از روابط عمومی خانه کتاب، در متن پیام تسلیت مجید غلامی جلیسه به مناسبت درگذشت مدیر کتابفروشی قابوس آمده است: «خبر درگذشت مرحوم حاج مراد دردی قاضی؛ مدیر کتابفروشی قابوس موجب تاثر فراوان شد. مرحوم دردی قاضی از کتابفروشان فعالی بودند که حدود نیم قرن از عمر پر برکت خود را در خدمت به کتاب، فرهنگ و ادب سپری کردند. فعالیت در کتابفروشی قابوس به عنوان یکی از قدیمی ترین کتابفروشی های گنبد که محل توزیع و فروش کتاب های ترکمنی در ایران است، نشان از علاقه و همت بی دریغ آن مرحوم در راه خدمت به کتاب است.
اهتمام به انتشار کتابهایی چون «مختومقلی فراغی»، «دیوان مسکین قیلیچ»، «آتا و اغول»، «فرهنگ قاضی»، «داستان زهره و طاهیر» و «عاشق چانگلی دستانی» نیز از جمله تلاش‌های مرحوم حاج مراد دردی قاضی برای زنده نگهداشتن ادبیات ترکمن است.
اینجانب درگذشت مرحوم حاج مراد دردی قاضی؛ خادم فرهنگ و ادب و کتابفروش قدیمی شهر گنبد را به عموم علاقمندان و دوستداران فرهنگ و کتاب و مردم فرهنگ دوست گنبد تسلیت عرض می کنم و از خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت و غفران و برای بازماندگان طول عمر مسالت دارم.»
کتابفروشی قابوس از قدیم تا حال یکی از پاتوق های همیشگی شاعران و نویسندگان و علاقمندان به فرهنگ وادبیات ترکمنی است.
این کتابفروشی در ابتدا به همت حاج مراد دردی قاضی با نام مطبوعاتی قابوس در سال ۱۳۳۸ شمسی در مکان چهارراه شریعتی گنبد تاسیس شد که تا سال ۱۳۸۰ مدیریت آن را برعهده داشت و از آن به بعد مدیریت کتابفروشی را به فرزندش سپرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: