سایت خبری تحلیلی تابناک فرهنگی

کد خبر: ۸۹۹۳
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۶
پویان آزاده در پی ثبت نت‌نوشته‌های مرتضی محجوبی در مکتب پیانوی کلاسیک ایرانی در حافظه جهانی ایران اظهار کرد: من پیشنهاد ایجاد رشته پیانوی کلاسیک ایرانی را به عنوان یک رشته مستقل تحصیلی دادم و در حال پیگیری آن هستم.
پویان آزاده ـ عضو هیات‌علمی دانشگاه هنر ـ در این‌باره گفت: «نت نوشته‌های استاد مرتضی‌خان محجوبی در مکتب پیانوی کلاسیک ایرانی» که در واقع قدیمی‌ترین نت نوشته‌های او برای شاگرد برگزیده‌اش است به موزه کتابخانه ملی اهدا و در حافظه جهانی ثبت شد.

او ادامه داد: این نت‌نوشته‌ها به یکی از بهترین شاگردان او، آذر میدخت ملک منصور (بانو استاد رکنی) تعلق داشت و پس از ۱۵ سال پژوهش روی آن‌ها جهت ثبت در حافظه جهانی میراث ملی ایران آماده شد. در حال حاضر این نت‌نوشته‌ها در حافظه جهانی جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است. مراسم اهدای لوح ثبت با حضور دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، سفرا و رایزن‌های کشورهای خارجی در سالن همایش‌های بین‌المللی کتابخانه ملی انجام شد.

آزاده اضافه کرد: چندین روایت از ردیف‌های مرتضی محجوبی موجود است که متعلق به شاگردان برگزیده اوست. من از  ۲۵ سال قبل، شروع به نت‌نویسی کلاسیک اروپایی آثار استاد محجوبی کردم که به زودی منتشر خواهند شد.

این مدرس دانشگاه اظهار کرد: ثبت در حافظه جهانی به معنای حمایت و اشاعه و گسترش نهادهای دولتی و غیردولتی برای مورد ثبت‌ شده است. من پیشنهاد ایجاد رشته پیانوی کلاسیک ایرانی را به عنوان یک رشته مستقل تحصیلی دادم و در حال پیگیری آن هستم. با این ثبت تمام نهادهای دولتی و NGOها موظف به حفظ، احیا و اشاعه این نت‌نوشته‌ها هستند و برای آن اعتبار قائل‌اند، یکی دیگر از نتایج این ثبت، این است که می‌توان رشته پیانو کلاسیک ایرانی را به شکل رشته مستقل تحصیلی در دانشگاه ایجاد کرد.

پویان آزاده پیش از این به ثبت ملی «شیوه نت نویسی پیانو ایرانی» در فهرست آثار ملی معنوی ایران در سال ١٣٩١ و ثبت «مکتب پیانو کلاسیک ایرانی» در دهم مرداد ١٣٩٦ و همچنین ثبت ملی «شیوه نوازندگی استاد مرتضی خان محجوبی» اقدام کرده است؛ همچنین پیشنهاد نام‌گذاری روز پیانوی کلاسیک ایران (۱۰ مرداد) در تقویم فرهنگی ایران از سوی این هنرمند مطرح شده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: