انتشار: ۱۴:۳۵ - ۰۱ آبان ۱۳۹۶
آخرین نتایج کاوش ها و بررسی محتویات تابوت هایی که چندی پیش در همدان کشف شد، نشان از وجود اسکلت یک زن و یک مرد دارد که قدمت این 2 اسکلت به دوران اشکانیان باز می گردد.
به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان، بر اساس نتایج اولیه از کاوش‌های اضطراری باستان‌شناسی در کوچه جراحان همدان در عمق 3.20 متری از سطح معبر، یک تابوت سنگی به طول حدود 2متر و عرض 80 سانتی‌متر و به ارتفاع 50 سانتی متر به‌دست آمده است.
در این گزارش آمده است: نتایج کاوش و بررسی از محتویات این تابوت نشان از وجود 2 اسکلت دارد که در مطالعات اولیه بر روی اسکلت‌ های به ‌دست آمده مشخص شد یکی از اسکلت‌ها مربوط به مرد و دیگری مربوط به یک زن است.
در ادامه گزارش آمده است: اسکلت‌ها در این تابوت به صورت تاق باز و کنار هم دفن شده بودند و کارشناسان باستان‌ شناس این اداره‌ کل بعد از مستندسازی آثار، اسکلت‌ها را برداشت کرده و برای مطالعات بیشتر به آزمایشگاه انتقال دادند.
این گزارش می افزاید: مطالعات اولیه تطبیقی بر روی تابوت‌ سنگی کشف شده و همچنین گونه‌ های سفال‌ های به‌ دست آمده نشان از آن دارد که این تابوت مربوط به دوران اشکانی است و این نتایج نشان از آن دارد که در دوران تاریخی و به خصوص در دوران اشکانیان (بیش از 2000 سال پیش از میلاد) ایرانیان دارای فرهنگ تدفین خانوادگی بوده و ارزش و احترام زیادی برای زنان قائل بودند.
 معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان روز شنبه هفته جاری از کشف 2 قطعه شی سنگی در حفاری های اخیر در شهر همدان خبر داد که یکی از آنها در حین خاک برداری در محدوده میدان امام خمینی(ره) شهر همدان، و دیگری در محدوده گنبد علویان در کوچه جراحان شهر همدان در حین خاکبرداری برای اصلاح شبکه های آب کشف شده و کاوش های باستانی بر روی آن آغاز شد.
استان همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین دارای بیش از یک هزار و 800 اثر تاریخی و گردشگری شناسایی شده و به واسطه وجود شمار زیادی از آثار تاریخی، تفریحی و توریستی به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین معرفی شده است.
آرامگاه بوعلی سینا، آرامگاه باباطاهر، تپه هگمتانه و گنبد علویان، حمام حاج آقا تراب نهاوند، خانه لطفعلیان ملایر، خانه مسعودی، آرامگاه میررضی الدین آرتیمانی و بقعه حیقوق نبی (ع) از مهمترین آثار تاریخی و باستانی این استان است که همه ساله مورد بازدید گردشگران نوروزی قرار می گیرد.
سنگ نوشته های گنج نامه، کلیساهای آنجلی و گریگوری، حمام قلعه، کاروانسرای صفوی، آب انبارها، خانه های قدیمی و باغ نظری در همدان از دیگر آثار تاریخی مورد توجه گردشگران نوروزی استان همدان است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: