انتشار: ۱۳:۵۰ - ۰۸ شهريور ۱۳۹۶
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی، از این جشنواره به عنوان اساسی‌ترین رویداد هنری و فرهنگی کشور یاد کرد.
به گزارش تابناک فرهنگی ، در متن پیام سیدعباس صالحی که روز چهارشنبه انتشار یافته، آمده است:
در روزگار معاصر، جهانی‌سازی در کنار فرصت‌هایی که ایجاد می‌کند، برای فرهنگ‌های بومی و ملی تهدیدهایی را هم رقم زده است. پرداختن به آیین‌ها و سنن یکی از رویکردهای فرهنگی مهم در مقابله با این تهدید به شمار می‌آید و به همین سبب برپایی همایش‌هایی همچون جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی را می‌توان از اساسی‌ترین رویدادهای هنری و فرهنگی کشور دانست.
وی می افزاید: همایشی که در آن پژوهشگران، نمایشگران و علاقه‌مندان سنت و آیین گرد هم می‌آیند تا جشن دوستی برپا کنند و یگانگی و وحدت در عین کثرت را آن‌چنان که در میان آیین‌ورزان سال‌های دور و نزدیک تجربه کرده‌ایم، جاری و ساری سازند. جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی فرصتی است برای همه ما که با گذر از فاصله‌ها به تماشای میراث نمایشی پیشینیان‌مان از ورای نمایش‌ها و پژوهش‌ها بنشینیم و تجارب ایشان را در نیازهای انسان امروز به کار گیریم.
صالحی تصریح می کند: امید که با تلاش و همت پژوهشگران و دغدغه‌مندان این حوزه و هنرمندان و گروه‌های رشته‌های گوناگون نمایش ایرانی و ثبت و ضبط، گردآوری، نگهداری و حفظ این میراث کهن، زمینه گسترش و اعتلای این سرمایه گرانسنگ هنری فراهم آید.
همت و تلاش ارزنده دست‌اندرکاران این جشنواره را ارج نهاده و از خداوند متعال دوام توفیق عزیزان را مسألت دارم.
هجدهمین دوره جشنواره نمایش های آیینی سنتی از هشتم تا 15 شهریور ماه به دبیری داوود فتحعلی بیگی در تهران برگزار می شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: