انتشار: ۱۸:۵۸ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۶
طرح تحقیقاتی بررسی انسان شناسی تغییر الگوهای سنتی سبک زندگی به مدرن در شهر اندیمشک از سلسله طرح­های پژوهشی پژوهشکده مردم ­شناسی به پایان رسید.
به گزارش سرویس میراث فرهنگی و گردشگری تابناک فرهنگی ، معصومه رخشا، کارشناس و مجری این طرح با اعلام این خبر افزود: این طرح می­تواند به­عنوان مطالعه­ای بنیادی و جزیی از سند برنامه استراتژیک و طرح جامع توسعه پایدار در مطالعات انسان­شناسی و جزیی از برنامه­های تخصصی و کاربردی مربوط به مطالعات انسان شناسی شهری و مردم­شناختی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی مطرح شود.

رخشا با بیان این که عوامل بسیاری موجب پدید آمدن، شکل گیری و تغییر در سبک زندگی  می شوند، گفت: این عوامل  به شدت تحت تأثیر تغییرات فرهنگی و اجتماعی­ هستند و بر الگوهای رفتاری تک تک افراد یک جامعه تاثیر می گذارند.

او در توضیح روند شکل گیری و نفوذ سبک زندگی گفت: ابتدا تک تک افراد جامعه سبکی را انتخاب کرده و بر آن اصرار می­ورزند تا تبدیل به یک هنجار شود و پس از تبدیل شدن به هنجار و قدرت گرفتن جامعه راالبته با فشار با خود و روش خود همراه می­ کنند.

به گفته رخشا، در اثر این تحولات فردی و اجتماعی سبکی به تدریج قدرت می گیرد و باعث خاموشی و مرگ سبکی دیگر  یا جایگزین آن می شود.

او با اشاره به این که همواره این نگرانی وجود دارد که با توسعه ارتباطات و فناوری ها، فرهنگ محلی به طور کامل با فرهنگ جهانی یکی شده و از بین برود، گفت: پژوهش حاضر تغییرات سبک زندگی در شهر اندیمشک را با استفاده از روش تحقیق کمی و پرسشنامه بررسی کرده است

او افزود: نتایج این پژوهش،  نشان از برخی روندهای تحولات فرهنگی در شهر اندیمشک دارد.

او با اشاره به کوچکی گروه مورد بررسی در قیاس با کل کشور گفت: با این حال نتایج حاکی از کنش­های فرهنگی آنها در روابط و تعاملات با دیگر نقاط است که نباید از اهمیت آن غافل ماند.

علیرضا حسن زاده، رییس پژوهشکده مردم­شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز در ارتباط با این طرح پژوهشی گفت: هدف از این تحقیقات نشان دادن تنوع فرهنگی در زندگی مردم ایران است که در شکل هایی چون پوشش، فرهنگ غذا، زیباشناسی مردمی و غیره آشکار می­شود.

اعظم موسوی مدیر گروه مردم­ شناسی اجتماعی نیز در این مورد گفت: نتایج این پژوهش با توجه به تاکیدی که بر عامل انسانی، نحوه و مدیریت سبک زندگی، آموزش و بهبود آن دارد می­تواند اطلاعات ارزشمندی را درباره الگوهای رفتاری فردی و جمعی، هنجارها و جریان­های نفوذی بر آن، تغییرات فرهنگی و اجتماعی و تعاملاتی که کنشگران با هم دارند در اختیار محققان برای برنامه ریزی­های اجتماعی و فرهنگی در استان خوزستان و شهر اندیمشک قرار دهد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: