انتشار: ۲۳:۰۰ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۶
مستند «میزبان» که سعی دارد در سه دوره تاریخی میزبانی مردم عراق از حضرت ابا عبدالله و زوار ایشان را بررسی کند مراحل پایانی تولید را پشت سر گذاشته است و به زودی از تلویزیون به نمایش در خواهد آمد.
به گزارش سرویس سینما و تئاتر تابناک فرهنگی ؛ خانه مستند انقلاب اسلامی روز دوشنبه اعلام کرد که فرآیند تولید مستند میزبان با موضوع استقبال و میزبانی مردم عراق از زائران اهل بیت به خصوص در ایام اربعین به پایان رسیده است و این مستند به زودی از شبکه های مختلف سیما پخش خواهد شد.
مسعود دهنوی کارگردان این مستند در تشریح چگونگی پدید آمدن ایده‌ این مستند، گفت: ایده اصلی از جایی به وجود آمد که برای من و شاید خیلی از مردم سوال شده بود که چگونه و چرا این خیل میلیونی جمعیت در اربعین بدون هیچ مشکلی در کربلا حضور پیدا می کنند و عراقی ها به بهترین شکل ممکن از زائران امام حسین(ع) پذیرایی می کنند. «میزبان» سعی دارد در سه دوره تاریخی میزبانی مردم عراق از حضرت ابا عبدالله و زوار ایشان را بررسی کند.
وی افزود: در پرده اول مستند فیلم، میزبانی عراقی ها و شهرهای اطراف کوفه از امام حسین(ع) بررسی می شود که علیرغم اینکه خودشان حضرت را دعوت کرده بودند میزبانی خوبی به عمل نیاوردند و آن اتفاقات غم انگیز رخ داد.
این مستند ساز ادامه داد: در پرده دوم میزبانی نسل های بعدی همان مردم را نشان می دهد که این بار قصور اجداد خویش را جبران کردند و از زائران امام حسین(ع) طوری میزبانی کردند که آوازه حضور میلیونی عاشقان آن حضرت در جهان پیچید و حرکت اربعین را تبدیل به یک مکتب جهانی کرد. در پرده سوم میزبان که از گذشته سرخ شیعه سخن گفته بود به آینده ای سبز می اندیشد و این میزبانی ها را به عنوان تمرینی برای میزبانی از امام غائب به نمایش می گذارد.
دهنوی تاکید کرد: اینطور نیست که سه داستان در کنار هم قرار گرفته باشد و با گفتار متن ارتباطی سطحی برقرار شده باشد بلکه سعی شده که مستند میزبان دارای یک سیر داستانی مشخص باشد و از روند داستان، آن میزبانی نهایی که بشریت در انتظارش نشسته استنتاج شود. میزبان در دو موقعیت متفاوت ساخته شده است تا عملکرد اقشار مختلف مردم عراق در اربعین را به تصویر بکشد.
وی خاطرنشان کرد: یکی روستایی در اطراف حله است و مردمی که در نهایت تهی دستی آنچه در توان دارند برای زائران اربعین حسینی پیشکش می آورند و دیگری در شهر ناصریه است و در کنار خانواده‌ای متمول که آن ها هم از هیچ کاری برای زوار دریغ نمی کنند.
مستند «میزبان» به تهیه کنندگی احمد شفیعی و کارگردانی مسعود دهنوی از تازه‌ترین محصولات خانه مستند انقلاب اسلامی است که به زودی از سیمای ملی پخش خواهد شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: