انتشار: ۱۸:۴۶ - ۳۱ خرداد ۱۳۹۶
در بازدید شهردار تهران از خانه تاریخی «اتحادیه» اعلام شد:

بهره برداری از فاز نخست مرمت خانه تاریخی اتحادیه؛ نیمه نخست امسال

معاون خدمات شهری شهرداری تهران در جریان بازدید شهردار تهران از خانه تاریخی اتحادیه گفت:فاز نخست مرمت خانه تاریخی اتحادیه؛ نیمه نخست امسال به بهره برداری خواهد رسید.
به گزارش سرویس میراث فرهنگی و گردشگری تابناک فرهنگی ، محمدباقر قالیباف شهردار تهران صبح امروز 31 خردادماه از روند مرمت بناها، بازسازی خانه تاریخی اتحادیه و احداثات جدید در جریان آخرین روند پیشرفت این پروژه قرار گرفت.
 شهردار تهران در جریان این بازدید ضمن رضایت از روند مجموعه اقدامات صورت گرفته در این بنای تاریخی گفت:شهرداری تهران در طول این 12 سال در حوزه میراث؛ اقدامات شایسته ای را به ویژه در منطقه 12 انجام داده است و در راستای حفظ این بناهای تاریخی باید این بناها با کیفیت بسیاری مرمت و بازسازی شوند.


 مهندس یزدانی نیز در جریان این بازدید با بیان این که شهرداری تهران بر اساس الزام شورای اسلامی شهر تهران در سال 92 ملزم به خرید خانه تاریخی اتحادیه شد، گفت:تملک خانه تاریخی اتحادیه در شهریورماه 94 صورت گرفت است و این خانه تاریخی 8800 مترمربع مساحت دارد که از مجموعه ابنیه های تاریخی منطقه 12 محسوب می شود.


 وی با اشاره به این که این خانه تاریخی در دوره های مختلف تاریخ معاصر، کارایی های مختلفی داشته است و اتفاقات و تصمیمات بسیار مهمی در این خانه گرفته شده است و بر طبق پژوهش های صورت گرفته در خصوص خانه تاریخی اتحادیه از تاریخ های معاصر گوناگونی برخوردار است ، گفت:این خانه تاریخی که خانواده اتحادیه در آن زندگی می کردند؛ دارای 3500 متر بنای مسقف است که 4 امارت و 3 حیاط که شامل حوضخانه و حمام است و متشکل از 8 حوض ،6 آب انبار قدیمی و مجموعه ای از شبکه های آبرسانی تاریخی است.


 یزدانی اضافه کرد: ابنیه های موجود در محوطه خانه تاریخی اتحادیه متشکل از معماری دوره قاجار، پهلوی اول و دوم می باشد و این مجموعه دارای دو در ورودی است که یک ورودی از خیابان لاله زار و یک ورودی از خیابان فردوسی می باشد.


 وی با ذکر این نکته که تاکنون بیش از 50 جلسه شورای راهبری معماری تشکیل شده است که متشکل از معماران و مرمت گران برجسته کشور بوده است، گفت: بیش از 50 کارشناس هنری و معماری از یکسال و نیم گذشته تاکنون در این پروژه مشغول به فعالیت هستند.


 معاون خدمات شهری شهرداری تهران با بیان این که در طول ماه های گذشته عملیات استحکام بخشی تمامی ابنیه ها صورت گرفته است و این استحکام بخشی با توجه به جدیدترین متد علمی روز دنیا صورت گرفته است، عنوان کرد: بیش از 10 تیم کارشناس تاریخی مشغول پژوهش تاریخی مجموعه تاریخی خانه اتحادیه هستند که مرمت گران کارشان را از ماحصل این پژوهش‌ها انجام می دهند.


 بر اساس گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت خدمات شهری شهرداری تهران، یزدانی با بیان این که مرمت و باز زنده سازی تنها بادگیر مجموعه خانه تاریخی اتحادیه در فروردین ماه 96 صورت گرفته است، تصریح کرد:در فاز نخست این پروژه بخش هایی از این عمارت با کاربری موزه مشاهیر افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید. همچنین با برنامه ریزی های انجام شده و به همت سازمان زیباسازی شهر تهران؛ فاز نخست مرمت خانه اتحادیه؛ نیمه نخست امسال به بهره برداری خواهد رسید.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: