انتشار: ۱۶:۴۹ - ۳۰ خرداد ۱۳۹۶
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از تبدیل تل آجری به سایت موزه خبر داد.
به گزارش سرویس میراث فرهنگی و گردشگری تابناک فرهنگی به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ تل آجری یکی از محوطه های مهم در نزدیکی تختگاه تخت جمشید محسوب می شود که قرار است به زودی تبدیل به سایت موزه شود. این محوطه ارزشمند تاریخی درحالی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده که از سال ۹۰ تاکنون به عنوان یکی از مراکز مهم باستان شناسی، مورد کاوش استان‌شناسان ایرانی- ایتالیایی قرار گرفته است.

«مسعود رضایی منفرد» مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اعلام این خبر گفت: با توجه به کشفیات اخیر در محوطه تاریخی تل آجری به دنبال آن هستیم که این محوطه ارزشمند به زودی تبدیل به سایت موزه شود.

وی گفت: سقف مسقفی که پیشتر برای این محوطه تاریخی ساخته شده بود به زودی با اجرای فنداسیون روی تپه قرار می‌گیرد.

به گفته رضایی منفرد، همچنین با ایجاد زیرساخت‌هایی چون سرویس بهداشتی، مسیر بازدید و غیره... مردم می‌توانند از آخرین یافته های باستان شناسی در طی چند سال اخیر بازدید کنند.

کتیبه های بابلی که سندی معتبر بر استقرار دروازه ورودی شهر پارسه در تل آجری مرودشت است، نقوش حیوانات ترکیبی با  نقشی از مار، عقاب و پنجه شیر که برای نخستین‌بار در این محوطه کشف شده و همچنین وجود سکوهایی در کنار دیوارهای دروازه (تل آجری) و بسیاری از موارد و شواهد به دست آمده از جمله کشفیات این محوطه ارزشمند تاریخی به شمار می‌رود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: