انتشار: ۱۷:۴۵ - ۳۱ خرداد ۱۳۹۶
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: آیین سنتی 300 ساله "کیسه دوزان" زنان و دختران، امسال نیز در شاهرود و دامغان برگزار می‌شود.
به گزارش تابناک فرهنگی، حسین خواجه بیدختی با اعلام این خبر اظهار کرد: این آئین سنتی، امسال نیز مطابق هر سال در بیست و هفتم رمضان در مساجد شاهرود و دامغان برگزار می‌شود.

وی گفت: در این آیین سنتی، زنان و دختران شاهرودی و دامغانی، برای برآورده شدن حاجات و آرزوهایشان بین دو نماز ظهر و عصر روز بیست و هفتم ماه رمضان، اقدام به کیسه دوزی و انداختن سکه یا پول در داخل کیسه دست دوزشان می‌کنند.

وی با بیان اینکه این آیین سنتی بیش از سه قرن قدمت دارد، گفت: این مراسم هر ساله در مسجد جامع و برخی مساجد قدیمی شهر شاهرود و مسجد تاریخانه دامغان برگزار می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود نیز گفت: بیست و هفتمین روز از ماه مبارک رمضان مصادف با کشته شدن قاتل ملعون حضرت علی(ع) و در باوری دیگر از لیالی قدر است و زنان شاهرودی در این روز این کیسه را که "کیسه مراد" نامیده می‌شود، می‌دوزند.

«حمیدرضا حسنی» گفت: زنان و دختران پس از دوخت کیسه با مقداری پارچه و نخ و سوزن، سکه‌ای را به عنوان تبرک در میان کیسه می‌گذارند و آن را تا سال آینده نزد خود نگه می‌دارند.

وی افزود: افرادی که با انجام این کار در سالهای قبل نذرشان برآورده شده و به حاجت خود رسیده‌اند، در سال بعد مقداری پارچه و نخ و سوزن برای دوخت کیسه به مسجد آورده و آن را بین سایر نمازگزاران تقسیم می‌کنند، برخی زنان نیز مبلغی پول به نیت تشرف به سفرهای مذهبی در این کیسه گذاشته و در طول سال از همین مبلغ برای سفر به اماکن مذهبی و زیارت امامان و معصومین (ع) هزینه می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه عده‌ای نیز این کیسه را به نیت باروری، بخت گشایی، برکت مال و دارایی می‌دوزند، گفت: دوخت کیسه همراه با ذکر سلام و صلوات و در فاصله بین دو نماز ظهر و عصر انجام می‌شود.

حسنی با بیان اینکه زنان کهنسال شاهرودی انجام این آئین را در زمان خردسالی خود به یاد دارند، افزود: چنانچه فردی بنا به دلایلی در مسجد حاضر نشود، دوخت این کیسه را به دیگر نمازگزاران سفارش می‌دهد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دامغان نیز با اشاره به برگزاری مراسم سنتی کیسه دوزی در این شهرستان، گفت: زنان و دختران دامغانی نیز همزمان با بیست و هفتم رمضان این آیین سنتی را به رسم هر سال برگزار می‌کنند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: