سایت خبری تحلیلی تابناک فرهنگی

کد خبر: ۸۴۸۲
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۶
نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس گفت: تاکنون درخواستی از دستگاه‌های متولی مبنی‌بر رفع مشکلات قانونی حوزه میراث فرهنگی به مجلس شورای اسلامی ارائه نشده است.
به گزارش سرویس میراث فرهنگی و گردشگری تابناک فرهنگی  به نقل از خانه ملت، یحیی کمالی‌پور در واکنش به برخی اظهارنظرها مبنی بر ناقص بودن قوانین میراث فرهنگی در زمینه ثبت آثار تاریخی، گفت: چندین قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در حوزه ثبت، حفظ و مرمت آثار تاریخی وجود دارد که هر کدام از ارزش خوبی برخوردار است.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروزه در حوزه اجرای قوانین میراث فرهنگی و ثبت آثار تاریخی با ضعف مواجه هستیم، بیان کرد: البته شاید در برخی موارد قانونی با شفافیت مواجه نباشیم که می‌توان این موضوع را رفع کرد اما باید اذعان کرد که تاکنون هیچ درخواستی از سوی دستگاه‌های متولی مبنی بر رفع مشکلات قانونی یا خلاء‌های قانونی به مجلس شورای اسلامی ارائه نشده است؛ اگر مشکلات یا کمبودهایی در این راستا وجود دارد کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس آمادگی دارد تا با بررسی آنها اقدام اساسی در راستای حفظ میراث فرهنگی انجام دهد.

وی ضمن تاکید بر اینکه رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی دنیا به کشورمان تعلق دارد، تصریح کرد: بر این اساس باید از تمام ظرفیت‌ها استفاده کرد تا این میراث گران‌بها حفظ شود.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای ثبت آثار تاریخی ناکارآمد جلوه کرده است، زیرا هم اکنون در سراسر کشور بسیاری از این بناهای تاریخی در حال تخریب یا از بین رفتن هستند، خاطرنشان کرد: باید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه تبدیل شود تا بتواند با قدرت بیشتری اقدام به ثبت میراث فرهنگی از جمله آثار تاریخی کند.
اخبار مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: