سایت خبری تحلیلی تابناک فرهنگی-هنری

کد خبر: ۸۲۲۲
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۵
مراسم تشییع پیکر پوران فرخزاد (شاعر؛ پژوهشگر و فعال امور زنان) صبح امروز (یکشنبه 12 دی ماه) از مقابل بیمارستان ایرانمهر برگزار شد.
مراسم تشییع پیکر پوران فرخزاد ساعت ۳۰: ۸ صبح امروز یکشنبه 12 دی ماه از مقابل بیمارستان ایرانمهر برگزار شد.

پیکر فرخزاد برای خاکسپاری به قطعه نام‌آوران بهشت زهرا(س) منتقل شد.

پوران فرخزاد (شاعر، نویسنده و پژوهشگر) ساعت شش و نیم صبح روز  (پنجشنبه نهم دی‌ماه) در بیمارستان ایرانمهر بر اثر ایست قلبی درگذشت.

او چند روزی بود که به کما رفته بود و در بخش مراقب‌های ویژه این بیمارستان تحت نظر مراقبت‌های پزشکی بود.

پوران فرخ‌زاد متولد بهمن‌ماه سال ۱۳۱۲ است و از جمله آثار او به «زن از کتیبه تا تاریخ» (دانشنامه زنان فرهنگساز ایران و جهان در دو جلد)، «اوهام سرخ شقایق» (گزیده‌ای از اشعار زنان جهان)، «نیمه‌های ناتمام؛ سیری در شعر زنان از رابعه تا فروغ»، «زن شبانه موعود» (نشان زن در آثار سهراب سپهری)، «کسی که مثل هیچ‌کس نیست» درباره فروغ فرخزاد، مجموعه شعر «خوشبختی در خوردن سیب‌های سرخ»، مجموعه داستان «دیداری در پاییز»، مجموعه‌ رباعی «جنگ مشوش»، داستان‌های بلند «در پس آینه» و «آتش و باد»، رمان «در انتهای آتش و آیینه‌» و فرهنگ «کارنمای زنان کارای ایران از دیروز تا امروز» می‌توان اشاره کرد.

او فرزند توران وزیری تبار (زاده تهران و کاشی‌تبار) و سرهنگ محمد فرخ‌زاد (که ستوان جوان و تحصیل‌کرده شعردوستی از دهکده بازرگان تفرش بود) است. از دیگر اعضای خانواده او می‌توان خواهر کوچکترش، فروغ فرخزاد و برادرش، فریدون فرخزاد را نام برد.

پوران کودکی خود را در نوشهر و شهرهایی دیگر گذراند و در تهران بزرگ شد. او و خواهران و برادرانش پیش از رفتن به مدرسه خواندن را آموخته و با کتاب‌خوانی مأنوس شدند. پس از وقایع شهریور ۱۳۲۰ پدرش از نوشهر به تهران منتقل شد و پوران در دبستان ژاله و سروش درس خواند و در این دوره استعداد ادبی او آشکار شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: