سایت خبری تحلیلی تابناک فرهنگی

کد خبر: ۷۸۵۹
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۵
معاون میراث فرهنگی استان مازندران گفت: حدود 20 بنای تاریخی در این استان پس از طوفان شدیدی که هفته گذشته رخ داد بین 30 تا 70 درصد آسیب شدید دیدند.
به گزارش  تابناک فرهنگی ؛مهدی ایزدی در گفت‌وگو با ایسنا، یکی از مهمترین بناهای آسیب دیده در این استان را «موزه بانو مکرمه قنبری» دانست و افزود: در این طوفان متاسفانه همه سقف این موزه جابجا و بخشی نیز تخریب شده بود که تلاش کردیم با انجام کارهای میدانی از تخریب کامل بنا جلوگیری کنیم.

او با بیان اینکه این موزه در مسیر طوفان‌های شدید استان مازندران قرار دارد، گفت: علاوه‌بر این مکان تاریخی، خانه‌های مردم، تیر چراغ‌برق‌ها و درختان آسیب‌های زیادی دیده‌اند، همچنین بخشی از خانه‌های تاریخی آمل، بابل، ساری، قائم شهر و سوادکوه بین 30 تا 70 درصد تخریب شده‌اند.

به گفته وی عمارت «بهشهر»، سه خانه تاریخی در آمل، دو خانه تاریخی در بابل، بقعه «عیسی خندق» در ساری، هشت بنای مذهبی «سقانفار» در کل استان، «گراند» هتل به عنوان قدیمی‌ترین هتل مازندران آسیب‌های شدیدی دیدند که مرمت آن‌ها در دستور کار است.

او تاکید کرد: لیست بناهای آسیب دیده به همراه اعتبار پیش‌بینی شده برای مرمت و ساماندهی این بناها در اختیار اداره کل میراث فرهنگی استان مازندران قرار گرفته و این اداره کل نیز این فهرست را به ستاد حوادث مترقبه استان ارائه داده تا اعتبار مورد نیاز در صورت امکان به این اداره کل برای مرمت بناهای تاریخی اختصاص یابد.

ایزدی گفت: برای مرمت و ساماندهی این 20 بنای تاریخی آسیب‌دیده بالغ بر یک میلیارد تومان اعتبار از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان مازندران پیش بینی شده است.
اخبار مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: