انتشار: ۱۶:۱۳ - ۰۶ شهريور ۱۳۹۵
کنسرت بداهه نوازی حسین علیزاده به همراهی تنبک حمید قنبری دیشب در تالار وحدت برگزار شد.
به گزارش سرویس موسیقی تابناک فرهنگی ،حسین علیزاده به همراه حمید قنبری در ابتدا یک بدهه نوازی با ساز سلانه داشت و بعد از یک آنتراک در پارت دوم به تار نوازی پرداخت.

حسین علیزاده در این کنسرت گفت:چند وقتی است که موسیقی تحت شعاع مسائلی قرار گرفته است که طلب می کند،اهال موسیقی نسبت به آن مسائل معترض باشند یعنی حق آن هاست.چناچه که اگر دررشته های دیگر مثل آهنگری،نجاری، پزشکی،اگر توهینی می شود حتما همه حق دارند که اعتراض کنند.فکر نمی کنم در قوانین ما چیزی باشد که مانع این قضیه شود.

وی ادامه داد:ببینید تمام امورات ایران عزیز و جمهوری اسلامی با موسیقی می گذرد،تمام برنامه های رادیو تلویزیون و هر اتفاقی که در ایران بیافتد،از دفاع مقدس،مدافعان حرم و از هرچی چیزی که هست،همه دست به دامن موسیقی می شوند،برای اینکه احساس خودشان را ابراز کنند و حس میهن پرستی و حس دفاع از آن چیزی که به آن اعتقاد داریم را نه فقط به گوش ملت بلکه به گوش جهان برسانند.

علیزاده در ادامه گفت:چرا کسی به ما منطقی جواب نمی دهد که از این وسیله،از این عشق از این هنری که این همه از آن استفاده می شود،چرا صبح تا شب به آن توهین می شود،قطعا که ما اهالی موسیقی اجازه نخواهیم داد که به کار ما،تخصص ما و عشق ما توهین شود.موسیقی شغل ما نیست، عشق ماست. من الان خجلم از تمام کسانی که تولد من را جشن گرفتند قطعا من یک حق آب و گلی در این مملکت دارم که 65 سال زندگی کردم و 65 سال صادقانه نواختم.

این نوازده افزود:من سر جنگ با کسی ندارم و ما اصلا قصد شعار نداریم ما می خواهیم بگوییم هر کسی در هر مقامی که هست در هر تخصصی هست، صادقانه به تمام مسئولین دولتی و حکومتی می گویم که اگر موسیقی را حذف کنید،اعتقادتان را حذف کردید.

او در ادمه گفت:اگر می خواهید موسیقی را حذف کنید، خوب حذف کنید،اصلا قانون بگذارید،من طرفدارم قانونم،قانون بگذارید که ما اصلا از منزل خود خارج نشویم،دست های ما را ببندید ولی قانون چه می گوید، ما ایرانی ها،جمهوری اسلامی نیاز به یک وحدت ملی داریم،بخصوص با شرایطی که در منطقه هست همه ما و مسئولین خوب می دانیم موسیقی را اگر از مردم بگیریم،دل آن ها را گرفتیم که البته نمی توانیم،من قصدم شعار نیست فقط دردل می کنم چرا در ایران که این همه تاریخ و فرهنگ دارد مسئله موسیقی و هنر اینقدر مورد بحث است،شما تاریخ هرجایی را که نگاه کنید حتما با هنر آن رو به رو می شوید به خصوص کشور ما که تاریخ در زمان خودش نوشته نمی شده است و تغییر شکل می داده است ولی از هنر مثل شعر حافظ و مولانا و فردوسی باید تاریخ را نگاه کنیم،پس اگر که من ساز می نوازم اگر که من نغمه می سازم فقط برای عشق و همبستگی و تمام اعتقادات این مملکت است،باید لیاقت این کار را داشته باشند،همه ما اهل موسیقی سعی می کنیم به این لیاقت برسیم پس این چه بحثی است؟ یعنی بحث کنیم صحبت کنیم هر موقع اگر ما قدرتی داشته باشیم هر کجا حاکم باشیم،حکم کنیم،مطمئنم اگر هر مسئولی در این مملکت دلش برای کشور بسوزد خواهان قانون است.
قانون بگذارید ما ساز را کنار می گزاریم البته که بخاطر قانون کنار می گذاریم و می رویم یک کار دیگر می کنیم،من را که نمی توانید هیچ وقت از موسیقی و ساز جدا کنید قطعا اگر روزی قرار باشد موسیقی شهید داسته باشد، قطعا من صف اول هستم.

او صحبت هایش را اینگونه پایان داد:دلم می سوزد از این که این کشور را همه ما دوست داریم ولی چرا نمی گذارند که دوست داشته باشیم،چرا نمی گذارند عاشق باشیم.

علیزاده به یاد شجریان نواخت

علیزاده در پایان کنسرت با تشویق تماشاگران به سن بازگشت و یکی از هواداران از میان جمعیت جویای حال استاد محمدرضا شجریان شد. علیزاده با لبخند پاسخ داد سلام می‌رسانند و نوای پایانی‌اش را به یاد شجریان نواخت.
شاهانه چهارگاه «سلام» زنده‌یاد حسن کسایی به خسرو خوبان فرهنگ و هنر این مرز و بوم تقدیم و قطعه «صبح است ساقیا قدحی پر شراب کن» در یاد همه زنده شد.
علیزاده که در صحبت‌هایش اشارات بسیاری به تمدن و قدمت فرهنگ کشورمان داشت، در پایان کنسرت نیز قطعه «ایران ای سرای امید» زنده‌یاد محمدرضا لطفی را نواخت.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: