انتشار: ۱۶:۳۰ - ۱۴ تير ۱۳۹۵
«۱۰» عنوان یک مجموعه‌ی‌ موسیقایی است که نگرش ۱۰ آهنگساز و ۷ خواننده‌ را نسبت یک جریان تصنیف‌خوانی امروز دربرمی‌گیرد و حسین علیزاده نیز برای آن یادداشتی نوشته است.
به گزارش سرویس موسیقی تابناک فرهنگی ؛مدیر هنری پروژه‌ی «۱۰»  اظهار کرد:‌ «۱۰ تصنیف از ۱۰ آهنگساز» اولین مجموعه‌ی پروژه‌ی «۱۰» است که آن را به آهنگسازانی مانند نگار خارکن، سیامک جهانگیری، طینوش بهرامی، امیر شریفی، حامد فکوری، علی بهرامی‌فرد، علی‌اصغر عربشاهی، پویان بیگلر، سعید نایب‌محمدی و پژمان طاهری سفارش دادیم تا هر کدام از آن‌ها نگرش خود را به تصنیف بیان کنند.

امیر مردانه ادامه داد:‌ این اثر، تنوع بسیار زیادی دارد و از موسیقی ادواری تا کوارتت زهی و کارهای تنظیم‌شده را دربرمی‌گیرد. هر کدام از این آثار سازبندی خود را دارد و مثلا یک هنرمند ترجیح داده است که از ارکستری بزرگ در کارش استفاده کند. ما فقط در این اثر از هنرمندان خواسته‌ایم نگاه یک آهنگساز جوان را به مقوله‌ی تصنیف مطرح کنند.

او توضیح داد: قصد ما این است که این پروژه ادامه‌دار باشد و به مرور، نگرش نسل جوان را نسبت به مقولات مختلف موسیقی مانند رِنگ، چهارمضراب و ... در قالب آلبوم صوتی ارائه دهیم. دلیل توجه ما به نسل جوان در این اثر، این است که قطعا آن‌ها در آینده، کارهای زیادی را منتشر خواهند کرد و نقش پررنگی در فضای موسیقی خواهند داشت. افرادی که در این آلبوم همکاری کرده‌اند، نهایتا متولد دهه‌ی ۵۰ هستند.

این ناشر موسیقی از وحید تاج، اشکان کمانگری، مجتبی عسگری، مهدی امامی، پوریا اخواص، حسین علیشاپور و خودش به‌عنوان خوانندگان این اثر یاد کرد.

حسین علیزاده نیز در یادداشت برای این آلبوم نوشته است: «از گوش سپردن به ۱۰ تصنیف تا حدود زیادی می‌توان دریافت که مجموع هنرمندان این نسل در عالم موسیقی چه سیر و سلوک و تجربه‌ای را سپری می‌کنند. گاه در قالب سنت، گاه در قالب‌های تجربی و نو و گاه هر دو. گاه محوریت شعر و آواز و گاه محوریت موسیقی سازی بر آواز. نکته‌ای که در اکثریت آثار مشهود است، تلاش برای دست یافتن به اشکال غیرمعمول و پایه‌گذاری و برخوردهای متفاوت با فرم‌های پیشین است. بعضی آثار از فرم‌های قدیم تلاش نوجویانه دارند، بعضی خود سبک و سیاق جدیدی را پیش می‌گیرند و بعضی با سادگی و لطافت به شعر می‌پردازند.»

این آهنگساز در بخش دیگری از این یادداشت افزوده است: «۱۰ تصنیف مجموع آثاری با کوشش هنرمندانی است که با نگاه صادقانه تلاش می‌کنند به نیازهای گوناگون زمان و جامعه دست یافته و از روزمرگی و بازاریابی خود را دور نگه داشته، آثاری را به‌وجود آورند که جوابگوی جامعه‌ی جوان و پوینده باشد. گاه طرح‌ها و ایده‌ها چنان غنی و قوی هستند که از هریک ده‌ها طرح و ایده می‌توان به‌دست آورد که ۱۰ تصنیف را به صد تصنیف کشاند.»

 پروژه ی یادشده ۲۵ تیرماه در فرهنگسرای ارسباران رونمایی خواهد شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: