انتشار: ۲۳:۲۰ - ۱۱ خرداد ۱۳۹۵
مراسم تقدیر از اصغر فرهادی، امروز عصر، ۱۱ خرداد در خانه سینما برگزار شد. مسعود کیمیایی درباره فیلم های فرهادی گفت: زندگی در فیلم های فرهادی قابل تحسین لست، او نگاه تازه ای به جامعه دارد و کارش را خوب بلد است.
به گزارش سرویس سینما وتئاتر تابناک فرهنگی، رضا میرکریمی در ابتدای این مراسم گفت: مهمترین ویژگی جایزه ای که فرهادی به دست آورده است همبستگی ملی است. من فیلم او را در جشنواره کن دیدم، «فروشنده» شریف و اخلاق گرایانه است، من شهادت می دهم که این فیلم شریف، اخلاقگرا و روانکاوانه است و نسبت دادن برچسب های ناروا به این فیلم از روی حسادت و کینه است.

او درباره حاشیه های جایزه فرهادی گفت: اعتراض بین هنرمندان خوب است اما نباید حرف و حدیث زیادی درست کرد. بازگشت به ارزش های خانواده در تمام فیلم های کن وجود داشت.

پس از سخنان میرکریمی، حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، به روی صحنه آمد و با ابراز خوشحالی از جایزه اصغر فرهادی در جشنواره کن، گفت: به عنوان یک ایرانی خوشحالی خود را از این موفقیت اعلام می دارم، باید بگویم که استقبال از سینمای ایران در داخل و خارج از این کشور بی نظیر است.

او افزود: دشمن برای ایران هراسی میلیاردها دلار هزینه کرده است تا ایران را به عنوان یک کشور خشونت طلب در دنیا بشناساند، اما مفتخرم که اعلام کنم ما 370 جایزه بین المللی در سال گذشته از جشنواره های جهانی به دست آوردیم و جامعه ایرانی برای وحدت و سربلندی به این جایزه ها نیاز دارد، در واقع به طور متوسط سینماگران ایرانی روزی یک جایزه از جشنواره های بین المللی گرفته اند، چقدر باید هزینه می کردیم برای این حد مقابله با ایران هراسی؟ آسمان سینمای ایران ستاره می خواهد، مردم ایران در فرهنگ و هنر ستاره می خواهند و وجود این ستاره ها به نفع همبستگی ملی است.

مسعود کیمیایی، کارگردان پیشکسوت سینمای ایران پس از ایوبی با تحسین سینمای فرهادی اظهار کرد: زندگی در فیلم های فرهادی قابل تحسین است، او نگاه تازه ای به جامعه دارد و کارش را خوب بلد است.

کیمیایی ادامه داد: فرهادی شاعری است که آدم می سازد و جایزه های او اشاره ای به گذشته دارد که حق ما را ادا می کند، می گویند فرهادی در ۱۳ سالگی هم فیلمی ساخته که خوب است.

کیمیایی از اینکه مجری برنامه به او لقب پیشکسوت داده است گلایه کرد و گفت: ترجیح می دهم به من با تجربه بگویند تا پیشکسوت.

در ادامه مراسم اصغر فرهادی به روی صحنه رفت و با دریافت هدیه ای از طرف کانون فیلمنامه نویسان، گفت: به عیادت کیارستمی رفتم، حالش خوب است و فقط با من از عکس و فیلم و سینما حرف زد.

او ادامه داد: جایزه فیلمنامه نویسی جشنواره کن، ۴۰ سال پیش می توانست به فیلم «گاو» برسد. عده ای در این مدت بحث سیاه نمایی را راه انداخته اند، متاسفم برای آنهایی که بحث سیاه نمایی می کنند، نقاط سیاه در پاریس و آمریکا هم وجود دارد، من سال ها است که تصمیم گرفته ام وارد حاشیه ها نشوم.

او افزود: آمریکا در حسرت سینمای ایران است ولی ما آرزوی سینمای آنها را داریم، من با فیلم های ایرانی عاشق سینما شدم نه با فیلم های گدار و فلینی.

کامران ملکی، مجری این برنامه در پایان اعلام داشت که شهاب حسینی به دلیل برخی مشکلات نتوانست در این مراسم حضور یابد.

گفتنی است، ترانه علیدوستی، بازیگر فیلم «فرشنده» نیز در دقایق پایانی این مراسم وارد سالن شد.

در این مراسم، فاطمه معتمدآریا، رخشان بنی اعتماد، تهمینه میلانی، رضا عطاران، حبیب رضایی، محمود کلاری، علی نصیریان، رضا کیانیان، حمید فرخ نژاد و بسیاری دیگر از هنرمندان حضور داشتند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: