انتشار: ۰۱:۲۱ - ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۵
لغو اجرای این گروه در شهر هامبورگ آلمان، حاشیه‌های بسیاری را به وجود آورده است
بازخوانی داستانِ لغو کنسرت «چرا رفتی» در هامبورگ در گفت‌وگو با کنسرت گذار

 در حالی که کنسرت «چرا رفتی» با آواز «همایون شجریان»، آهنگسازی «تهمورس پورناظری» و تکنوازی «سهراب پورناظری» به عنوان پرمخاطب‌ترین کنسرتِ برگزار شده در ایران، در هفته‌ی جاری اجراهای خارجی خود را آغاز کرده است، لغو اجرای این گروه در شهر هامبورگ آلمان، حاشیه‌های بسیاری را به وجود آورده است. اعضای گروه در نظر داشتند در نخستین گام از تور اروپایی خود در دو شهر آلمان –دوسلدورف و هامبورگ- به اجرای برنامه بپردازند، برنامه در دوسلدورف اجرا و جشن امضای آلبوم نیز برگزار شد و در هامبورگ لغو شد؛ اما داستانِ این لغو چیست؟


رویایی که کابوس شد
طبق آنچه برنامه‌ریزی شده بود، گروه «چرا رفتی» چهارم اردیبهشت ماه در دوسلدورف به اجرای برنامه پرداخت و با تغییراتی در نوازندگان، تعدادی از قطعات آلبوم «نه فرشته‌ام، نه شیطان» را اجرا کردند. در این اجراها که «همایون شجریان» آوازش را خواند، علاوه بر سهراب و تهمورس پورناظری، نوازندگانی چون حسین رضایی‌نیا، مهیار طریحی، آیین مشکاتیان، استفنی بی‌بو، تینا جامه‌گرمی، لعیا اعتمادی، آتنا اشتیاقی و آرین کشیشی روی صحنه رفتند.

قرار بود فردای آن روز، كنسرت در شهر دیگر آلمان – هامبورگ- اجرا شود؛ اما اعضای گروه تنها چند ساعت مانده به اجرای برنامه و در حالی که آماده‌ی روی صحنه رفتن بودند، با مشکلاتی در نحوه‌ی برنامه‌ریزی برای اجرای کنسرت مواجه شدند. بلافاصله بعد از این اتفاق «همايون شجريان و تهمورس پورناظری» دلیلی که بر مبنای آن تصمیم به لغو برنامه گرفته شده است را چنین شرح دادند: «به دلیل فراهم نشدن امکانات فنی از سوی برنامه‌گذار و همچنین متعهد نبودن ایشان به تعهدات اولیه‌شان، كه در صورت اجرا کیفیت برنامه تا نازل‌ترین حد تحت تاثیر قرار می‌گرفت و گروه به دلیل احترام به علاقه‌مندان محترم و سلیقه‌ی شنیداری آنها برنامه را لغو کردند.»
 

در همان زمان، «همایون شجریان» در ویدیویی کوتاه كه به شکل گسترده‌ای در شبکه‌های مجازی منتشر شد، به این مساله اشاره داشت که کنسرت هامبورگ به علت کوتاهی‌ای که در برنامه‌ریزی صورت گرفته، لغو شده است و شایعه‌ی بیماری خود را نیز که بر اساس آن امکان روی صحنه رفتن نداشته است، رد کرد.


کنسرت‌گذار چه می‌گوید‌؟
مساله اما به همین جا ختم نشد و حاشیه‌‌های این لغو همچنان ادامه پیدا کرد. در همین زمینه برنامه‌گذار این کنسرت در گفت‌وگو با سایت «موسیقی ما» به این مساله اشاره دارد که او خود برگزار کننده‌ی کنسرت در شهر دوسلدورف و در یکی از بهترین سالن‌های اروپا بوده است:‌ «ما به تعهدات خودمان عمل کردیم، به شکلی که تعدادی از اعضای گروه ساعت سه بعداز ظهر برای تست صدا به سالن آمدند؛ اما مدیر برنامه‌ی گروه با دیدن سالن، گفت که محل برای اجرا مناسب نیست. این در حالی است که تاکنون بسیاری از هنرمندان مثل آقای همای، بنیامین بهادری، محسن یگانه و خیلی‌های دیگر در همین سالن به اجرای برنامه پرداخته‌اند. این در حالی است که آقای شجریان و برادران پورناظری در این زمان در سالن حضور نداشتند.»
 

او ادامه می‌دهد: «بعد از آن ما منتظر شروع برنامه بودیم و بلیت‌فروشی نیز آغاز شده بود که متوجه شدیم که آقای شجریان در ویدیویی اعلام کرده است که برنامه لغو شده است.»
 

این در حالی است که «منصور حسينى» - مدیر برنامه‌ی کنسرت چرا رفتی در اروپا- در گفت‌وگویی دیگر به ما می‌گوید كه اصلاً صحبت از مناسب بودن و يا نبودن سالن نشد و این مساله كذب محض است، من از سالن شناخت قبلى داشتم و براى اين اجرا در صورت فراهم شدن شرايطى كه مد نظرمان بود از قبل موافقت كرده بودم و در قرارداد طبق رايدر پيوست خواسته ها را قيد كرده بودم.

در كنسرت دوسلدورف به این خواسته‌ها تا حد قابل قبولى عمل شد؛ اما نمي‌دانم هدف برنامه گذار چه بود كه براى كنسرت هامبورگ همه آن موارد را ناديده گرفته بود؛ به طورى كه انگار اجرای كنسرت مهم نباشد و فقط فروش بليط مد نظرشان باشد. موضوع عمل نشدن به همين شرايط بود که در همان زمانی که اعضای گروه برای تست صدا به سالن اجرای برنامه وارد شدند و متوجه‌ امکانات ضعیف سالن و همچنین فراهم نبودن دیگر شرایط صحنه از جمله نبودن پيانو آكوستيك هفت اكتاو و حتى پايه نت كه نوازندگان نت‌هاى خود را روى آن مي‌گذارند و سكوهاى سايز بندى شده براى نشستن و آرايش لازم صحنه و مشكلاتى از اين دست كه امكان اجراى كنسرت را غير ممكن مي كرد شديم.

به کنسرت‌گذار اعلام کردم که گروه برنامه را اجرا نخواهد کرد و بنابراین کنسرت‌گذار با علم به این ماجرا، همچنان بلیت‌فروشی را ادامه داده است. اين در حالي است كه تمامى اين موارد طبق رايدر پيوست شده به قرارداد قيد شده و جزو تعهدات الزامى برنامه گذار بوده است و در عكسى كه از صحنه خالى توسط مردم منتشر شده است كاملاً مشهود است.»
 

منصور حسينى اضافه می‌کند كه ايشان سعى مي‌كنند در صفحه فيس بوكشان تمام ماجراها را برعكس و به نفع ادعاى خود مطرح كنند. حتى ايشان تغيير پرواز گروه چرا رفتى از روز دوشنبه به روز سه شنبه را كه تنها دليل آن دير آماده شدن ويزاى انگلستان در دوسلدورف و دير رسيدن پاسپورت‌ها به هامبورگ بود، ممانعت پليس مطرح كرده اند.
 

در ادامه‌ی این بحث، کنسرت‌گذار ایرانی در آلمان در صفحه‌ی فیس‌بوک خود نوشت: «شگرد مدیر ایشان این است که با کلمات احساسی که بیان می‌کنند ودر صفحه خودشان مینویسند تقصیرات را گردن ما انداخته و خود را استوره هنر و موسیقی جلوه دهند.»
 

او اما در پاسخ به مواردی که مدیر برنامه‌ی گروه اعلام کرده است، می‌گوید:‌ «آقای شجریان فقط به خاطر اینکه سالن در شان گروه نیست و دلایل اینچنینی برنامه را کنسل و ما را با مخاطبان درگیر کردند.» او همچنین این ادعا را مطرح می‌کند که پول بلیت‌ها نزد گروه است. این مساله با واکنش دوباره‌ی «همایون شجریان» روبه‌رو شد و با وجود گریزان بودنش از رسانه‌ها و صفحات مجازی، بار دیگر در توضیح کاملی در صفحات شخصی‌اش نوشت: «سال‌ها بود به خاطر چنين مشكلاتى كه در اين بيست وشش سال فعاليت هنرى خود نظير آن را كم نديده‌ام و نشنيده‌ام كنسرت هاى خارج از ايران را قبول نمى كردم.

دل همگى شما و ما شكست و از ديدار رويتان محروم مانديم و همه تنها به خاطر اعتماد. همان چيزى كه همگى بارها و بارها از آن آسيب ديده‌ايم ، ولى باز ترجيح مي‌دهيم بدون آن زندگى نكنيم. مي‌دانم كه همه‌ی عزيزان حرمت بر من نگه داشتند و بزرگوارانه به ماجراى كنسلى كنسرت نگاه كردند. ما نيز چون شما آمديم تا با اشتياق ميزبان شما عزيزان باشيم كه اين اتفاق رخ نداد و غمى سنگين بر دلمان نشست.

بسيارى از اقوامم و دوستانم وبسيارى از شما عزيزان خود را از شهرهاى دور به هامبورگ رسانيده بوديدكه اين موضوع غمم را سنگين تر مي‌كند. باورم نيست شبى را كه مى توانست بدل به خاطره اى خوش با شما عزيزان شود، اعتماد مديران گروه به اين برنامه گذار، تبديل به چنين كابوسى براى من و همراهانم و شما عزيزانم كرد.»
 

او همچنین می‌گوید: « شب كنسرت با وجود اعلام مدير برنامه گروه به برنامه‌گذارمبنى بر كنسل بودن كنسرت، ايشان همچنان به فروش بليت ادامه دادند واهداف نا معلوم خود را دنبال كردند كه البته اين موضوع با واكنش و شكايت به مراجع قضايى آلمان همراه شد. پس از آنكه متوجه اعلام نشدن كنسلى كنسرت به مردم عزيز شدم همان لحظه در صفحه اينستاگرامم آن را اعلام كردم و براى رفع تهمت‌هايى كه در سالن از سوى برنامه گذار به اينجانب واردشده بود بلافاصله ويديويى در صفحه ى اينستاگرامم قرار دادم.

پس از تاكيد مدير گروه مبنى بر لغو كنسرت و اعتراض به ادامه فروش بليت متاسفانه مديرگروه با تهديد جانى نسبت به خود و گروه روبرو مى شوند كه اين موضوع نيزدر مراجع قضايى آلمان با شهادت چندين شاهدِ نشسته در لابى هتل تشكيل پرونده شده است. به همين دليل نيز از آمدنم به سالن كه وظيفه خود مى‌دانستم حضورا از شما عذر خواهى كنم ممانعت به عمل آمد و از اين هم ناكام ماندم.

نكته آخر براى عزيزانى كه هنوز وجه بليتشان برگردانده نشده است اينكه برخلاف شايعاتى كه براه انداخته شد، بنده همايون شجريان،فرزند محمدرضا، هيچ مبلغى را دريافت نكرده و نخواهم كرد، كليه مبالغ دريافتى از فروش بليت نزد برنامه گذار مى باشد و ایشان موظف هستند وجه بليت تك تك مردم را به آنان برگردانند.»
 

پس از آن برنامه گذار در صفحه فيس بوك خود اين چنين نوشت كه فرداى كنسرت پليس همايون شجريان را دستگير كرده و از پرواز گروه ممانعت به عمل آورده است كه در اين مورد مدير برنامه گروه می‌گوید: « به هيچ وجه چنين ادعايى صحت ندارد. بنده و آقاى شجريان همان شبِ كنسرت  هابورگ پليس آلمان را به هتل فرا خوانديم و در جريان كليه امور و ماجراها و تهديدها قرار داديم و  با حضور شاهدين همه موارد را صورت جلسه كرديم. فرداى آن روز نيز آقاى شجريان به همراه وكيلشان براى امضا كردن صورت جلسه شب قبل و شكايتشان كه در سيستم ثبت شده بود به پليس مراجعه كردند. برنامه گذار اين برنامه حتى تعهدات مالى خود در قبال اقامت گروه در هتل را نيز انجام ندادند چه رسد به پرداخت مبلغ قرارداد كه ادعاى آن را دارند.»


تجربه‌ای مشابه
به هر روی حاشیه‌ی برگزاری کنسرتی که در ایران 120 هزار مخاطب داشت، همچنان برای اعضای گروه ادامه دارد و کنسرت‌گذار هامبورگ همچنان به تکرار اظهارات خود در فضای مجازی پرداخته و در این میان، اعضای گروه را با تهدیدهای مختلف درگیر کرده است.

این اتفاق اما در حالی رخ می‌دهد که تعدادی از هنرمندان ایرانی دیگر که کنسرت‌هایشان توسط او برگزار شده است، با مشکلاتی مشابه مواجه شده‌اند، برای مثال «همای» - خواننده‌ و آهنگساز- که اتفاقی مشابه با این رخداد را از سر گذرانده است، می‌گوید: «ایشان برای ما نیز کنسرتی را در آلمان برگزار کردند که به هیچ‌کدام از تعهدات خود عمل نکردند. البته ما به هر صورت ممکن برنامه را اجرا کردیم؛ اما گویا دوستان ِ گروه «چرا رفتی» ترجیح داده‌اند تا این کار را به خاطر افت کیفیتِ برنامه انجام ندهند. به هر صورت ایشان به هیچ‌عنوان کنسرت‌‌گذار حرفه‌ای نيست.
 

او تاکید می‌کند: «ایشان به هیج‌عنوان آدم مناسبی برای اجرای برنامه نیستند و به خصوص همواره در انجام تعهدات مالی خود مشکلاتی را به وجود می‌آورند و به همین خاطر من گمان می‌کنم هر هنرمند حرفه‌ای که با ایشان به اجرای برنامه بپردازد، با مشکل مواجه شود؛ چون هیچ پای‌بندی از سوی ایشان برای کیفیت کار و همچنین مسایل مالی وجود ندارد. به هر حال امیدوارم که این اتفاق سبب شود تا هنرمندان دیگری از این مساله دچار خسران نشوند.»
نویسنده:سما بابایی
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: