انتشار: ۰۱:۱۷ - ۱۰ فروردين ۱۳۹۵
ماست مالی کپی بودن دورهمی توسط محراب قاسم خانی نویسنده برنامه با روکردن عذر بدتر از گناه!

مجموعه کمدی «دورهمی» واموزش زیرآب زنی

عروسک جناب خان و عروسک هاى کلاه قرمزى شباهت زیادى به "ماپت شو" و "سسمى استریت" دارن اصلاً چیز عجیبى نیست. خصوصاً که کاملاً بومى سازى شدن و کاراکتر و هویتشون تغییر پیدا کرده که اگه نمیکرد هم به نظر من اشکالى نداشت
 ماست مالی کپی بودن دورهمی توسط محراب قاسم خانی نویسنده برنامه با روکردن عذر بدتر از گناه!

محراب قاسم خانی نویسنده برنامه «دور همی» که این روزها از شبکه نسیم پخش می شود به صحبت های مردم مبنی بر کپی بودن ایده این برنامه در صفحه اینستاگرام واکنش نشان داد.

قاسم خانی در این پست نوشت:

یکى از اخلاقاى بانمکى که بعد از گسترش فضاى مجازى توى ایران به وجود اومده، میل به مچ گیریه. یعنى بعضى از دوستان چنان با هیجان و پیگیرى در راستاى تیز بازى و پته روى آب ریختن تلاش شبانه روزى و بى وقفه میکنن که فکر میکنى اینا قبلش وقتشون رو چطورى پر میکردن... جدید ترین اکتشاف این دوستان هم این بوده که دورهمى و خندوانه و شبکوک و نود و... همگى کپى هستن و هى پوزخند میزنن و هى تاسف میخورن.

به هر حال توى برنامه سازى تلویزیونى در همه جاى دنیا و همیشه چنین چیزى مرسوم بوده و خواهد بود. براى مثال همه "تلنت شو" هاى جهان از فرمول یکسانى پیروى میکنن. یعنى جدا از این که بعضى از شبکه ها کپى رایت یه برنامه رو میخرن (که به دلایل مختلف اینجا امکان پذیر نیست) و دقیقاً همون برنامه رو میسازن، دیگران هم از همون فرمول ها در محتوا و فرم استفاده میکنن. برنامه هاى آشپزى هم همینطور. یا برنامه هاى معروف به "تاک شو" که عکس بعضى از معروف هریسون رو این بالا میبینید که اتفاقاً دکور هاى یکسانى هم دارن. چنین موارد یکسانى رو حتى توى سیتکام ها و سریال هاى داستانى هم خیلى زیاد میتونید بینید. به عنوان مثال سریال فرندز توى چندین کشور کاملاً عین به عین ساخته شده با بازیگران بومى.

خلاصه که اگه مثلاً عروسک جناب خان و عروسک هاى کلاه قرمزى شباهت زیادى به "ماپت شو" و "سسمى استریت" دارن اصلاً چیز عجیبى نیست. خصوصاً که کاملاً بومى سازى شدن و کاراکتر و هویتشون تغییر پیدا کرده که اگه نمیکرد هم به نظر من اشکالى نداشت. اگه برنامه نود شبیه چند برنامه ورزشى مشهور دنیاست کاملاً طبیعیه. و اگه برنامه دورهمى از فرم نمایشى یه برنامه دیگه استفاده کرده و دکورش رو بومى سازى کرده و البته محتواى کاملاً متفاوتى داره هم باز تقلبى صورت نگرفته... در نهایت دوستانى که احساس پوارو بودن بهشون دست داده کاملاً معلومه که هیچ آگاهى از تولیدات تلویزیونى جهان ندارن و در جریان روند جهانى برنامه سازى نیستن وگرنه متوجه میشدن که فقط دارن میزان معلومات خودشون رو زیر سوال میبرن چون هیچ مچى رو نگرفتن.

درگزارش قبلی تابناک فرهنگی باعنوان:

مجموعه کمدی «دورهمی» فعلا یک حرف آنهم سه شنبه
 
ازاینکه مجموعه کمدی که به کارگردانی مهراب قاسم‌خوانی و با محوریت مهران مدیری در تلویزیون کشورمان درحال پخش شدن است، یک کپی نعل به نعل از یک برنامه کمدی هندی  به نام  «شب‌های طنز با کاپیل / Comedy nights with Kapil» است را کاری نداریم.

ولی درباره محتوای برنامه که تاکنون قسمتهایی از آن پخش شده است سخن بسیار است.

هرچند بنا نداشتیم آن گزارش را ادامه دهیم ولی واکنش کارگردان آن برنامه بهانه ای شد تا درمورد قسمت پخش شده درروزشنبه مورخ 1395/01/8 که به آموزش البته خیلی حرفه ای زیرآب زنی میپردازد سخنی کوتاه بگوییم؟ هرچند تصور براین بود درپایان آموزش زیرآب زنی فرد زیرآب زن زیرآبش بخوره ولی میبینیم او همچنان درصدر مقبولیت ومحبوبیت قرار دارد؟ وبیچاره من بیننده نمیتوانم نتیجه بگیرم که هدف دست اندرکاران این برنامه چیست؟؟ وهمچنان بی پاسخ ومات ومبهوت میمانم ازاین همه بی سلیقه گی؟
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: