انتشار: ۱۰:۱۴ - ۲۹ آذر ۱۳۹۴
گروه موسیقی‌ سنتی «فرهنگ» قزوين در محل بنیاد سه فرهنگ اسپانيا در شهر جنوبی سِویا، به اجرای برنامه پرداخت.
به گزارش تابناک فرهنگی، به همت رایزنی فرهنگی‌ ایران در اسپانیا و با همکاری اداره‌کل امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و شهرداری قزوین، گروه موسیقی‌ سنتی «فرهنگ» قزوين در روزهای پنجشنبه و جمعه (26 و 27) آذر در محل بنیاد سه فرهنگ اسپانيا در شهر جنوبی سِویا، به اجرای برنامه پرداخت.

در ابتدای اجرای برنامه موسیقی‌ گروه «فرهنگ»، خوسه مانوی سرورا، مدیرکل بنیاد سه فرهنگ اسپانيا، به بیان توضیحاتی‌ در خصوص کشور ایران پرداخت.

وی با اشاره به تاریخ و فرهنگ دیرینه ایران، ابراز خوشحالی كرد که توانسته است گروهی از ایران را برای موسیقی‌ دعوت كند و همچنین اشاره كرد که برنامه‌های دیگری از جمله برگزاري نمایشگاه هنرهای اسلامی را در آینده‌ای نزدیک با همکاری رایزنی فرهنگی‌ ايران برگزار خواهد كرد.

در ادامه نيز علیرضا اسماعیلی، رایزن فرهنگی‌ ایران در اسپانیا  در سخناني با اشاره به ولادت‌های خجسته دین اسلام و مسیحیت در ماه جاری و تبریک ولادت نبی گرامی‌ اسلام (ص) و امام جعفر صادق (ع) و همچنین ولادت حضرت عیسی مسیح (ع)، از همکاری شهرداری قزوین و بنیاد سه فرهنگ در اعزام و میزبانی گروه موسيقي «فرهنگ» قدردانی‌ كرد.

وی همچنين با اشاره به تاریخ روابط فرهنگی‌ ایران و اسپانیا، آن را یک نمونه خوب از تعاملات بین ملل ارزیابی كرد و با اشاره به حضور پررنگ آثار برجسته معماری اسلامی ایرانی در منطقه آندلس به ویژه در شهر سویا ـ که به دلیل قرن‌ها حضور اسلام در این کشور اتفاق افتاده است ـ آن را نمونه‌ای از تمدن غنی ایرانی دانست که شایسته معرفی‌ برای مردم فرهنگ‌دوست اسپانیا بوده و موجبات آشنایی بیش‌تر دو ملت متمدن ایران و اسپانیا را با یکدیگر فراهم خواهد كرد.

در ادامه و پس از معرفی‌ اعضاي گروه سنتی «فرهنگ» متشکل از محمدحسین یزدی (سرپرست گروه و نوازنده تنبک)، علی‌ سعیدی (خواننده)، بهزاد محسنی (نوازنده کمانچه)، علیرضا یزدی (نوازده بم تار) و رضا جهانی‌ (آهنگساز و  تنظیم‌کننده)، به توضیحاتی‌ در خصوص سازهای هنرمندان پرداخته شد.

گروه سنتی «فرهنگ» با اجرای آهنگ‌های سنتی موسیقی‌ در سالن مملو از جمعیت ساختمان باشکوه بنیاد سه فرهنگ، لحظات بسیار خوبی‌ را برای حاضران فراهم كرد؛ به‌گونه‌ای که به شدت مورد تشویق شرکت‌کنندگان قرار گرفت.

گروه موسیقی‌ سنتی «فرهنگ» که از حمایت شهرداری قزوین در این سفر برخوردار بود، بر اساس قرارداد تفاهم همکاری رایزنی فرهنگی‌ ايران با بنیاد سه فرهنگ اسپانيا، به سویا سفر كرده است.

بنیاد سه فرهنگ، از نهادهای فرهنگی‌ برجسته و مشهور اسپانیا در شهر تاریخی سویا است که گفت‌وگوی ۳ ادیان مسیحی، اسلام و یهودیت را دنبال مي‌كند و همچنین به معرفی‌ فرهنگ و هنر منطقه آندلس می‌پردازد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: