انتشار: ۲۰:۱۱ - ۰۱ آذر ۱۳۹۴
پس از پایان ماه صفر، چهار مجموعه از آهنگ ها و تصنیف های منتشر نشدهٔ مرحوم استاد غلامحسین بنان؛ و پنج آلبوم در گونهٔ موسیقی نواحی به همراه اثری از حسین عمومی روانهٔ بازار موسیقی خواهد شد.
به گزارش تابناک  فرهنگی ، آهنگ ها و تصنیف های بسیاری از استاد بنان خوانندهٔ بزرگ موسیقی ایرانی، به یادگار مانده که با گذشت سالیانِ فراوان از روزگارِ ضبط شدنِ آن ها، در حافظه ی تاریخی مردم استوار مانده است.
از جملهٔ این قطعه ها می توان برای نمونه از «ای ایران»، «الههٔ ناز»، «بهار دلنشین»، «من از روز ازل» و «کاروان» یاد کرد.
محمد موسوی مدیر مؤسسهٔ موسیقایی ماهور، در گفت و گو با خبرنگار موسیقی ایرنا اظهار کرد: این چهار مجموعه یی که قرار است با صدای استاد بنان منتشر شود، دربردارندهٔ تصنیف هایی است که مرحوم استاد بنان در رادیو خوانده بود و به کوششِ همسرش پریدخت بنان، گردآوری شده و به همت مؤسسه ی ماهور منتشر خواهد شد.
این ناشر که پیش از این، شماری دیگر از اثرهای استاد بنان را در قالب آلبوم هایی چون «گل ریزان»، «قصهٔ شب»، «افسون سخن»، «میِ ناب»، «چه شورها» و... منتشر کرده است، دربارهٔ روند کاری مؤسسه ی ماهور نیز گفت: ماهور سه هدف را برای خود طرح ریزی کرده است؛ پرداختن به موسیقی نواحی، آموزش موسیقی و موسیقی کلاسیک ایرانی در ایران و کشورهای همجوار.
موسوی همچنین دربارهٔ دیگر مجموعه هایی که قرار است به همت مؤسسهٔ ماهور منتشر شود، گفت: «تربت خاک»، اثری است به نوازندگی و خوانندگی حسین عمومی (نوازندهٔ نی)، که مجید خلج با نوازندگی دف و تنبک وی را همراهی کرده است. پنج آلبوم نیز در گونهٔ موسیقی نواحی منتشر خواهد شد، که گردآوری و ضبط آن ها به عهدهٔ محمدرضا درویشی بوده است. این آلبوم ها دربارهٔ آیین موسیقایی «زار» (سیتان و بلوچستان)، عاشیق های تبریز، عاشیق های آذربایجان غربی، اوستاخوانی (یزد) و موسیقی بوشهر است. همهٔ این مجموعه ها پس از ماه صفر راهی بازار خواهد شد.

ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: