انتشار: ۱۶:۴۵ - ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۴
در زمانه‌ای که همه از «من» سخن می‌گویند و عموم شعر‌ها پر از منیت‌های شاعرانه شده، شاعری مانند پیمان طالبی که از «ما» حرف می‌زند، غنیمت است.
مسوول دفتر شعر حوزه هنری در آیین رونمایی از مجموعه شعر «ناحماسه» گفت: در زمانه‌ای که همه از «من» سخن می‌گویند و عموم شعر‌ها پر از منیت‌های شاعرانه شده، شاعری مانند پیمان طالبی که از «ما» حرف می‌زند، غنیمت است.

به گزارش ایسنا، آیین رونمایی از مجموعه شعر «ناحماسه» سروده پیمان طالبی ۱۶ اردیبهشت‌ماه با حضور و شعرخوانی تعدادی از شاعران جوان در فرهنگ­سرای اندیشه برگزار شد.

در این مراسم که جلسه دوم از سلسله جلسات محفل شعر و ترانه فرهنگ­سرای اندیشه محسوب می‌شد، شاعرانی از جمله احمد بابایی، علی داوودی، محمود حبیبی‌کسبی، حامد عسکری، صابر خراسانی، محسن رضوانی، حامد محقق، سیدتقی سیدی، آرش براری، امید روزبه، سجاد سامانی، علی کریمان و هادی ملک‌پور حضور داشتند و به قرائت اشعارشان پرداختند.

علی داوودی، شاعر و مسئول دفتر شعر حوزه هنری، در این مراسم گفت: برخی از شاعران هستند که از‌ همان ابتدای فعالیت ادبی خود، به دنبال این هستند که حرف­‌های جدی و سخنانی در اوج بزنند، تا این حرف‌ها که در قالب هنری بیان شده است در تاریخ ماندگار شود. همین جدیت و اوج‌گرایی در رفتار و آثارشان دیده می‌شود و شعرشان با این ویژگی تشخص پیدا می‌کند. این نوع از اشعار فضایی آرمانی را که نشان از دغدغه شاعر دارد، ترسیم می‌کند.

او اظهار کرد: شعر پیمان طالبی از این دست اشعار است. ما با مطالعه کتاب «ناحماسه» و از عموم غزل­‌های این مجموعه غزل درمی‌یابیم که شاعر از زبان همه ما سخن می‌گوید و اشاره صریح به قوم ما و جماعت ما و تیره ما دارد.

در بخش دیگری از آیین رونمایی از «ناحماسه» محمود حبیبی­‌کسبی، شاعر و کار‌شناس شعر که اجرای این برنامه را برعهده داشت در سخنانی گفت: غزل‌های مجموعه شعر «ناحماسه» از چند منظر قابل بررسی است که من از منظر تمایزات شعر این غزل‌ها با اشعار جوانان امروز، نکاتی را مطرح می‌کنم. شعرهای آقای طالبی که در این مجموعه منتشر شده، تشخیص و تمایز خود را از اشعار دیگر شاعران حفظ کرده و به اصطلاح امضای شاعر پای این اشعار یافت می‌شود. یکی از عواملی که باعث این تشخیص شده، عنصر اندیشه است.

حبیبی کسبی افزود: متأسفانه در شعر جوان امروز، عنصر اندیشه کمتر دیده می‌شود و از این نظر شاعرانی که شعرشان دارای این عنصر است می‌تواند خود را بالا بکشد و متمایز کند. عنصر دیگری که موجب تمایز و تشخص شعرهای پیمان طالبی می‌شود، دغدغه‌های اجتماعی و عدالت‌طلبانه این شاعر است که در اشعارش بروز و ظهور پیدا کرده است.

وی افزود: اشعار مجموعه «ناحماسه» از نظر ظاهر و قالب هم از آنجا که شاعر از اوزان دوری و اوزان بلند استفاده کرده است، توانسته آثاری را خلق کند که به لحاظ ظاهر هم تمایز خود را از عموم آثار شاعران جوان امروز حفظ می‌کند.

در پایان این جلسه، پیمان طالبی با بیان این‌که دوست انسان کسی است که در شادی او شاد باشد و در غم او غمگین، افزود: دوست داشتم همه شاعرانی که در جلسه حاضر شده‌اند، شعر‌های‌شان را برای ما می‌خواندند، اما به‌دلیل کمبود وقت، شرمنده بسیاری از این بزرگواران شدم.

او پس از این سخنان، به خواندن دو غزل از سروده‌هایش پرداخت.

مجموعه شعر «ناحماسه» نخستین اثر منتشرشده از پیمان طالبی محسوب می‌شود که شامل غزل­‌های این شاعر جوان است. این اثر توسط موسسه فرهنگی هنری شهرستان ادب منتشر شده و در غرفه این موسسه در بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: