انتشار: ۱۵:۵۷ - ۱۰ آبان ۱۳۹۴
پنج بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون با مشارکت در کمپینی به سفیران آگاهی بخشی درباره دیابت پیوستند.
به گزارش تابناک فرهنگی ، بهاره رهنما، سحردولتشاهی، کمند امیرسلیمانی، سام درخشانی و سروش صحت پنج چهره سینما، تئاتر و تلویزیون هستند که در کمپین سفیران آگاهی بخشی درباره دیابت مشارکت دارند.
این کمپین با هدف اطلاع رسانی و آگاهی بخشی درباره خطرات شیوع دیابت در ایران شروع به کار کرده و هنرمندان با حضور در تعدادی از مراکز عمومی، بهداشتی- درمانی و آموزشی، اصلاح برخی شیوه های زندگی شهری برای جلوگیری از ابتلا به دیابت را به شهروندان یادآور می شوند.
به گزارش ایرنا، در راستای این هدف بهاره رهنما با حضور در یک مرکز درمانی در حکیمیه تهران با تعریف دیابت برای شهروندان حاضر در این مرکز گفت: هر دیابتی هزینه های زیادی را برای خانواده و کشورش ایجاد می کند.
بازیگر فیلم طبقه حساس در ادامه با حضور در دبیرستان دخترانه مطهری هم خوردن فست فودها را یکی از دلایل ابتلا به دیابت اعلام و صدها دانش آموز گردآمده در حیاط این مدرسه را به عنوان مادران فردا یاد کرد و از آنان خواست تا مصرف غذاهای آماده را به حداقل برسانند.
سحردولتشاهی هم در مرکز دیابت سمرقندی با تاکید بر نقش ورزش در جلوگیری از ابتدا به دیابت گفت: تنها با 30 دقیقه ورزش منظم روزانه و رژیم غذایی سالم می توانیم تا 80% خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهیم.
برنده سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل زن در جشنواره فیلم فجر سال گذشته در کلینیک میلاد هم رعایت رژیم غذایی مناسب را از دیگر عوامل تاثیرگذار در این زمینه برشمرد.
کمند امیرسلیمانی دیگر بازیگر سینما نیز در سالن اجتماعات بیمارستان آرش، ترک سیگار و استفاده نکردن از دخانیات را عاملی تعیین کننده در پیشگیری از دیابت دانست.
بازیگر سریال تلویزیونی ماندگار پدرسالار در مرکز بیماری های خاص شرق تهران هم بی اطلاعی حدود نیمی از مبتلایان به دیابت را از دیگر خطرات دیابت دانست و اظهار داشت: متاسفانه در ایران از هر دو نفر دیابتی یک نفر از دیابت خود آگاهی ندارد.
سروش صحت دیگر نویسنده و بازیگر تلویزیون نیز در دبیرستان شهید بهشتی شهرری استعمال دخانیات و بوی‍ژه قلیان بوسیله نسل جدید را از عوامل تاثیرگذار درابتلا به دیابت در سال های آینده اعلام کرد.
کارگردان سریال تلویزیونی ساختمان پزشکان در بیمارستان پیامبر هم به حاضران در سالن اجتماعات این بیمارستان تاکید کرد: در ایران هر 14 دقیقه یک نفر جان خود را در اثر دیابت از دست می دهد لذا همه ما باید دیابت را خیلی جدی بگیریم.
سام درخشانی در سالن اجتماعات معاونت اجتماعی شهرداری منطقه هشت تهران از حاضران در این محل خواست تا با انجام آزمایش های دوره ای خون، از وضعیت قند ناشتا و سه ماهه (HbA1c) و وضعیت سلامت خودشان آگاه باشند.
وی خاطرنشان کرد: یک درصد کاهش HbA1c خطر مرگ ناشی از دیابت را بیش از 20 درصد کاهش می دهد.
بازیگر سریال تلویزیونی باران همچنین پیش از ظهر دوشنبه 11 آبان با حضور در کلینیک شریعت رضوی در مهرآباد جنوبی تهران در جمع گروهی از شهروندان درباره دیابت اطلاع رسانی خواهد کرد.
به گزارش ایرنا، هم اکنون حدود پنج میلیون ایرانی مبتلا به دیابت هستند. این در حالی ست که در ایران از هر دو نفر دیابتی یک نفر از دیابت خود آگاهی ندارد.
شهرنشینی و استفاده از غذاهای آماده، کم تحرکی جامعه، چاقی و افزایش وزن، رژیم غذایی ناسالم و استعمال دخانیات از مهمترین عوامل ابتلا به دیابت شناخته شده است که گروهی از هنرمندان نوعدوست با توجه به مسوولیت اجتماعی خود تلاش دارند تا میزان آگاهی عمومی درباره دیابت در جامعه را ارتقاء دهند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: