انتشار: ۲۰:۱۳ - ۰۶ آبان ۱۳۹۴
تجربه‌ 20 سال آموزش آشپزی در تلویزیون

قولی که سامان گلریز در «خندوانه» به مردم داد

سامان گلریز که 20 سال است در تلویزیون برنامه‌های آشپزی را آموزش می‌دهد، با تاکید بر اینکه اهمیت آشپزی سنتی کشورمان مانند تخت جمشید با ارزش است، خاطرنشان کرد: مدتی است که در برنامه صرفا به آشپزی نمی‌پردازیم بلکه لازم است گاهی از آموزش آشپزی صرف خارج شویم و نگاهی هم به سنت‌ها و میراث فرهنگی‌مان داشته باشیم.
به گزارش تابناک فرهنگی ؛گلریز در گفت‌وگو با ایسنا،‌ گفت: همچنان مثل سال‌های گذشته هر روز ساعت 12 و 50 دقیقه ظهر در شبکه سه سیما برنامه آشپزی‌مان به راه است؛ با این تفاوت که در حال حاضر حدود سه سال است که ما در برنامه به روستاهای مختلف می‌رویم تا غذاهایی که در حال فراموش شدن است را دوباره احیاء کنیم؛ ضمن اینکه در استودیوی برنامه، یک استودیوی دیگر هم ساخته‌ایم که در آن فقط غذاهای ایرانی را آموزش می‌دهیم که این آیتم خیلی هم طرفدار دارد. ما در واقع می‌خواهیم بگوییم مردم روی میراث فرهنگی‌شان حساس باشند؛ چراکه همانطور که تخت جمشیدمان با ارزش است، آشپزی‌مان هم باید با ارزش باشد.

وی بیان کرد: ما علاوه بر آموزش آشپزی به مردم یاد می‌دهیم که خانه‌های قدیمی‌شان را تخریب نکنند و میراث فرهنگی‌شان را حفظ کنند. از طرفی عمده‌ترین نگاهمان در برنامه آشپزی، محیط زیست است که در این بخش درباره‌ی تفکیک زباله‌ها، آلوده نکردن آب‌ها‌ و... با مردم صحبت و مسائلی را به آنها یادآوری می‌کنیم.

این مجری قدیمی برنامه آشپزی در ادامه اظهار کرد: حدود 20 سال است که در تلویزیون آموزش آشپزی می‌دهم اما از سه الی چهار سال اخیر سعی کردم محور برنامه فقط آشپزی نباشد و گاهی از حالت آشپزی خارج شود. خدا را شکر طی این سال‌ها تلویزیون و مردم خیلی به من کمک کردند و من از شغلم راضی هستم.

سامان گلریز

گلریز در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره‌ی اینکه چطور شد که به فکر آموزش آشپزی به افراد کم توان و معلول ذهنی افتاد؟ توضیح داد: راستش را بخواهید این اتفاق از مدت‌ها پیش در ذهن من بود که روی این مساله حتما کار کنم و به افراد کم توان آشپزی یاد بدهم تا بتوانند برای خودشان منبع درآمدی داشته باشند. این طرح بیش از یکی، دو سال در ذهن من بود تا اینکه توسط رامبد جوان به برنامه «خندوانه» دعوت شدم و در این برنامه وقتی از من پرسیدند که چه قولی می‌دهید که آدم‌ها را خوشحال کنید، من در جواب گفتم، قول می‌دهم به تعدادی از افراد کم‌توان که مشکل معلولیت دارند، آشپزی درس بدهم و آنها را خوشحال کنم. من سعی کردم در برنامه «خندوانه» قولی را بدهم که عمرش و اثرش طولانی شود و به نظرم ما یک کار بزرگ کردیم. جالب است که وقتی این قول را در تلویزیون دادم، بچه‌ها خودشان مرا پیدا کردند و گفتند اگر قول دادی باید بیایی و ما را خوشحال کنی و من هم از آنجا که دوست داشتم به وظیفه اخلاقی‌ام عمل کنم، این کار را کردم.

او ادامه داد: ما در یک موسسه خیریه واقع در شهرک غرب که برای کودکان کم توان است‌، کلاس آشپزی درست کرده‌ایم و به آنها درس آشپزی می‌دهیم. همچنین من تمام کتاب‌های کتابخانه‌ام را که مربوط به آشپزی می‌شود به بچه‌های کم توان بخشیده‌ام.

وی سپس تصریح کرد: وظیفه‌ اخلاقی‌ام کمک است و مطمئن باشید قولی که داده‌ام تا پایان راه سر قولم خواهم ماند.

سامان گلریز از رامبد جوان و برنامه‌اش تشکر کرد و گفت: به نظرم «خندوانه» یک برنامه سالم، خالص و پاک است. از رامبد عزیز نهایت تشکر را می‌کنم که برای صداوسیما برنامه‌ای ساخت که حتی ماهواره‌ها را هم برانگیخت و به نظرم این حرکت خیلی بزرگی بود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: