انتشار: ۱۱:۱۵ - ۰۶ آبان ۱۳۹۴
آکادمی ادبی «گنکور» از میان هشت نامزد مرحله دوم، نام چهار نامزد نهایی این جایزه ادبی را منتشر کرد.
 به گزارش تابناک فرهنگی ، «برنارد پیوت» رئیس آکادمی «گنکور» نام چهار نویسنده شامل «ناتالی آزولای» نویسنده کتاب «تیتوس برنیس را دوست نداشت»، «ماتیاس انارد» نویسنده «قطب‌نما»، «هِدی کادور» نویسنده «مسلط» و «توبی ناتان» نویسنده «کشوری که شبیه توست» را به عنوان نامزدهای نهایی مهم‌ترین جایزه ادبی فرانسه معرفی کرد. نکته جالب حذف شدن نام «بوآلم سانسال» نویسنده کتاب «2084» از میان نامزدهای نهایی است.

سال گذشته «لادی سالوایر» برای کتاب «گریه نکن» موفق به کسب جایزه «گنکور» شد.

جایزه ادبی «گنکور» فرانسه اولین‌بار در سال 1903 از سوی ژول و ادمون گنکور راه‌اندازی شد. اگرچه برنده این جایزه تنها مبلغی ناچیز معادل 10 یورو دریافت می‌کند، اما جایزه غیررسمی «گنکور» که فروش بالای رمان برنده را برای نویسنده‌اش به ارمغان می‌آورد، بسیار باارزش‌تر از جایزه اصلی است.

گفته می‌شود اثر برنده جایزه «گنکور» بین 300 تا 500 هزار نسخه در بازار فروش خواهد داشت. این جایزه که به عنوان معروف‌ترین جایزه‌ ادبی فرانسه شناخته می‌شود، فقط یک‌بار در طول عمر به هر نویسنده اعطا می‌شود. در این میان «رومن گاری» یک استثنا بود؛ او در سال 1956 برای کتاب «ریشه‌های آسمان» و یک سال بعد از آن با نامی مستعار برای «زندگی در پیش رو» موفق شد این جایزه را کسب کند.

از برندگان سرشناس این جایزه می‌توان از «مارسل پروست» در سال 1929 برای «بیشه‌ای پرشکوفه»، «سیمون دوبووار» در سال 1954 و «پاتریک مودیانو»، برنده نوبل ادبیات سال 2014 نام برد.

به گزارش فیگارو، برنده نهایی جایزه ادبی «گنکور» در سال 2015 روز سوم نوامبر معرفی خواهد شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: