انتشار: ۱۸:۴۲ - ۲۸ مهر ۱۳۹۴
جلسه‌ی هیات امنای بنیاد سعدی دوشنبه شب به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.
به گزارش خبرنگار تابناک فرهنگی ؛ دکتر اسحاق جهانگیری یکی از مهمترین مؤلفه های هویت ملی ایرانیان را زبان فارسی دانست و گفت: آموزش زبان ملی به اتباع خارجی، از بخش های مهم دیپلماسی عمومی است و بسیاری از کشورها سالیان متمادی است که در این جهت گام برداشته اند.

رییس هیات امنای بنیاد سعدی از زبان ملی به عنوان راه ارتباطی و تبادل فرهنگی با کشورهای دیگر یاد کرد و افزود: باید با استفاده از تمام ظرفیت هایی که در اختیار داریم در جهت ترویج و گسترش زبان فارسی حرکت کنیم.

دکتر جهانگیری مدیریت آموزش فرامرزی زبان ملی را یکی از وظایف مهم دولت ها برشمرد و گفت: تاسیس بنیاد سعدی تدبیر بسیار خوبی بود که ترویج و مدیریت آموزش زبان ملی به اتباع خارجی را بر عهده گرفت و خوشبختانه امروز برنامه ریزی و اجرای برنامه ها برای ترویج زبان فارسی متولی مشخص دارد.

دیدار جهانگیری و ظریف با حدادعادل در بنیاد سعدی
رییس هایت امنای بنیاد سعدی با اشاره به نقش فناوری های نوین در امر گسترش و آموزش زبان تاکید کرد: باید از فناوری های جدید و روزآمد جهان در امر گسترش و آموزش زبان فارسی که هم فراگیری و آموزش آن را آسان تر می کند و هم هزینه های آموزش و توسعه ی این زبان کم نظیر را کاهش می دهد استفاده کرد.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر لزوم گسترش فعالیت ها و برنامه های بنیاد سعدی در معرفی و آموزش زبان فارسی به خارجیان، توجه به این مقوله در برنامه ی ششم توسعه را امری ضروری دانست و از سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، وزارت امورخارجه و سایر دستگاه های مرتبط خواست برنامه های بنیاد سعدی را مورد حمایت قرار دهند.

دکتر حداد عادل با اشاره به برگزاری همایش هم افزایی سالانه بنیاد سعدی افزود: در این هم افزایی ها ، همه ی مراکز و موسساتی که در زمینه ی آموزش زبان فارسی به اتباع خارجی فعالیت دارند گرد هم می آیند و دستاوردها و تجربیات خود را ارائه می کنند و در حقیقت بنیاد سعدی مرکزی برای تبادل تجربیات این گونه موسسات است.

دیدار جهانگیری و ظریف با حدادعادل در بنیاد سعدی

در این جلسه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با قدردانی از فعالیت های صورت گرفته و اقدامات بنیاد سعدی بر لزوم استفاده از شیوه های نوین و روش های روز دنیا برای آموزش زبان فارسی تاکید کرد.

به گزارش تابناک فرهنگی وزیر امور خارجه ی کشورمان نیز در این نشست با اشاره به بهبود فضای بین المللی کشور و توسعه ی تعاملات برون مرزی در دوران پساتحریم گفت: امیدوارم با اجرای برجام که به شدت فضای بین المللی را به نفع جمهوری اسلامی ایران تغییر داده است، بار دیگر شاهد ارتقاء جایگاه زبان فارسی در سطح جهان باشیم.

دکترظریف با تاکید بر ضرورت بهره گیری از شرایط فراهم شده برای ترویج و معرفی زبان فارسی به اتباع کشورهای خارجی خاطرنشان کرد: باید از فرصت فراهم شده حداکثر استفاده را بنماییم و مناسب است که در برنامه ی ششم توسعه نیز توجه ویژه ای به برنامه های بنیاد سعدی معطوف گردانیم.

وزیر امور خارجه همچنین تاکید کرد: فرهنگ، تمدن و معارف ایرانی و اسلامی برای جهانیان جاذبه ی زیادی دارد و مردم جهان یقیناً مشتاق فراگیری و آشنایی با فرهنگ، زبان، ادبیات و معارف ایرانیان مسلمان هستند که باید از این فرصت به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در این جلسه ، با اشاره به وجود 13 هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه های کشور گفت: تقریبا همه ی این افراد زبان فارسی را فرا می گیرند و تبدیل به گنجینه ای می شوند که پس از بازگشت به کشورشان، زبان و فرهنگ فارسی را با خود به ارمغان خواهند برد.

دکتر مخبر دزفولی افزود: هرچه بتوانیم دایره ی پذیرش دانشجویان خارجی را در دانشگاه های کشور گسترش دهیم ترویج زبان فارسی و انتقال فرهنگ ایران زمین سریعتر و روان‌تر خواهد شد.

دکتر مهدی محقق عضو فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی و عضو حقیقی بنیاد سعدی نیز با بیان اینکه از طریق آموزش زبان فارسی می توانیم تفکر و فرهنگ ایرانی را به کشورهای دیگر صادر کنیم اظهار داشت: تبادل کتاب با کشورهای خارجی از اهمیت زیادی در ترویج زبان فارسی برخوردار است زیرا برخی افراد که علاقه ی چندانی به فراگیری زبان فارسی ندارند، برای یادگیری علوم و معارفی که منابع اصلی و مرجع آن به زبان فارسی است، اقدام به یادگیری این زبان خواهند کرد.

در این جلسه دکتر یاحقی عضو حقیقی بنیاد سعدی نیز با بیان اینکه خوشبختانه امروز نیاز به فراگیری زبان فارسی در حال احیا شدن است،گفت: با فضای جدیدی که به واسطه‌ی بهبود روابط بین المللی کشور ایجاد شده است زمینه برای اقبال مجدد خارجیان به فراگیری زبان فارسی فراهم خواهد شد.

در ادامه ی این جلسه سیدباقر سخایی، معاون اداری و مالی بنیاد سعدی گزارش حسابرسی انجام شده در خصوص عملکرد سال مالی 92 و 93 را ارائه کرد و سپس توضیحاتی در خصوص بودجه ی پیشنهادی سال 95 بنیاد سعدی بیان نمود که پس از بحث و بررسی، تصمیماتی در خصوص افزایش بودجه ی این بنیاد اتخاذ گردید

دیدار جهانگیری و ظریف با حدادعادل در بنیاد سعدی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: