انتشار: ۱۹:۰۳ - ۲۴ مهر ۱۳۹۴
گفتگو با حسن برزیده:

«مزار شریف» سفارشی نیست


«مزار شریف» سفارشی نیست
به گزارش تابناک فرهنگی ؛ حسن برزیده  از کارگردانان با سابقه سینما است که این روزها جدیدترین اثرش «مزار شریف» روی پرده سینما است. در مورد حواشی این فیلم و حال و روز این روزهای کارگردان «مزار شریف» با او گفتگو کرده‌ایم.

** جایگاه فیلم « مزار شریف» در زندگی هنری شما کجاست؟

گاهی اوقات این اتفاق در زندگی انسان رخ می‌دهد که نسبت به موضوعی دل مشغولی پیدا می‌کند. مانند موضوعی که انسان به کسی قول می‌دهد. «مزار شریف» برای من قولی بود که اول به خودم و بعد به شهدای این داستان داده بودم/ از طرف دیگر یک اتفاق مهم برای دیپلمات‌های کشورمان رخ داده بود و این جریان، حادثه کمی ‌نبود. با این وجود عده‌ای نیز از ساخت فیلم جلوگیری می‌کردند به همین خاطر این فیلم ساخته شد تا اینکه بار دیگر از این اتفاقات تلخ در جامعه ما رخ ندهد. چون در زمان تحقیق ما در مورد داستان، عده‌‌ای می‌گفتند که این یک اتفاق ساده بوده است و امکان دارد برای هر کشوری در جهان رخ دهد.این توجیه کار آن‌ها خیلی عجیب داشت و تفکر غلطی را رواج می‌داد. البته من یک دیدگاه شخصی نیز داشتم و آن اینکه باید از خانواده‌های این شهدا تجلیل شود. زیرا متاسفانه بعد از گذشت چند سال از این فاجعه از آنها تقدیر نشده است. این وظیفه یک هنرمند است که به این موضوعات بپردازد.

** آیا از خانواده‌های این شهدا بعد از این فیلم، تجلیل شد؟

خوشبختانه بعد از این فیلم، این خانواده‌ها جلسه‌ای با دکتر روحانی داشتند و این جلسه شاید از تاثیر این فیلم در جامعه باشد. من از این بابت خدا را شکر می‌کنم.

** با توجه به اینکه « مزار شریف» یک فیلم ارزشی و تاثیرگذار و البته با کیفیت است، چرا در بحث فروش، آن طور که باید و شاید موفق نبوده است؟

این بحث کاملا درست است. اول اینکه اشتباه ما بود که در بحث تبلیغات موفق نبودیم و نتوانستیم این فیلم را به طور کامل به مردم معرفی کنیم. بحث دوم به رسانه‌ها برمی‌گردد. به خصوص کسانی که ادعایه روشن فکری دارند و با تبلیغات منفی نسبت به این فیلم، دید مردم را تغییر دادند. بعضی‌ها به ما تهمت زدند که «مزار شریف» فیلمی سفارشی است. ما باید یاد بگیریم که روشن فکری به این معنا نیست که همیشه با هر مسئله‌ای مخالفت کنیم. «مزار شریف» به هیچ وجه فیلمی سفارشی نیست. ما در پی آن بودیم که فیلمی تاثیرگذار در مورد این فاجعه ساخته شود و این موضوع، همواره دغدغه فکری من بوده است موضوع دیگری که وجود دارد آن است که مردم ما، نسبت به این فیلم‌ها جبهه گرفته‌اند و دیگر به فیلم‌های جنگی و ارزشی نگاه خوبی ندارند. البته این رفتار نیز دلیل دارد: زیرا در این ژانر، فیلم‌های بی‌کیفیت زیادی ساخته شده است. اما ما باید به سرنوشت خود حساستر باشیم و عرق ملی خود، نسبت به این موضوعات را از دست ندهیم. البته نباید از این موضوع نیز قافل شویم که همزمانی اکران «مزار شریف» با فیلم «محمد رسول الله (ص)» به فروش این فیلم لطمه زد.

** آمار فروش «مزار شریف» تا امروز چقدر بوده است؟

آمار درستی ندارم. اما تا چند روز پیش، چهارصد میلیون را رد کرده بود. ما نسبت به فروش فیلم به هیچ عنوان راضی نیستم اما یک رضایتی قلبی در من وجود دارد و آن هم اینکه هر کس این فیلم را نگاه می‌کند، با آن ارتباطی خوب برقرار می‌کند و«مزار شریف» توانسته است بر مخاطب خود تاثیر مثبتی بگذارد. حتی اکراین فیلم نتواند به آن حد معقول فروش برسد، به برگی از تاریخ این شکور تبدیل شده است و به مرور زمان می‌تواند دیده شود این امر به من آرامشی خاص می‌دهد.

** آیا  نمی‌شد این فیلم، طوری طراحی شود که بازیگران مطرح بیشتری در این فیلم ایفای نقش داشته باشند وفقط به دو سه بازیگر مطرح، محدود نشود. شاید این موضوع به فیلم ضرب زد.

صحبت کاملا درستی است. ما به طور کامل به این موضوع واقف بودیم اصل موضوع این است که فرهنگ، بدی درسینمای ایران رواج پیدا کرده است و بازیگران مطرح در نقش‌های کوتاه بازی نمی‌کنند. ما موفق نشدیم که خیلی از بازیگران را راضی کنیم که در این فیلم در نقش‌های غیر اصلی بازی کنند البته من به آنها حق می‌دهد. شرایط سینمای ایران، مناسب نیست.

** آیا در مورد فروش « مزار شریف» در سینمای خانگی فکری کرده‌اید؟ تا دوباره در بحث فروش این فیلم دچار مشکل نشوید؟

واقعیت این است که بخش فروش، کاملا تخصصی است و من در این حوزه دخالت نکردم البته بعد از ساخت این فیلم متوجه شدم بعضی از فیلم‌سازها در این حوزه دخالت می‌کنند و اتفاقا چون مردن را به خوبی می‌شناسند، در این بخش موفق می‌شوند. من در فیلم‌های بعدی خودم، حتما در بخش فروش وارد می‌شوم چون به طور کلی ما در قسمت فروش نیروی تخصصی، نداریم. ما باید شرایط بهتری ایجاد کنیم که مردم به سمت سینما بیایند، دوباره با سینما آشتی کنند.

** کمی از بخش سینما و « مزار شریف» جدا شویم آیا شما در تلویزیون، سریالی را کارگردانی کرده‌اید؟

بله، سریال«مثل هیچ کس» که مردم آن را با نام «داداشی» می‌شناسند.

** چرا از تلویزیون دور شدید؟

در حقیقت من را از تلویزیون دور کردند آخرین کار من در تلویزیون سریال «دولت مخفی» بود که  این کار یکی دو بار متوقف شد و من مجبور شدم از آن سریال جدا شدم. البته هنوز بعد از گذشت چندسال، هیچ پولی برای کار در آن مقطع به من نداده‌اند. تهیه‌کننده آن کار رفتار درستی با من نداشت و در واقع هر کاری که دلش خواست انجام داد. نکته جالب این است که من از صداوسیما به عنوان یک ارگان دولتی توقع حمایت داشتم .اما از من حمایتی در این کار نشد.

** به عنوان سوال آخر، از کارهای پیش‌روی خود بگویید؟

چند کار در دست دارم، اما به دلیل اینکه هنوز قطعی نشده است نمی‌توانم در مورد آن توضیحی دهم. شرایط بعدی «مزار شریف» به آینده هنری من خیلی کمک می‌کند.


                                                                                   منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: