انتشار: ۲۱:۲۳ - ۲۳ مهر ۱۳۹۴
در مراسم یادبود هما روستا عنوان شد:

نگذاریم آموزه‌های بزرگان تئاتر از دست برود

مراسم یادبود هما روستا عصر امروز با حضور هنرمندان و دوستداران ایشان در خانه هنرمندان برگزار شد.
 به گزارش تابناک فرهنگی به نقل از ایسنا، در مراسم یادبودی که برای هما روستا به همت آکادمی سمندریان برگزار شده بود جمع زیادی از هنرمندان و دوستان این بازیگر تئاتر حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم حسین پاکدل که اجرای این برنامه را بر عهده داشت در خصوص این بازیگر تازه درگذشته گفت: در تاریخ بزرگانی بودند که همیشه به وزن بشریت چیزی اضافه کرده‌اند. این‌ها هیچ وقت نمی میرند و تمام نمی‌شوند. هما روستا پس از مرگش یک همای دیگر کم داشت که یادش را برای اطرافیانش زنده نگه دارد. همان طور که او پس از درگذشت حمید سمندریان یادش را برای ما زنده نگه داشت.

در ادامه این برنامه رضا کیانیان با بیان اینکه دوست دارد این بار در مورد دوران پسا هما صحبت کند تا یادآوری خاطرات او گفت: امروز که حمید و هما هر دو رفته‌اند نمی‌دانیم چه بر سر آکادمی سمندریان می آید.

او ادامه داد: از آقای مسجد جامعی که همیشه چه در دوران وزارت و چه حالا در شورای شهر به ما لطف داشتند و اینجا هم حضور دارند می خواهم که نگذارند برنامه‌های آکادمی سمندریان و همین‌طور مراسم انتخاب بهترین بازیگر این آکادمی متوقف شود. همچنین از احمد مسجد جامعی و شهرداری می خواهم که کنار تندیس حمید سمندریان تندیس هما روستا را هم بسازند تا وجود ایشان در آن سالن هم ماندگار شود.

کیانیان در جواب اینکه پس برای زنده‌ها در زمان حیات چه می‌توانیم بکنیم گفت: علاوه بر اینکه می توانیم برایشان مراسم های بزرگداشت برگزار کنیم می‌توانیم کار دیگری هم برای نگه داشتن تجربیات آن‌ها انجام دهیم.

او ادامه داد: از بازیگران و فعالان حوزه تئاتر می‌خواهم که به پیش اساتید تئاتر بروند و علاوه بر اینکه خاطرات آنان را ثبت کنند آموزش‌های آنها را هم درخصوص تئاتر یادداشت کنند تا بعد از رفتن‌شان آنچه که آن‌ها داشتند سینه به سینه نقل نشود و ماندگار بماند.

این بازیگر در پایان اظهار کرد: متاسفانه ما امروز هما را از دست دادیم و دیگر از دانشش چیزی باقی نیست. من امیدوارم که این کمپین تشکیل شود تا از دانش بزرگانی که امروز زنده‌اند چیزی باقی بماند.

محمد چرمشیر دیگر سخنران این مراسم با بیان اینکه از مرگ حرف زدن کار سختی است و آن هم اگر مرگ هما روستا باشد گفت: کاش این همه محبت و دوستی زمانی انجام می‌شد که هما هم زنده بود و در کنار ما نشسته بود.

چرمشیر ادامه داد: من بارها اینجا ایستاده‌ام و در مرگ عزیزان‌مان این را گفته ام که غرامت این سال‌ها که عزیزانی مانند هما روستا رفته‌اند و دیگر نمی‌توانند هنر خودشان را به ما عرضه کنند را چه کسی پرداخت خواهد کرد.

او اضافه کرد: شاید سرنوشت عجیب هما روستا این بود که از همان آغاز که به دنیا آمد در چالش بیرون کشیدن نام خودش از زیر دو نام پدرش و همسرش باشد. او همیشه جنگید تا خودش را از زیر نام آن‌ها بیرون بکشد و استقلال پیدا کند و بزرگی کار هما روستا هم این بود که توانست این کار را انجام دهد.

چرمشیر همچنان ادامه داد: هما روستا اصولگرا بود و بر پای اصول خودش می‌ایستاد. من به ضرس قاطع می گویم که او می توانست چهره‌ای الگو برای ما باشد. ولی متاسفانه چون ما الگوهای خودمان را نمی‌شناسیم هما روستا در محاق باقی ماند. زنی که به تمام معنا فرهیخته بود و بر سر اینکه بر اصول خودش بایستد تلاش و پایمردی کرد.

این کارگردان تئاتر همچنین یادآور شد: او زنی بود که تا آخرین روزهای زندگی‌اش سعی کرد به روز باشد و هر دفعه چیز تازه‌ای برای ارائه دادن به ما داشته باشد.

او در پایان اظهار کرد: من عمیقا درگذشت او را تسلیت می گویم و نمی دانم چقدر طول می‌کشد تا زنی مانند او بیاید و ما را زیر چتر خودش بگیرد.

علی دهکردی دیگر سخنران این مراسم بود که پس از اشاره به همبازی بودنش با هما روستا در فیلم از کرخه تا راین گفت: من اعتقاد دارم که اگر هما روستا آن نقش را در از کرخه تا راین بازی نمی‌کرد این فیلم نمی توانست آنقدر موفق شود. من افتخار داشتم تا در کنار ایشان در آن فیلم بازی کنم و از او چیزهای زیادی یاد بگیرم.

دهکردی همچنین اضافه کرد: بلافاصله پس از زمانی که خبر فوت این عزیز پخش شد من در کوچه و خیابان مورد تسلیت قرار می‌گرفتم و الان این افتخار را دارم که بگویم او یک شخصیت کاملا ملی و مردمی برای این روزهای ما بود.

این بازیگر ادامه داد: هما مانند یک الماس بود، نه الماسی که ما دوست داریم مانند آن به نظر بیاییم بلکه او در ذات خودش الماس بود و کمترین نورافکن صحنه می توانست از او رنگین کمان بسازد.

مجید مظفری با بیان خاطرات مشترکش از هما روستا اظهار کرد: در این ایام هرچه قدر با من تماس گرفتند که در مورد ایشان صحبتی کنم من نتوانستم زیرا هنوز باور ندارم که هما روستا و حمید سمندریان فوت کرده باشند بلکه به نظرم آن‌ها عروج کرده‌اند.

محمدعلی سجادی سازنده مستند «حمید هما»پس از آمدن روی سن درخصوص شخصیت هما روستا و حمید سمندریان به صحبت پرداخت و اعلام کرد که مستند حمید هما از دور بعدی اکران‌های گروه هنر و تجربه به نمایش درخواهد آمد.

به گزارش ایسنا، در مراسم یادبود هما روستا که عصر امروز 23 مهرماه به همت آکادمی سمندریان در خانه همایش برگزار شد هنرمندانی همچون رضا بابک، احترام برومند، لیلی رشیدی، ناصر ملک مطیعی، ایرج راد، سیروس ابراهیم زاده، مهناز افشار، شبنم فرشادجو، مهتاب کرامتی،‌ستاره پسیانی، سحر دولتشاهی، ترانه علیدوستی، علی دهکردی، رضا کیانیان، محمد سریر، رضا فیاضی، علیرضا خمسه، مجید مظفری، حسین پاکدل، حبیب رضایی، محمد چرمشیر، سامان مقدم، نیکی مظفری، محمدعلی سجادی، و ... حضور داشتند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: